Věra Abesková
Pamětnice, která vzpomíná na rok 1968 a příjezd tanků a nálety letadel.
Josef Adam
Za války musel navštěvovat německou školu, kde se s kamarády vzbouřili proti povinnému školnímu pozdravu vůdci. Problémy v jeho životě nastaly i v roce 1968.
Hanuš Adamec
Vyrůstal za první republiky v převážně německém Ústí nad Labem v česko-německé rodině. Za války musel jako občan Říše narukovat, ačkoliv mu bylo pouhých šestnáct let. Národnostní kategorie neuznává a cítí se být Evropanem.
Martin Adámek
Svou prací v utajeném skautském oddíle navazoval na rodinnou tradici, jeho otec vedl po válce oddíl Vlčata. S nadhledem vypráví o době, kdy byla dětská hra důvodem předvedení na policejní stanici.
Miroslav Adámek
Tvrdá a poctivá práce se nikdy neztratí
Jiří Adamíra
Sportovec tělem i duší, který nikdy nesklonil hlavu před komunistickými soudruhy
Alena Adámková
Paní Adámková se narodila v roce 1961 ve vesničce Dolní Tošanovice. Od malička čelila problémům s režimem, který jí později začal komplikovat studijní, osobní i společenský život. Přestože to nebylo jednoduché, má vysoké vzdělání a vyučuje svou milovanou chemii. Je usměvavá a spokojená.
Eva Adamová
Příběh ženy, která nesouhlasila s tím, že její otec- odbojář a vězeň nacistického režimu – se stal komunistou
Božena Agelová
Rodačka z Jamnice vypráví měkkým nářečím svůj životní příběh od 20. let 20. století do dnes. O tom, jak se postupně měnil venkov, jak začala válka, jak šel život po ní.
Josef Achrer
Malování bylo jeho největší vášní už od dětství. Z politických důvodů nebyl přijat na pražskou AVU ani UMPRUM. V létě 1989 pomáhá se svými kamarády bourat berlínskou zeď. Teprve po revoluci začíná jako malíř na volné noze a nyní jeho obrazy visí po celém světě.
Boleslava Achrerová
Pamětnice na začátku roku 2022 oslavila sté narozeniny, od dětství si přála stát se učitelkou, což se ji vyplnilo a učitelské povolání se stalo jejím celoživotním posláním.
Vladimír Albrecht
Vyrůstal bez táty, nyní pomáhá nadaci Bez mámy
Marie Albrechtová
Statečný život jedné neobyčejné dámy
Pierre Allan
Narodil se v Casablance, kam jeho rodiče utekli po komunistickém puči v roce 1948. Je politolog, celý život se věnuje etice mezinárodních vztahů. Působil na univerzitě v Ženevě, kde dodnes žije.
Alois Růžička
Pamětník zažívá jako malý kluk začátek 2. světové války. Dokáže velmi poutavě vyprávět nejenom o válečné době, ale i o životě po válce.
Marwan Alsolaiman
Vzpomínky pamětníka na rodný Damašek a na život v chudých poměrech, ale také na studium na ČVUT v tehdejší ČSSR, kam se díky dobrým studijním výsledkům dostal. Po několika návratech do Sýrie se rozhodl zůstat v České republice a dodnes žije v Praze 12. Nejdříve pracoval v hotelnictví, ale od roku 2002 je pedagogem a koncertuje s vlastní hudební skupinou.
Ludmila Altmanová
Ředitelka školy s vášní pro cestování. Před revolucí pracovala nějakou dobu externě jako průvodkyně v Čedoku, byla zařazena pro východní blok. Díky tomu se dostala letadlem na Krym, kde poprvé viděla moře a na pláž jezdila výtahem.
Blanka Andělová
Můj táta bojovník
Dalibor André
Na medicínu se dostal i díky uvolnění ve společnosti v roce 1968, dřív měl špatný kádrový posudek. Oblíbeného zubaře zvolili Říčanští v letech 1994 a 1998 do městského zastupitelstva.
Augustin Karel Andrle Sylor
I přes překážky, které mu stavěl komunistický režim, zabojoval a stal se sportovním matadorem vysokomýtského regionu
Anežka Rašková
Rodačka ze Zdíkova, která zažila nálety, bombardování i příjezd americké armády v květnu 1945. Rodiče byli živnostníci, což přineslo rodině v 50. letech mnoho komplikací.
Anna Hlásková
Vzpomíná na dětství prožité za druhé světové války v obci Výheň na Velešínsku, na projíždějící transporty smrti.
Anna Kendrová
Oblíbená pedagožka, která se narodila v jihočeské obci Ktiš. V roce 1989 studovala na pedagogické fakultě v Českých Budějovicích a aktivně se zapojila do listopadové studentské stávky.
Anna Krbeček
V roce 1969 se rozhodla pro emigraci. Odjela do Rakouska, aby nakonec s manželem zakotvila na severu. Ve Švédsku pracovala jako zdravotní sestra a věnovala se mnoha dalším aktivitám, včetně podnikání či dobrovolnické činnosti na letních táborech pro děti emigrantů.
Anna Ledvinová
Silná žena, která prožila druhou světovou válku v malé chodské obci. Byla svědkem bombardování a divokého odsunu německých obyvatel./ Eine starke Frau, die den Zweiten Weltkrieg in einem kleinen Dorf im Chodenland erlebt hat. Sie war Zeugin der Bombardierung und der wilden Vertreibung der deutschen Bevölkerung.
Anna Marie Babl
Eine Zeitzeugin der Vertreibung der deutschen Bevölkerung aus der Tschechoslowakei./ Pamětnice odsunu německého obyvatelstva z Československa.
Michaela Antalíková
Láska ke zpěvu ji vedla od studia opery na konzervatoři až ke kapele Půlnoc. Podepsala Chartu 77 a s manželem Davidem Němcem a jeho rodinou dramaticky prožívala rok 1989.
Anna Antlová
Příběh intelektuálky, která se stala statkářkou.
Antonín Končal
Pedagog a ředitel základní školy, jenž se snažil pomáhat dětem, kterým režim bránil studovat. Celý život se věnoval sportu a mládeži, je členem ČSTV.
Antonín Schubert
Antonín Schubert se narodil v Karlových Varech, dětství strávil v Potůčkách v Krušných horách a od svých patnácti let žil na Modravě, kde studoval lesnické učiliště a později zde pracoval jako hajný. Největší ranou pro něho bylo, když mu byla bez udání důvodů v roce 1987 odebrána propustka do pohraničního pásma.
František Antony
Příběh vášnivého fotografa
Marie Antošová
Nejstarší občanka obce Slatina na Znojemsku vzpomíná na školní léta v Jevišovicích a na dlouhý život naplněný láskou, ochotou, pokorou a radostí.
Eva Apfelthaler
Rozhodla se opustit komunistické Československo a utéct s rodinou do Německa
Milan Appel
Svůj pracovní život zasvětil jako pedagog volného času a lektor práci s lidmi, především pak dětmi a mládeží nebo dalšími pedagogickými pracovníky. V letech 1989-2019 působil ve Středisku volného času Lužánky v Brně ve funkci ředitele. A účastnil se aktivně pomoci uprchlíkům na Balkáně.
Robert Appel
Účastník pražských říjnových demonstrací 1988, Palachova týdne a teplických ekologických demonstrací v listopadu 1989.
Ludwig Armbruster
V 50. letech jako člen Tovaryšstva Ježíšova vyhoštěn z republiky
Arnošt Binter
Narodil se českým rodičům v Bratislavě. V roce 1939 musela celá rodina ze Slovenska odejít, vrátili se do Českých Budějovic. Pan Binter je celoživotní nadšený a talentovaný sportovec v mnoha disciplínách, zasadil se například o zavedení lyžařských kurzů na školách.
Oldřich Auer
Narodil se v dubnu roku 1933 v jihomoravské vesnici Žerůtky. Vzpomíná na své dětství, studentská léta, setkání s Janem Werichem a také na těžkou práci v uranových dolech na Jáchymovsku.
Asaf Auerbach
Nebrat sám sebe příliš vážně
Ingrid Augstenová
Památkářka, která se zasloužila o záchranu interiéru mosteckého kostela.
Milan Augustin
Jak se ze zapáleného přírodovědce stane uznávaný regionální historik?
Ing. arch. Václav Aulický
Renomovaný architekt, který už jako dítě pocítil dopady totalitní moci. I v dospělosti musel při práci čelit komunistické cenzuře.
Václava Austová
Zaujala filmové tvůrce a jako dítě hrála v mnoha filmech. Při okupaci Československa se s kamarády zapojila do různých akcí na podporu národa.
Mojmír Babušík
Chlapec, který se odmítl smířit s komunismem
Jiří Bahounek
Otec Tomáš, kněz Dominikánského řádu, vypráví o tom, jak v době komunismu studoval a skládal zkoušky na kněze.
Josef Bachura
Příběh z Pražského povstání
Jindřiška Bajborová
Příběh ženy, jejíž život se točil okolo Jitřenky – loutkového divadla v Žatci
Stanislav Bako
Slovenský rodák a vystudovaný stavební inženýr.
Emílie Balášová
Jako nejmladší ze šesti sourozenců musela po kolektivizaci povinně nastoupit do JZD. Vzpomíná i na konec války, kdy v její rodné vesnici Žďárec spadla bomba a zabila mladíka ze sousedství a její otec byl taktéž zraněný.
Jaroslava Balatková
V roce 1968 se vdala, kvůli srpnové invazi nemohla s manželem odjet na svatební cestu.
Anna Balatová
Žije v Benešově od roku 1971. Za celoživotní přínos a aktivitu v oblasti kultury ji byla udělena cena Srdce Benešova.
Jan Balcar
Narodil se do rodiny evangelického faráře v pražských Strašnicích. Vzpomínal na milující rodiče, atmosféru strachu za komunismu a sametový pohled do očí Václava Havla.
Miroslav Balcar
Velký Čech a sokol aneb z Reichenbergu do Liberce. Pamětník bombardování Mladé Boleslavi.
Jan Baldík
Pamětník postupného zabírání Drahanské vrchoviny Němci pro vojenské účely v období protektorátu. V době zabrání bylo panu Baldíkovi 8 let.
Pavel Baldínský
Jako zaměstnanec Dopravního podniku byl vyslýchán kvůli listině, kterou sepsal a nechal podepsat od více než 200 řidičů.
Vojtěch Balík
Pamětník revoluce v roce 1989 a dalších historických událostí v Československu.
Zdeňka Balšánková
Cerhenická rodačka, pamětnice 2.sv.v. Její manžel byl nuceně nasazen k práci v nacistickém Německu. Podařilo se mu utéct, aby mohl být u narození jejich prvního dítěte, byl ovšem zatčen, vězněn v Terezíně, kde se nakazil tyfem. Na následky nákazy zemřel těsně po květnovém osvobození Československa v roce 1945.
Trudy Bandler Scaramuzzi
Mělo to být na pár týdnů a bylo z toho 7 let! Trudy odjela z Prahy do Anglie jedním z vlaků Nicolase Wintona. Domů se už nikdy nevrátila. Dnes žije v italské Florencii.
Jan Barák
Radotínský rodák, syn paní Barákové. Sportovně vychován, založil v Radotíně profesionální lakrosové družstvo.
Irena Baráková
Celoživotní nadšená Sokolka a radotínská rodačka.
Zdenka Barcalová
Pamětnice invaze do Československa v roce 1968 a turecké invaze na Kypr v roce 1974. Z Kypru prchla se svými třemi dětmi zpět za maminkou do Litoměřic.
Miloslava Barešová
Rodiče rozhodli o jejím osudu. Místo studia na konzervatoři učila děti ve školce. Nyní píše knihu Babičko vyprávěj, kde vzpomíná na celý život.
Josef Bárta
Osvobodili nás Američané!
Zdeněk Bárta
Farář, který nastartoval revoluci v Litoměřicích
Hilda Bartáková
Pochází z lužickosrbské vesnice Demjany, otec byl Lužický Srb, matka Němka. V roce 1947 odešla do Prahy za prací, provdala se a žije tu dodnes.
Helena Bartíková
Po srpnu 1968 nemohla kvůli špatnému kádrovému profilu studovat vybranou školu a věnovat se vysněnému povolání. Dostala se ale do Prahy, k práci ve vydavatelství Supraphon a ocitla se v otevřeném antikomunistickém prostředí. V létě 1989 podepsala Několik vět.
Milan Bartoníček
Sběratel a hudební fanoušek světové rockové muziky, jejíž desky a fotografie sbíral ze zahraničí.
Doris Bartoníčková
Těžký život židovské dívky za Protektorátu
Helena Bartoňová
Životní příběh optimistické ženy, která si i v neveselých chvílích udržela smysl pro humor
Věra Bartošková
Příběh pamětnice, jejíž rodině komunisté znárodnili statek na Velké Ohradě, který byl v držení rodiny Kubrů již po generace.
Alena Bartošová
Jablonecká olympionička
Božena Bartošová
Tiskárna na potravinové lístky, nálety a Masaryk – dramata jednoho života
Dana Bartošová
S rodiči po válce osidlovala pohraničí. Jako učitelka se později vyrovnávala s tím, jak učit o „bratrské pomoci“ v roce 1968
Jana Bartošová
Život v oblacích aneb Luftbaba – příběh průkopnice českého balónového létání
Eva Bártová
Dcera českého leteckého mechanika a navigátora z RAF
Lenka Bártová
Příběh malé dívky, jejíhož tatínka – protikomunistického odbojáře – v roce 1951, když jí byly tři roky, zatkli a uvěznili v Leopoldově.
Hedvika Bartschová
Příběh ženy, která nebyla odsunuta a zůstala na Javornicku
Rebeka Bartůňková
Dramaturgyně České televize, účastnice protirežimních demonstrací a signatářka Několika vět. Její rodina byla obětí znárodňování v padesátých letech.
Jiří Bartůšek
Pamětník druhé světové války, bombardování Brna a osvobození na konci druhé světové války v Soběšicích. Jako dítě chodil do skauta. Po válce vystudoval techniku v Brně.
Jan Bartuška
Příběh muže, který řekl komunistické straně „ne“
Zdeňka Bartušková
Vzpomínky na konec 2. světové války a dramatické události při osvobozování Jihlavska rudou armádou.
Richard Barvínek
Příběh vědce
Marie Bařinová
Obyvatelé osady Zajičorka pomáhali za války partyzánům. Němci všechny muže někam odvedli. Svého kmotra už nikdy neviděla.
Zdeněk Bašný
Psychiatr, v letech 1990 – 2005 ředitel léčebny v Bohnicích, stál u zrodu festivalu Mezi ploty
Jindra Baštová
Pamětnice zatopení města Dolní Kralovice. Celoživotně byla zaměstnána jako paní učitelka, svojí práci miluje a bere jí jako poslání.
Jan Batchelor
For seven generations, her immediate family has lived in Windsor, Ontario. She worked as a teacher, something she had always wanted to be since she was a young girl.
Lukáš Bauer
Já si toho vlastně moc nepamatuju
Zdeněk Baueršíma
Autor více než 250 realizací staveb v regionu vzpomíná na dobu, kdy jeho bratr emigroval do Švýcarska, ale i na časy bezprostředně po válce
Svatopluk Bauman
Jeho rodiče pomáhali parašutistům skupiny Anthropoid, za což byli v důsledku represí po atentátu na Heydricha následně popraveni v Mauthausenu. Vyrůstal s prarodiči.
Bohumír Baxa
Příběh o odboji, zatčení rodičů a výchově u strýce, ale také o tom, jak tyto události poznamenaly rodinu pana Baxy i po druhé světové válce.
Jan Bayer
Nedobrovolně cizincem ve vlastní zemi
Karel Bečvář
Zajímavý životní příběh Karla Bečváře
Václav Bečvářovský
Příběh skauta a atleta, který už v mateřské škole potkal pozdější olympijskou vítězku
Pavel Bednář
Zažil 2. světovou válku, z dálky viděl záři nad bombardovanými Drážďanami
Marie Bednářová
Žena, která přes těžkosti osudu neztratila optimismus
Marie Bednářová
Režim jí házel klacky pod nohy a třikrát se nedostala na vysokou školu. Přesto se nevzdala a nakonec vystudovala.
Otta Bednářová
Příběh špičkové rozhlasové a televizní novinářky, která podepsala Dva tisíce slov a Chartu 77, pomáhala Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných a po procesu s Václavem Havlem byla odsouzena na 3 roky do vězení. Po celý život ji inspirují slova polského básníka Bruna Jaseňského.
Jiří Bedrník
Obyčejně neobyčejný život.
Bedřich Šísl a Marie Kudrnovská
Sourozenci z česko-německého manželství, kteří zažili protektorát Čechy a Morava, po válce sběrný tábor pro německou menšinu určenou k odsunu, příkoří po rozhodnutí zůstat v Československu, udání a obvinění z kolaborace, rozdělení rodiny, pěstounskou péči, očištění dobrého jména rodiny a šťastné shledání.
Bedřich Zákostelecký
Mistr knihařského řemesla.
Václav Bedřich
Vystudovaný oční lékař , skaut a praktikující katolík se zajímavými vzpomínkami na doby svých studií, začátků své lékařské kariéry a na život v 50.letech.
Radan Běhoun
Příběh muže, který se postavil za svobodu
Arnošt Bechr
Pan Arnošt Bechr, malíř, kreslíř, sběratel, tramp a milovník přírody. Je spoluautorem publikace Pověsti z Blanska a Moravského krasu, které obohatil nejen svými kresbami, ale také svými autorskými pověstmi z Ráječka.
Petr Bechyňák
Ve škole jsem byl černá ovce
Jaroslav Bělík
Vzpomínky na dětství prožité za druhé světové války.
Jan Bělka
Voják v hodnosti plukovníka, sportovec, záchranář horské služby, pedagog, dlouholetý vedoucí katedry tělesné výchovy na Vojenské vysoké technické škole v Liptovském Mikuláši
Růžena Benátská
Nadšená sokolka, která se během druhé světové války stala svědkem vypálení žďárské Tvrze. V zaměstnání dosáhla mnoha úspěchů, například jako první uvařila bramborové knedlíky v prášku. I v pokročilém věku stále cvičí.
Patrik Benda
Že má člověk jiný názor, je pro mě úplně normální
Kamila Bendová
Příběh signatářky Charty 77
Vlasta Bendová
Pamětník lokálních válečných událostí spojených s koncem druhé světové války. Její strýc v řadách exilové armády osvobozoval Československo
František Beneš
Návrat do vlasti.
Josef Daniel Beneš
Evangelický farář, emigroval v roce 1970 přes Rumunsko do Švýcarska. Dnes žije v Ženevě.
Božena Benešová
Pamětnice druhé světové války, kterou ovlivnila nejen chudoba za války, ale také brzká smrt rodičů.
Eva Benešová
Útěk před smrtí
Hana Benešová
Podílela se na vzniku Galerie Benedikta Rejta v Lounech. Její jméno je neodmyslitelně spjato s lounským Kruhem přátel hudby, na rok 2024 se svými spolupracovníky připravila už 50. sezonu.
Věra Benešová
Rodačka z Hustopečí vzpomíná na proměnu česko-německých vztahů během 2. světové války.
Božena Beňová
Knihovnice, která byla před revolucí propuštěna z knihovny a po pádu režimu se vrátila
Waltraud Benová
Pochází z německé rodiny, tatínek padl a maminka pomáhala odsunutým příbuzným, její rodiny se silně dotkla poválečná represivní opatření namířená vůči německému obyvatelstvu.
Ing. Jan Beran
Odborník na melioraci, který v dětství, v padesátých letech, patřil do farnosti v Čihošti a pamatuje si atmosféru, která zde panovala po tzv. čihošťském zázraku.
Jiří Beran
Dobrý duch holešovické farnosti
Jiří Beran
Příběh polického rodáka, běžce na lyžích, olympionika a čestného člověka, Jiřího Berana… Jak se dříve lyžovalo,závodilo, marodilo i pašovalo.
Karel Beránek
Příběh z Terezína.
Zdeněk Beránek
Vzpomínky rodáka z pražských Strašnic, člena Sokola a vystudovaného elektrotechnika.
Věra Beránková
Pražská rodačka, zdravotní laborantka, která vzpomíná na dětství během druhé světové války, ale i na rok 1989.
Margarita Beranová
Příběh ženy z českoněmecké rodiny, jejíž rodinu rozdělila protektorátní hranice
Vlasta Bérešová
Rodačka z Valašska, kde koncem 2. světové války probíhaly střety mezi partyzány a Němci. V dospělosti se stala úspěšnou parašutistkou.
Hermína Bergerová
Silná žena, kterou osud nešetřil, a ona se přesto nevzdala
Petra Bernatová
Nikdy nechtěla být jen součástí davu a mlčky přihlížet.
Zdeňka Bernatziková
Dcera kameníka, kterého v padesátých letech odsoudili za vlastizradu, v 60. letech au-pair v Anglii, po revoluci učitelka angličtiny.
Jan Betlach
Emeritní primář oddělení patologie havlíčkobrodské nemocnice
Pavel Bezděčka
Zoolog, spisovatel, fotograf a cestovatel, kterému ani komunistický režim nezabránil jít za svými sny.
Zuzana Bezunková
Její maminka vyrůstala se svým bratrem mnoho let u prarodičů, protože oba rodiče měli v 50. letech z politických důvodů ve vězení.
Christos Bialas
Rebel s řeckými kořeny.
Marie Biberlová
Pamětnice 2. světové války a obsazení Kamence u Poličky německými vojáky v důsledku dětské rvačky mezi českým a německým klukem.
Jaroslava Bičovská
Výtvarnice a ilustrátorka knih, která z politických důvodů nemohla studovat na AVU a v době totality se uchýlila k ilustraci dětských knih. Teprve porevoluční doba jí umožnila svobodnou tvorbu.
Milena Biedermannová
Učitelka ZŠ a MŠ Tupolevova, která prožila mládí během okupace spojeneckými vojsky v roce 1968 v Praze, kde rovněž zažila střelbu.
Denisa Bílá
Naše útěky do krytu doprovázela ostrá světla na obloze a houkání sirén
Libuše Bílá
Dramatické vzpomínky na konec války v Lahovicích
Eva Bílková
Vystudovala na vysoké škole, což bylo v době jejího mládí na vsi kuriozitou. Už na Filozofické fakultě se setkala s činností StB. V éře komunismu svým jménem zaštiťovala významné kulturní akce ve Starých Hradech, Památníku národního písemnictví, kde jako archivářka pracovala.
Jarmila Bílková
„Dlouhá cesta domů“. Napínavý příběh o neuvěřitelné statečnosti dvanáctileté Jarmily a její stejně staré sestřenice během Pražského povstání v květnu roku 1945.
Zuzana Bílková
Málem se narodila ve vězení. Své dětství prožila s prarodiči, protože rodiče byli komunisty odsouzeni za velezradu.
David Binar
Dětství a mládí v emigraci
Ivan Binar
V zajetí (nejen) knih
Eva Binderová
Obyčejný člověk na pozadí historických událostí.
Robert Birnbaum
Organizátor, zakladatel a velký podporovatel sportu a sportovních klání v Jihlavě
Ludmila Bittnerová
Paní Ludmila Bittnerová vypráví o svých vzpomínkách z dětství na druhou světovou válku a perzekucích, jež jí přinesly její odvážné postoje v dobách komunismu
Zdeněk Bíza
Stará škola v Rohatci z vyprávění pana Bízy
Blabla
Hana Blagodárná
Učitelkou v době komunismu
Miloslav Bláha
Životní cesta kazatele s laskavým srdcem
Helga Bláhová
Pochází z rodiny neodsunutých sudetských Němců a velmi živě si pamatuje na okupaci z roku 1968, která posunula její nástup na střední školu.
Irena Bláhová
Tvořivá pedagožka, která aktivně prosazovala demokracii, věnovala se Sokolu i Skautu.
Růžena Bláhová
Příběh rodačky z Holešovic
Blanka Ulrichová
Paní Blanka Ulrichová se narodila v roce 1932 v Dobřanech. Vzpomíná na nálety, které se odehrály 17. dubna 1943. Jen štěstím nestihli před nálety utéci do doma, kam bohužel spadla bomba a dům celý poničila.
Eugenie Blašková
Paní Eugenii Blaškové bylo 13 let, když začala válka. Tatínek paní Blaškové tajně pořídil sele. To bylo ovšem zakázané, všechny kusy se musely hlásit. Paní Blašková vzpomíná, jak jejího tatínka v noci zastavil četník, v tom okamžiku ukryté prase vykviklo, ale četník předstíral, že nic neslyšel.
Milena Blatná
Dívka, která pomáhala vězňům
Klára Blažejová
Skutečná dáma, krasobruslařka a učitelka, na gymnáziu kam chodila, byly ubytovány Lidické ženy.
Jiří Blažek
Jeho rodině patřil statek v Řeporyjích, který byl v 50.letech konfiskován. Po roce 1989 začal na statku soukromě podnikat, dnes obhosporařuje několik set hektarů půdy kolem Prahy v rámci rodinného podnikání.
Blažena Dvořáková
Srpnová okupace v roce 1968 ji zastihla na dovolené v Itálii.
Anna Blažíčková
Příběh spisovatelky a milovnice knih
Jarmila Blažková
Pamětnice, mezi jejíž celoživotní zájmy patří literatura, výtvarné umění, historie a zejména politika, vzpomíná na život v komunistickém režimu.
Josef Blecha
Učitel, který se zúčastnil letních olympijských her v Mnichově.
Anthony Bloch
Celoživotní fotbalista, mistr provozu v tkalcovské továrně na Panenských ostrovech, majitel motelu s restaurací v USA, ale také pamětník 2. světové války pocházející z židovsko-křesťanské rodiny a emigrant z tehdejšího Československa.
František Bloudek
Přináší otevřené a cenné svědectví o tom, jak náročný a nespravedlivý mohl být v minulosti život homosexuála. Jeho sexuální orientace negativně vstupovala do jeho soukromého i pracovního života.
Antonín Blüml
Geolog Rudných dolů v Příbrami, přírodovědec a skaut, který za totality procestoval kus světa.
Kateřina Blumová
Překladatelka a spisovatelka vzpomíná na své předky, kteří zahynuli v koncentračních táborech, na uzurpování komunistickým režimem po invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa i na emigraci do Rakouska, kde vystudovala filologii a pracovala na Salcburské univerzitě na právnické fakultě. V roce 2014 se přestěhovala zpět do České republiky.
František Bobula
Vášnivý sportovec, šikovný a příjemný majitel cyklistické dílny v Hranicích, na kterého se lidé rádi obracejí. Jeho maminka byla hranickou „rossbašskou“ rodačkou a tatínek pocházel ze Slovenska.
Jarmila Bočánková
Příběh ženy, které komunisté sebrali nejlepší roky života
Emil Boček
Mladík, který bojoval v mracích za vlast
Eliška Bočková
Žena mezi muži
Stanislav Bodlák
Příběh rodiny Bodlákových.
Petr Boháč
Jeden z nejaktivnějších organizátorů sametové revoluce v Kopřivnici.
Jiřina Bohdalová
Autorský tým: Jana Pedagogické vedení: Škola:
Antonín Böhm
Křižovatky života
Josef Böhm
Učitel, který ve svých hodinách dějepisu seznamoval děti s činností a osudy československých legionářů, o kterých učebnice mlčely.
Karel Böhm
Celý život zasvětil práci, díky níž za socialismu cestoval do západních zemí
Štěpán Böhm
Pamětník bombardování Znojemska za druhé světové války. Pochází z částečně německé rodiny, která byla postižena poválečným odsunem.
Luděk Bohman
Bývalý československý atlet, sprinter. V roce 1971 byl na Mistrovství Evropy v Helsinkách finišmanem zlaté štafety. Účastnil se letních olympijských her v Mnichově v roce 1972, kde došlo k útoku palestinské teroristické skupiny Černé září na izraelské olympioniky.
Bohumil Sklenář
I přes prvotní přání být horníkem se Bohumil Sklenář stal hlavním energetikem v plzeňské elektrárně, kterou vedl i v samotný den revoluce.
Bohumila Krčmová
Pamětnice útrap druhé světové války, které narušily její poklidný život v obci Vlčková u Zlína. Její rodina ukrývala partyzány, kteří byli bohužel odhaleni.
Bohumila Šmolíková
Otec Bohumily byl za aktivitu v Obraně národa vězněn a popraven.
Blažena Bohuňovská
Jako dítě zažila nátlak komunistů v rámci kolektivizace. Díky své nebojácné povaze a touze poznávat procestovala v téměř sedmdesáti letech Ameriku a cvičila jako sokolka na sletu v Torontu.
Jana Dominika Bohušová
Sestra Dominikánka, v posledních dnech se starala o nemocného Václava Havla
Olga Bojarová
Naplněný život v báječné rodině
Věroslava Bojková
Členka partyzánské skupiny – poskytovala zázemí, manželka a sestra jednoho z partyzánů
John Bok
Muž, který zůstal sám sebou
Olga Bolechová
Oldskautka z Českých Budějovic a její povídání nejen o začátcích ve skautingu, jeho zákazech, ale i její práci v Arpidě.
Gizela Boriková
Kdo chce najde způsob, kdo nechce najde důvod a největší hřích je pýcha a lenost. Větší není…
Borisa Kučerová
Za nacismu přišla o židovskou kamarádku, za komunismu málem o syna.
Marie Borková
Vzpomínky paní Borkové nás přenesly o 80 let zpátky na místo dnešní Základní umělecké školy v Hrotovicích.
Richard Borovský
Část dětství strávil v Kuvajtu, jeden ze zakladatelů řádu Regula Pragensis.
Bedřich Boršek
Svědectví o bombardování Budějovic
Milada Bosáková
Svatba odsunuta kvůli měnové reformě
Eva Bošková
Jak jsem prožila válku.
Miroslav Bouček
Vzpomínky na druhou světovou válku v Praze
Jaroslav Bouz
Pamětník výstavby rýnovických lágrů za 2. světové války.
Božena Leváková
Jako malé děvče se s rodinou musela schovávat před světlomety z Líní.
Božena Saláková
Milovnice divadla, které ji doprovázelo v nelehkých dobách.
Helena Brabencová
Dětství v protektorátu
Josef Brabenec
Učitel hudby, který nezkazí žádnou legraci
Pavel Brada
Starosta Sokola, sportovec a sbormistr, pamětník událostí roku 1968 a útlaku v době komunismu.
Dagmar Bradáčová
V komunistickém Československu jí nedovolili studovat vysokou školu. Odešla proto za svým otcem do Spojených států. Dnes žije v Chicagu.
Bohuška Bradnová
Zažila všechny československé i české prezidenty. Jak sama říká, prožila život od bídy až do blahobytu. Vzpomíná na udání během nacistického i komunistického režimu.
Ladislava Braná
Narodila se do rodiny, která vlastnila tiskárnu a velký dům v centru Prahy, ze kterého je komunisté vystěhovali. Je donucena pracovat v oboru, kde je málo lidí, i když její volba by to nebyla. Kvůli manželovi se zapojuje do protirežimní aktivity, a je u pádu komunismu v roce 1989.
Pavel Bratinka
Od metaře k ministrovi
Petr Bratský
Příběh celoživotního skauta, spoluzakladatele Občanského fóra na Lužinách a prvního porevolučního starosty Prahy 13.
Franz Braun
Sudetský Němec z Rýchor vzpomíná na válečná léta, nucenou práci v Jáchymovských dolech a život na Žacléřsku.
Slavomil Braun
Rodným jménem Günter – byl vychováván svou babičkou (oba rodiče zemřeli, otec zahynul v Normandii za 2. sv. války). Pamatuje válečná léta, poválečný odsun Němců i vyvlastňování majetku komunistickým režimem.
Pavel Brázda
Příběh předního českého výtvarníka, který vrátil medaili Za zásluhy
Rudolf Brázdil
Rodák z Kroměříže získal učitelské místo na Mělníku, kde se poznal se svou ženou. Jeho druhou osudovou láskou je amatérské divadlo, léta je členem kralupského DS Scéna. Jejich uvedení hry W+V Caesar v r. 1969 způsobilo zákaz vykonávat povolání učitele i vystupování v divadle.
Vladimír Brázdil
Příběh pana řídícího z obce Vrchy, který se zasloužil o obnovení tamní školy po válce
Helena Brázdová
Dítětem v terezínském ghettu
Monika Brázdová
O politiku se začala zajímat až v listopadových dnech roku 1989, aktivně se zapojila, promlouvala na demonstracích a předávala aktuální informace na o revolučním dění v Humpolci.
Harry Breban
Původně rodák z Berlína vzpomíná na odchod před válkou do Československa a na následnou deportaci do koncentračního táboru v Terezíně s celou rodinou.
Zdenka Brejníková
Dětství prožívala v období první republiky na Slovensku. Na ozdravném pobytu se setkala s tehdejším prezidentem T. G. Masarykem. V roce 1938 se rodina přestěhovala do Čech.
Jan Breník
Pamětník roku 1968
Marie Breníková
Přítelkyně bývalých italských vystěhovalců, kvůli kterým měla problémy s STB. Průvodkyně a tlumočnice do italského jazyka.
Slavoj Brichcín
Chtěl studovat literární vědu, ale maturitní komise ho poslala na medicínu. Dnes je uznávaným sexuologem a psychiatrem. Působil jako primář Psychiatrické léčebny v Bohnicích.
Erika Brinkmannová
Aneb příběh silné ženy z Krušnohoří
Jan Brlica
Řezbář a lesník z Francovy Lhoty, jehož otec Jan Brlica st. byl za druhé světové války vězněn v koncentračním táboře v Dachau, protože tajně převáděl lidi přes nedalekou slovenskou hranici.
Petr Brod
Vynikající novinář židovského původu, tatínek se před deportací zachránil emigrací do Anglie. Po ruské okupaci odešla do zahraničí celá rodina, Petr Brod pracoval pro BBC i Svobodnou Evropu.
Toman Brod
Ještě, že člověk neví, co ho čeká
Daniela Brodská
Evangelická farářka, signatářka Charty 77, pronásledovaná Státní bezpečností.
Jiří Brodský
Příběh restaurátora
Bronislava Millá
Člověk, který je spojen s folklórem, ví, že lidové tradice dávaly životu smysluplný řád. Jejich moudrost je úctou k lidskému životu, který sestává z radostí i utrpení. Hanácký kroj je složen ze samých střípků životních moudrostí. Byl to „občanský průkaz“ člověka. Udržování lidových zvyků v moderní uspěchané době zdá se být pro nezasvěcené pozorovatele kratochvílí. Je to však ztělesnění úcty k našim předkům, z jejichž práce a modrosti vycházejí i naše životy.
Petr Brössler
Syn kameramana Československé televize, který se podílel na ilegálním vysílání zpravodajství o okupaci. V září 1968 s rodiči uprchl přes Rakousko do Německa, kde se usadil ve Frankfurtu nad Mohanem.
Doris Broulová
Žena, která přežila holocaust
Jaroslav Brož
Příběh kněze
Josef Brož
Příběh chlapce, který na vlastní oči zažil dramata druhé světové války.
Radovan Brož
Velikán pardubického sportu a jeho vzpomínky na konec války
Lubomír Brožek
Básník a spisovatel, organizátor řady kulturních akcí
Zdeněk Brožek
Příběh chlapce, který po roce 1989 obnovil dědečkovo hospodářství. Od dědečka se dozvěděl, jak se hospodařilo před kolektivizací, ale i po ní.
Anna Brožová
Zdravotní sestra a manželka politického vězně, kterého poznala při jeho hospitalizaci v nemocnici. Vzhledem k manželově minulosti byla rodina sledována Státní tajnou bezpečností (StB) a manželovi byla nabídnuta spolupráce s StB, kterou odmítl, stejně jako vstup do Komunistické strany Československa.
Bohuslava Brožová
Pamětnice okupační správy v zámku v Cholticích v době druhé světové války.
Soňa Brožová
Díky zpracovanému rodokmenu byla nalezena ztracená větev rodiny, byl objeven příběh strýce, legionáře.
Danuše Brůhová
Učitelka, pamětnice okupace Československa v roce 1968, po které emigrovala na několik měsíců do Německé spolkové republiky. Z rodinných důvodů se vrátila a sametovou revoluci prožila ve Španělsku, v odloučení od svých dětí.
Milan Bruchter
Fotograf vypráví o neoficiálním vystavování fotografií po bytech za komunistického režimu a o uspořádání akce Ruce v Evropě v Břeclavi v listopadu 1989
Jana Brůnová
Sport ji provázel celý život, chodila do Sokola, cvičila na Spartakiádě. Za manžela si vzala házenkáře a při jednom z jejich výjezdů se setkala i s Věrou Čáslavskou.
Josef Bruzl
Pochází z váženého statkářského rodu z Příseky, jeho rodina přišla o svůj statek v rámci akce Kulak.
Ivo Brůžek
Aktivní účastník Sametové revoluce a jeden z mluvčích Občanského fóra v Rakovníku. Organizátor a moderátor generální stávky v Rakovníku.
Bruno Brych
Za druhé světové války prožil jako šestiletý kluk bombardování města Mimoň, které ho málem stálo život. A nejen při této události, ale i nadále v životě měl opravdu štěstí.
Josef Bryksa
Potomek volyňských Čechů vypráví o zemědělské práci, pěveckém sboru na vojně a vedení hospody
Milena Bryndová
V Kolíně prožila rok 1968, vzpomíná na přímé setkání s okupanty
Petr Brynych
Muž, kterému pivo pomohlo dostat se za hranice
Olga Brzáková
Kvůli zabrání Sudet Říší se její rodina musela vystěhovat na statek k příbuzným a po roce 1948 je označili za kulaky, kvůli čemuž bylo paní Olze znemožněno studovat.
Ivo Brzobohatý
Svědek skautingu, který neexistoval
Miroslav Březanský
Vyučený obchodník a inspektor narozený v Hranicích na Moravě po vojně zůstal s rodinou v Jihlavě
Jiří Březina
Jiří Březina
Přední český geolog, který po srpnové invazi 1968 emigroval do Rakouska a poté do Německa, kde se stal profesorem geologie na Universitě of Maryland Europe
Jiří Březina
Vztah ke sportu přivedl mladého atleta k seznámení s Emilem Zátopkem, ale to je jen část životního příběh Jiřího Březiny, který kromě pár výslechů zažil spousty vypjatých situací a těžkých rozhodnutí.
Jaroslav Březovják
Protikomunistický odbojář, který se pokusil utéct přes hranice
Angie Buado
Born in 1954 in Quezon, Philippines, she grew up in the provincial part of Quezon, the ninth of ten siblings. She came to Canada in 1991.
Ivan Buben
Vzpomínky na druhou světovou válku v Praze a východních Čechách
Petr Bubeníček
Roztocký farář vypráví o svém mládí za socialismu, cestě k víře a roztocké farnosti.
Karel Bubílek
Umělec s duší lesáka
Hana Bubníková
Jedna z nezapomenutelných dvojčat, která v letech 1955 až 1967 získala medaile i skvělé umístění na světových a republikových soutěžích v umělecké, posléze i moderní gymnastice, mistrovské tituly v plavání a skocích do vody. Vzpomíná i na konec války.
Eva Bubnová
Vzpomínky na druhou světovou válku v Praze a východních Čechách
Blanka Budková
Pochází z rodiny soukromých zemědělců postižených kolektivizací. Otec odmítl pracovat v JZD. Když kvůli tomu komunisté vyhodili její sestru z gymnázia, maminka spáchala sebevraždu. Nevzdala se, vybojovala si právo studovat na gymnáziu i vysoké škole a stala se středoškolskou profesorkou. Statečně se prala s osudem i udáními, která na ni chodila.
Ludmila Budlovská
Zkušenosti s válečnými událostmi a holokaustem
Emma Budová
Pohled z druhé strany
Imrich Bugár
Hvězdný tanečník s diskem
Marie Buchtová
Mladá dívka součástí války
Helena Bujnochová
Válka v okupovaném Přerově
Ivan Bukovský
Výtvarník, jehož tvorbu ovlivnil židovský původ a věznění rodičů v nacistických koncentračních táborech
Jaroslav Bukovský
Příběh muže, jehož život ovlivnilo plzeňské Gestapo
Brigita Bulíčková
Německé kamarády jí odsunuli a česky se naučila až po válce v české škole.
Antonín Burdych
Příběh Toníka z Končin
Antonín Burdych
Rodina za 2. světové války ukrývala parašutistu Jiřího Potůčka. Kvůli tomu mu nacisté zabili rodiče i prarodiče.
Antonín Burdych
Roku 1942 rodina Antonína Burdycha poskytla poslední úkryt radiotelegrafistovi skupiny Silver A Jiřímu Potůčkovi, který byl v té době členem paravýsadku, který měl na svědomí atentát na Reinharda Heydricha.
Jaroslav Bureš
Pamětník se narodil krátce po konci 2. světové války. Jeho život byl ovlivněn českobratrskou myšlenkou v duchu rovnoprávnosti a sounáležitosti s lidmi. Veřejně vyjádřil nesouhlas s invazí vojsk Varšavské smlouvy, a proto byl v roce 1970 vyloučen z KSČ.
Věra Burešová
Prožila bombardování na konci 2. sv. války, za normalizace prošla prověrkami kvůli konfliktu bratra s komunistickým režimem
Alena Burianová
Za žádného režimu jsme neměli klid
Václava Buriánová
Příběh celoživotní sokolky, která byla v roce 1957 zavřena za šíření studentské rezoluce.
Marie Burkotová
vzpomínala na svůj obyčejný život – na dětství v naprosto harmonické rodině, na svého muže, jejich společné budování vlastního domova, na vlastní děti a vnoučata, na práci, která ji těšila, na těžké chvíle, jež musela překonat, na své koníčky. Jen lehce se dotkla let válečných – setkání s nacisty prosících o jídlo v obchodě, kde pracovala, strachu z bomb spadlých na jejich pole a na nejhorší událost, na niž se téměř zapomnělo – životickou tragédii, kdy Němci z pomsty postříleli 36 lidí a dalších 31 odvlekli do koncentračních táborů.
Nina Burláková
Volyňská Češka, která prožila dětství během druhé světové války na Ukrajině. Zažila nálety letadel a byla svědkem válečných hrůz. Její rodný dům zabrali Němci. Do Československa putovala v roce 1947 v dobytčáku.
Radomír Burša
Zakládající člen Občanského fóra v Kopřivnici, spoluorganizátor generální stávky Tatry Kopřivnice.
Dobromila Buršová
Pamětnice druhé světové války, během které chodila na Zbraslavi do školy
Jindřiška Burzičová
Utíkala s dcerkou z válkou zmítané Bosny
Augustin Buš
Profesor veterinární farmakologie vzpomínající na období druhé světové války u nás i v Německu
Josef Bušek
Pochází z pohraničí, dětství strávil v Domažlicích. Dnes působí jako školník v ZŠ Palmovka.
Radislav Bušek
Zakarpatí očima letce, který musel zůstat na zemi
Anna Butová
Její rodina ukrývala na svém statku během 2. světové války židovského chlapce Gríšu. Po válce mu finančně pomohla, aby se dostal do Palestiny.
Marta Bystrovová
V centru sametového dění
Jaroslav Cabal
Porevoluční člen České národní rady, který svůj aktivní občanský postoj projevoval již při protestech proti vpádu sovětských vojsk v roce 1968.
Monika Cajthamlová
Pamětnice revoluce v roce 1989. Chartistka, která byla součástí okruhu disidentů v Praze.
Michal Capko
Skaut, který své obrovské nadšení pro dobrodružství a zkušenosti uplatnil při znovuobnovení vinořského skautského oddílu.
Ingeborg Casarová
Příběh paní Casarové, o odsunu Němců po druhé světové válce, který zažila paní Casarová ještě jako dítě
Leo Cechel
Vzpomínky na tchána, vojáka, který bojoval u Dunkerque
Jan Cepák
Kvůli skautingu byl vyhozen z vysoké školy, ale nevzdal se, přihlásil se na stavbu Orlické přehrady, vylepšil si tím kádrový profil, a na školu se tak mohl vrátit. Se socialistickým režimem nikdy nesouhlasil, což dokazoval celý svůj dospělý život.
Věra Cepková
Pochází z Jilemnice, kam se vrací dodnes, ale profesní život má spjatý s Prahou. Jako dítě zažila ukrývání v lese na konci války. Nepřeberné množství vzpomínek má na život v totalitě. Nejsilněji si vybavuje demonstraci 21. srpna 1969.
Zdenka Cerhová
Pamětnice z Kamenice u Jihlavy vzpomíná na těžkosti poválečné doby a situaci za doby komunismu.
Jaroslava Ciahotná
Narodila se po válce v roce 1947, celé dětství strávila v rodných Oldřichovicích, kde vyrůstala i se dvěma mladšími sourozenci. Vzhledem k tomu, že otec pracoval v ekonomickém sektoru, dá se říct, že své budoucí ekonomické povolání paní Ciahotná zdědila. Již od dob svého studia pracovala v Třineckých železárnách, kterým zůstala věrná téměř celou svou profesní kariéru. Vzpomíná na rok 1989 a následně porevoluční období plné změn.
Jaroslav Cibulka
Nevěřte hned všemu, co se povídá
Stanislav Cibulka
Studoval a pracoval v Praze, na jaře 1968 byl odveden. Zažil demonstrace v roce 1968 a protesty na barikádách v roce 1969.
Alžběta Cieślarová
Učitelka češtiny a angličtiny, které prošly rukama nespočty studentů českotěšínské Obchodní akademie. Zároveň nadšená sportovkyně, zapálená tenistka a golfistka. S manželem Janem stáli u zrodu golfového klubu v Ostravě-Šilheřovicích.
Eva Cieslarová
Pamětnice, mimo jiné pedagožka Jedličkova ústavu, vzpomíná na období komunistické totality: „Otec říkal – moje dcera bude vědět, co je správný, jaký chování a jaký jednání je správný a to, co dělají ti komunisti, to bude vědět, že to správný není.“
František Cigánek
Vzpomínky oldskautského seniora Albatrosa
Marie Cigošová
Dívka, která vyrůstala v Sudetech s Němci
Josef Cihelka
Za války byl totálně nasazen v Protektorátu, povedlo se mu utéct
Hana Cihlářová
Zažila osvobození Sušice jako 11ti leté děvče a jejími nejkrásnějšími vzpomínkami jsou autentické zápisky v jejím památníku od amerických vojáků, v čele s kapitánem Leonardem Barney.
Vlasta Cihlářová
Pamětnice zasvětila svůj život vzdělávání nejmenších dětí a vzpomíná na to, jak náročný a zároveň krásný měla život. Její manžel byl v komunistickém Československu národním socialistou a její sestra utekla za hranice.
Kateřina Cichrová
V srpnu 1968 byla na brigádě v Anglii, kde se dozvěděla, že do Československa míří sovětská vojska. Vrátila se 20.8., v předvečer příjezdu okupačních vojsk.
Eliška Ciklová
Po odchodu z komunistického Československa se usadila nejprve v Norsku, pak na Novém Zélandě a od roku 1978 působila v redakci Svobodné Evropy v Mnichově, kde žije dodnes.
Vojtěch Cimbolínec
Příběh muže, který na Podkarpatské Rusi vstoupil v roce 1944 do Svobodovy armády a přes Duklu dojel až do Prahy
Marie Cinegrová
Dcera letce, který sloužil ve Svobodově armádě
Jindřich Cink
Vzpomínky pamětníka na postižení rodiny zabráním majetku komunisty a v roce 1968 obsazením ruských vojsk našeho státu.
Vladimír Cinke
Jak šly dějiny kolem Vladimíra Cinkeho
Věra Cinková
Paní učitelka, která nemohla vyučovat náboženství, vzpomíná na dobu před i po roce 1989
Otto Císař
Hudebník, zpěvák a herec působící na JAMU. Jeho bratr Emil působil po roce 1948 v odbojové skupině Jana Masaryka. Za to byl brzy odsouzen na 2 a půl roku. Za přechovávání zbraně byl zatčen i jejich bratr Antonín, který si odseděl 8 let. Jejich otec těžkou životní situace neunesl a vzal si život.
Eva Císařová
Příběh vystudované divadelní herečky, která vzpomíná na válku, odsun Němců, ale i na život v komunistickém Československu.
Blanka Císařovská
Za kritizování okupace sovětskými vojsky přišla o místo
Jitka Cívková
Dcera politického vězně, který byl neprávem vězněn za činnost v Orlu. Jeho rodina proto byla po mnoho let komunistickým režimem šikanována.
Iveta Clarke
Po dokončení univerzity v Česku se rozhodla emigrovat do Rakouska, kde strávila dva roky v uprchlickém táboře, poté byla přijata do USA, nyní žije a pracuje v Česku jako koučka.
Dalibor Coufal
Život s cejchem Pétépáka.
Jana Coufalová
Prožila neobyčejně-obyčejný život na vesnici, daleko od osudových událostí poválečného Československa. Dlouhé prsty komunistické strany si ji ale v každém období jejího života našly a připomněly jí, že pochází z věřící rodiny a že nemá rudou legitimaci.
Jitka Coufalová
Svědkyně bouřlivých událostí okupace v srpnu roku 1968 v Prostějově.
Zdeňka Coufalová
Ředitelka MŠ Česká Lípa
Agnieszka Critchlow
Polská rodačka, která má americké občanství a dnes žije v České republice.
Josef Crk
Příběh chlapce, který se jako tříměsíční octl v roce 1944 v jugoslávských horách mezi partyzány.
Imrich Csütertöki
Veselý a pozitivní rodák ze Starého Rybníka, který se při práci na poli několikrát setkal s vojáky Varšavské smlouvy. Jednou vojáci pomohli ženám na poli přehazovat seno, jindy pracovníci zašli koupit vojákům pivo.
Tomáš Ctibor
Ať žije revoluce
Tomáš Ctibor
Syn politického vězně, báňský inspektor ze Sokolova.
Jaroslav Cuhra
Příběh muže, jemuž otce zavřeli komunisté dvakrát
Nguyen Manh Cuong
Z občana vlastizrádcem
Eva Cvečková
Pamětnice konce druhé světové války vzpomíná na bombardování domu, ve kterém s rodinou žila, na své milované povolání učitelky v mateřské školce i na módu za socialismu.
Zdeněk Cvrk
Byl svědkem osvobození Prahy v roce 1945. Později za totality pracoval v chemickém průmyslu a z přesvědčení nikdy nevstoupil do strany.
Polyxena Czerninová
Princezna, později hraběnka, která pro svůj původ nemohla žít, jak a kde jí bylo předurčeno.
Zoltán Czvengrosch
Umělecký architekt s maďarskými kořeny, který své dětství prožil ve východoslovenských Košicích. Právě zde byl jako malý chlapec konfrontován se srpnovou okupaci 1968. Během sametové revoluce 1989 byl na vojně u Armádního výtvarného studia, přesto se aktivně zapojil – pomáhal se šířením letáků
Bohumil Čada
Velký muž z malého Turecka. Bývalý politik a jeden z prvních senátorů.
Jaroslav Čajka
Klarinetista a virtuóz ve hře na tárogató, který díky hudbě procestoval svět.
Eva Čakrtová
Příběh starostky Jednoty Sokol – Staré Město, dcery politického vězně, odsouzeného na 25 let
Marie Čálková
Intenzivně vzpomíná na druhou světovou válku. Na jaře 1945 spolu s dalšími přinášeli jídlo zbědovaným vězňům k vlaku smrti, který přes Prahu projížděl z koncentračního tábora v Litoměřicích. Během Pražského povstání byla s celou rodinou uvězněna Němci ve sladovně v Podbabě
Květoslava Čaloudová
Na začátku války byla svědkem sebevraždy židovské rodiny, v poválečném odsunu musela odejít část její rodiny. Zažila kolektivizaci i ústrky komunistického režimu.
František Čanda
Příběh chlapce, kterého za války zmlátili za recitaci básně o svatém Václavu.
Karel Čáp
Jeden z hlavních tvůrců československých ekonomických reforem na sklonku 80. let 20. století. V porevolučním období za vlády Petra Pitharta (1990–1992) byl sekčním ředitelem pro privatizaci majetku státu na ministerstvu hospodářství.
Josef Čapek
Od elektrikáře zemědělcem
Karel Čapek
„Jsme dva, dva na všechno, na lásku, život, na boj i bolest, na hodiny štěstí. Dva na výhry i prohry, na život a na smrt – DVA!“ – Vzpomínky na Karla Čapka.
Eva Čapková
Ať se stane, co se stane – příběh dívky ze smíšené česko-židovské rodiny.
Josef Čáslava
Kolínský patriot zachránil archivy předních českých fotografů
Jaroslav Částka
Příběh učitele a sportovce
Blanka Častvajová
Než se přestěhovala k Praze, žila v pohraničí. Narozeniny slaví 21. srpna. Když bylo budoucí učitelce sedmnáct, vpadli do země vojáci Varšavské smlouvy.
Josef Čegan
Narodil se jako jedno z trojčat sudetské Němce a Čechovi, který trpěl leukémií. Jeho vyprávění dokládá, co všechno musela zažívat vdova, sudetská Němka, během války i po komunistickém převratu.
Jindřich Čech
Na znárodnění majetku rodině, uvěznění otce po nepokojích v roce 1953, výslechy StB a mnohé další útrapy minulého režimu dnes vzpomíná pamětník se sobě typickým životním nadhledem.
Jiří Čechák
Atletický trenér, který zažil příjezd polských vojáků do Pardubic v srpnu 1968
Anna Čechová
Rodačka z Tvrdonic, která jako jedenáctiletá zažila osvobozování své vesnice
Jiřina Čechová
Prožila dětství za druhé světové války na pomezí mezi Říší a Protektorátem ve vesničce Bezkov. Později musela kvůli svým protirežimním postojům odejít ze znojemského gymnázia, překládala zakázané autory a podepsala Chartu 77.
Ludmila Čechová
Samaritánka posledních dnů bývalých politických vězňů
Marie Brigita Čechová
Co jste udělali jednomu z bratří mých nejbližších, mně jste učinili
Věra Čechová
Příběh dcery válečného letce
Vlastimila Čechová
Pamětnice okupace za 2. světové války i osvobození Rudou armádou
Jaroslav Čechura
Rodák z Bolevce, který pro místo, kde se narodil, dýchá
Hana Čejková
Odvaha ve skalnatých výšinách i v životě
Miloslav Čelakovský
Příběh malíře
Zdena Čellárová
Pamětnice nelehkých období českých dějin, která prožila celý život v pražských Čakovicích.
Zdeněk Čepelík
Mohl být příslušníkem SNB, ale raději pracoval celý život v lomu kamene a věnoval se rodině.
Anna Čepelová
„Hlavou zeď neprorazíte, a když, tak zase někdy přijdete zpátky.“ Příběh ženy, která byla nucena odejít, ale vrátila se.
Antonín Čermák
Skaut z let 1968 až 1970, který se podílel na obnově skautingu po roce 1989.
Josef Čermák
Copak se sedlák uživí knížkami?
Josef Čermák
Měl od mládí jasno, že bude sloužit Bohu. Coby praktikující farář nikdy nepodlehl vnější nesvobodě, neboť si vždy uchovával svobodu vnitřní.
Marko Čermák
Ilustrátor komiksových Rychlých šípů, milovník trempingu a člen skupiny Greenhorns vzpomíná i na dětství za 2. světové války
Dagmar Čermáková
Vzdálená příbuzná Jiřího Mahena a pamětnice srpnové okupace 1968 v Brně.
Jarmila Čermáková
Žena, která od dětství věděla, co je to opravdový strach
Kristina Čermáková
Brát to tak, jak to jde
Marta Čermáková
Řádová sestra, které bylo znemožněno po nástupu komunistického režimu oficiálně vyučovat náboženství
Františka Černá
Ve svých živých vzpomínkách se vrací k druhé světové
válce, kterou prožila na vlastní kůži, jako malé dítě. Celý život pracovala v Letu v Kunovicích
a doufala, že její potomci nepoznají válečné nebezpečí.
Jarmila Černá
Rodačka ze slovenské Žiliny se vznikem Samostatného slovenského Štátu se musela i s celou rodinou ihned vystěhovat do Českoslovenka, rodné země otce. Konec války a bombardování prožila s rodiči v brněnském krytu. Jarmila během života působila v nejrůznějších rolích v Českém červeném kříži.
Pavla Černá
Její otec byl starostou tělovýchovné organizace Orel v Uherském Hradišti. Kvůli tomu byl po roce 1948 vězněn v Uherském Hradišti a v Jáchymově.
Růžena Černá
Manželka držitele Oscara za Amadea
Vlasta Černá
Příběh dívky ukrývající kněze před StB
Zlata Černá
Obávané nejistoty
Zlata Černá
Uznávaná česká sinoložka, předsedkyně Česko-čínské společnosti
Pavel Černík
Herec Divadla Drak, pamětník období normalizace a sametové revoluce v Československu.
Vlasta Černíková
Podnikatelka a pamětnice 2. světové války, která si i po válce prošla několika nelehkými situacemi, protože ona a její rodina nesmýšleli v souladu s komunistickým režimem.
Jana Černohorská
Redaktorka Československého rozhlasu v době srpnové okupace 1968, autorka pořadů zaměřených na děti i relací věnovaných kultuře, pedagožka. Důležité je podle ní být v životě zvědavý.
Karla Černohousová
Aktivní účastnice sametové revoluce
Adolf Černý
Co děláš, dělej rád a poctivě
Albert Černý
Ve vězení seděl s Havlem, Dukou i Dientsbierem
Jaroslav Černý
Nadšený myslivec, který už 53 let vede v Raspenavě kroužek zálesáka.
Jiří Černý
Hudební publicista, autor slavného pořadu Houpačka. Po okupaci v roce 1968 mu byla znemožněna rozhlasová práce, i nadále však prosazoval tvorbu režimem zakázaných autorů.
Josef Černý
Zachránce starých kronik místní školy. Při normalizačních prověrkách řekl nahlas, co si o incidentu před kanceláří Aeroflotu mlčící většina myslela.
Miloslav Černý
Narodil se do hluboce věřící evangelické rodiny. Celý svůj život prožil ve Velké Losenici, kde pracoval v místním JZD. Několikrát mu nabídli členství v KSČ, ale vždy odmítl.
Miroslav Černý
Magnetofon je pro něj nejdůležitější stroj na světě a hudba ho provází už od dětství, kdy v 8. třídě s kamarády založil bigbítovou kapelu. Snad i díky jeho povaze, humoru a nadhledu se i v totalitě dokázal dostat ke kvalitním kulturním dílům.
Otakar Černý
Příběh moderátora
Přemysl Červenka
Hodonínský rodák, který díky lásce přežil bombardování Brna
Emílie Červenková
Narodila se v osadě Janůvky, kde její rodiče měli hospodářství, mlýn a pilu. V 70. letech se však museli vystěhovat kvůli stavbě slušovické přehrady.
Eva Červenková
Skautka tělem i duší vzpomínající na okupaci v roce 1968 v rodných Líbeznicích i zakazování a obnovování skautingu.
Marie Červenková
Pracovala většinu života jako ošetřovatelka v Českém Krumlově, vzpomíná na osudy rodiny za války a na nástup komunismu.
Mirko Červený
Sen malého chlapce, který se stal i přes překážky skutečností
Miroslav Červinka
Pamětník roku 1968 a normalizace v roli učitele.
Václav Čeřovský
Válečný veterán, který několikrát unikl smrti a za komunismu byl odsouzen na 7 let za velezradu
Zbyněk Čeřovský
Příběh muže, který jako vojenský pilot prožil na vlastní kůží sovětskou okupaci v srpnu 1968
Jaroslav Česnek
Pamětník vzpomínající na dětství v Jaroměřicích nad Rokytnou v období 2. světové války a na školní léta na Znojemsku. Neskutečný vypravěč svých životních příběhů. I přes nepřízeň života dokázal najít svou cestu, na které pomáhal všem potřebným.
Stanislav Češka
Protože měl otce truhláře, strávil na vojně u PTP 27 měsíců
Marie Čežíková
Příběh učitelky, dříve soudružky, která zažila vzdělávání v různých obdobích tehdejšího Československa.
Marie Čiháková
Marie Čiháková vyrůstala v pohraničí na severu Čech v době komunistického Československa
Alena Čiháková
Původně zemědělská inženýrka, dnes učitelka na základní škole vzpomíná na složitou cestu ke vzdělání a život v totalitě.
Jana Čiháková
V útlém věku zažila konec druhé světové války, kdy její tatínek v lese nedaleko hájenky v Lomanech, kde bydleli, ukrýval uprchlíky z transportu smrti.
Eva Číhalová
Učitelka, kterou srpen 1968 zastihl na poznávacím zájezdu pro kantory do Východního Německa
Blanka Čílová
Osud manželky politického vězně
Viktoria Čisťakova
Archeoložka původem z Ukrajiny, která se narodila v přístavní Oděse a po základní škole se s maminkou odstěhovala do České republiky, kde žije dodnes a působí v Národním muzeu. Vypráví o svém dětství i o tom, jak se zapojuje do pomoci Ukrajině v současném válečném konfliktu.
Marie Čižinská
Vzpomínky na období druhé světové války ve vesnickém prostředí i na tvrdou práci v zemědělství.
Marie Čmakalová
Celý život strávila prací v rodinném zahradnictví a ovocném sadě
Marek Čmelík
Signatář Charty 77 vypráví o revoluční době v Kyjově.
Lumír Čmerda
Farář, kterému paradoxně pomohlo, že byl pro režim nepohodlný
Lina Čmolová
Domov je tam, kde člověk vyroste
Františka Čoková
Příběh pošťačky, která neohroženě nafotila svojí flexaretou sérii unikátních snímků okupace vojsky 21.srpna 1968.
Dagmar Čondlová
Jako dvanáctiletá dívka byla svědkyní vstupu vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968.
František Čuban
Příběh školáka, který odmítl donášet na své rodiče – soukromé zemědělce
Miroslav Čuban
Příběh chlapce, který 9. května 1945 po bombardování Mladé Boleslavi získal odpor k válce.
Dušan Čurda
Profesor VŠCHT, jehož rodinu vyhnaly ze Slovenska Hlinkovy gardy
Jaroslav Čvančara
Historik, novinář, pedagog, hudebník
Miroslav Čvančara
Příběh žižkovského rodáka
Dagmar Potužníková
Třída pamětnice se rozhodla podepsat petici za propuštění politických vězňů.
Štěpán Daněk
Pravdivý, poctivý, nezištný a ochotný člen Orla
Rudolf Daníček
Pamětník událostí chuchelského povstání
Marie Danielová
Mým hrdinou je prase.
Marie Dáňová
Rodina Marie Dáňové byla komunistickým režimem označena za kulaky, a proto byli v roce 1953 násilně přestěhováni ze své rodné vesnice.
Danuše Špelinová
Cesta na svobodu v rakvi…
Jan Darsa
Válečné vzpomínky Jana Darsy
Jan David
Syn z továrnické rodiny, který mnohokrát čelil nepřízni osudu. Se ženou vychovali devět potomků, z toho šest v pěstounské péči. Členem žákovského týmu byl jeden z jeho vnuků.
Jaroslava Davidová
Osobně velmi dobře znala faráře Toufara. Na škole jí učil nábožentsví a později doučoval latinu. Byl jejím velkým vzorem. Provázel jí celý život a nikdy na něj nezapomněla.
Věra Davidová
Válku prožívala jako žákyně základní školy, v socialismu vystudovala a poté sama celý život učila. Na vlastní kůži zažila nástrahy totalitních režimů. Je pamětnicí bombardování Kolína i normalizační atmosféry v pedagogickém sboru.
Jan Decker
Příběh člena revolučního hnutí Pravda vítězí
Eva Dědková
Rodačka z Brna, kterou láska k hudbě přivedla do Karlových Varů
Kateřina Dejmalová
Se svým manželem Ivanem Dejmalem se podílela na pořádání bytových seminářů a šíření samizdatu.
Jaroslav Dejmek
Cesta od učitelského stupínku do třídírny brambor
Zdeňka Děrdová
Dospívání v období protektorátu
Marta Dittrichová
Za 2. světové války jim byl zabaven rodinný majetek a velká část rodiny zahynula v nacistických koncentračních táborech. Komunistický režim potom odsoudil bratra za odbojovou činnost a uvěznil ho v dolech na Jáchymovsku.
Ladislav Dlabal
Učitel dějepisu, který prožil Sametovou revoluci očima rebelujícího vojáka
Karel Dlabola
Učitel českého a ruského jazyka, který zasvětil učitelskému řemeslu téměř 60 let svého života. Jeho nejranější vzpomínky jsou spojené s válkou, ale vyprávěl i o srpnových událostech roku 1968 a začínající normalizaci.
Eva Dlouhá
Když jí byly 4 roky, byl její otec odsouzen v politickém procesu za účast naprotistátní schůzce 3. odboje. Dostal 13 let, propadnutí veškerého majetku a pokutu 30 tis. Kčs. Celá rodina tím trpěla, děti měly problémy ve škole.
Zdeněk Dluhoš
Horník a důlní zámečník, který pamatuje výbuchy metanu
Peter Dobias
Vyrostl v komunistickém Československu, vystudoval matematiku a fyziku v Bratislavě. Dnes žije v Kanadě, kam odešel na postgraduální studium v 90. letech.
Jaroslav Dobiáš
Bývalý ředitel Československé televize Brno, autor cestopisných scénářů pro cyklus Na cestě po… i divadelní hry nebo knihy povídek Láska odlétá speciálem z roku 2019.
Karol Dobiaš
Jeden z našich nejtalentovanějších fotbalistů druhé poloviny 20. století. Jeho životní prioritou byl poctivě odvedený fotbalový výkon. Slibnou kariéru v evropském měřítku zastavil v roce 1969 zákaz hostování v cizině, nepomohl ani zisk titulu mistra Evropy v roce 1976. Do zahraničí byl uvolněn až na konci hráčské kariéry.
Zlatica Dobošová
Restaurátorka, spoluzakladatelka anonymních alkoholiků v ČR.
Jan Josef IV. Dobrzenský
Narodil se do jednoho z nejstarších šlechtických rodů Dobrzenských. Ve svých dvou letech musel s rodinou emigrovat do Ameriky. Zpátky do České republiky se přestěhoval po sametové revoluci. V restitucích byl jeho rodině navrácen zámek Chotěboř, o nějž do dnešních dní s láskou pečuje.
Eva Dobšíková
Příběh dívky ukrývané před nacisty.
Marie Dočkalová
Dětství na Zlínsku za 2. světové války, tatínek v březnickém hnutí – centrum odbojového hnutí za 2. světové války
Marie Dočkalová
Bratranec jejího tatínka za druhé světové války bojoval u RAF. Po roce 1948 uprchl z Československa zpět do Anglie. Rodiče paní Dočkalové byli kvůli příbuzenství s letcem RAF v 50. letech vyslýchání StB.
Jiří Dohnal
Hudebník, lektor a psychoterapeut. Jako student za socialismu hrál v undergroundové skupině Slepé střevo (předchůdce Mňága a Žďorp). Je pamětníkem zásahů stb vůči muzikantům a člen výjezdní sekce stávkového výboru na Univerzitě Palackého v Olomouci v roce 1989.
Karel Dohnal
Volnomyšlenkářem za dob sovětské okupace
Meir Lubor Dohnal
Za války ukrýván před nacisty na jižní Moravě
Ivana Dohnalová
Celý život prožila v Kuří, vesnici nedaleko Říčan. O hospodářství rodina přišla během kolektivizace, po sametové revoluci jim majetek vrátili. Láskyplný vztah ke zvířatům a pochopení pro ně, kterému se naučila v dětství, nikdy neztratila.
Lumír Dokoupil
Známý ostravský historik a jeho válečné vzpomínky. Příbuzný člena odbojové organizace Obrana národa
Alena Dokulilová
Vyrůstala za války, na kterou vzpomíná. Po válce pracovala v místní mlékárně.
Jaromír Dolanský
Jeho dobrodružná povaha ho zavedla na téměř všechny kontinenty. Lezl po horách i pomáhal při různých neštěstích. I když původem z Prahy, na události srpna 1968 má vzpomínky spojené s Jizerskými horami.
Věra Dolečková
Oblíbená pedagožka, jako dítě zažila konec 2. světové války na Sedlčansku.
Tomáš Dolejš
Původně zámečník, dnes sochař a umělec
Jaroslav Dolejší
Učitel a dlouholetý ředitel ZŠ Kolinec, jehož tatínek prošel Buchenwaldem
Jana Doležalová
Příběh dívky, která jako maličká mávala sovětským vojákům – osvoboditelům. Po 23 letech vyhodila na protest proti srpnové okupaci legitimaci Svazu československo-sovětského přátelství.
Jaroslava Doležalová
Kdo zachrání jednu duši, zachrání celý svět
Marie Doležalová
Marie Doležalová měla dětství poznamenané hospodářskou krizí a druhou světovou válkou. Ocitla se v dětském domově a posléze v nové pěstounské rodině, od které ve 14 letech utekla. Životním restartem pro ni bylo narození dětí a možnost vést poklidný život v milovaném Brně po boku svého manžela.
Pavel Döllinger
Celoživotní skaut, v 60. letech působil v oddíle Jaroslava Foglara
Zuzana Domesová
Pamětnice okupace v roce 1968, normalizace ve školství a poslankyně Parlamentu ČR po roce 1989.
Květoslava Domincová
Vzpomínky na bombardování Kuřimi, ukrývání se v místních štolách a osvobození na konci druhé světové války jsou pro tuto čilou dámu stále živé.
Jaroslav Dostál
Jaroslav Dostál byl v době výbuchu černobylské jaderné elektrárny jen 100 km od zdroje silného záření. Následky radiace pocítil na vlastní kůži.
Jiří Dostálek
Muž, který se nebál jít po převratu na volnou nohu. Vybudoval firmu, která dodnes prosperuje. Stále se podílí na jejím vedení, i když už je dávno v důchodu.
Kristýna Dostálová
Vyprávění paní Dostálové vypovídá, jak složité bylo hledat řešení budoucnosti po válce, a jak podobně složité byly osudy těch, kteří museli ze zdejšího kraje nedobrovolně odejít, stejně jako těch, kteří na jejich místa nedobrovolně přišli.
Květa Dostálová
Pamětnice z Klimkovic, která jako dítě přežila válku i přechod fronty
Dagmar Došelová
Dívka, která prožila druhou světovou válku v Mladé Boleslavi. Během květnových dnů, chtěla jednomu sovětskému vojákovi ubalit facku. Tehdy dívka, dnes babička, která se odhodlala vyprávět smutné, drastické i humorné zážitky z války.
Josef Doškář
Milující syn popisuje svůj život bez otce. Druhá světová válka se podepsala na osudech mnoha rodin, jednou z nich je i příběh právě tohoto pamětníka.
Stanislav Doubek
Bozkovský rebel.
Rudolf Doucha
Starosta TJ Sokol Vršovice, pro kterého je pohyb život.
Vladimír Dousek
Černošický fotograf atmosféry Berounky a krajiny kolem ní. K focení ho přivedl dědeček, pak šel studovat kameru na FAMU. Je výraznou kulturní osobností rodného městečka.
Gabriela Doušová
Bez svobody to nejde.
Věra Doušová
Útěk před komunisty do cirkusů v SSSR
Veronika Doutlíková
Ilustrátorka a výtvarnice, účastnice demonstrace na Národní třídě 17. listopadu 1989
Jarmila Drábková
Rodačka z podhůří Krkonoš od mala pracovala v rodinném hospodářství. Pak do jejího dětství zasáhla druhá světová válka. Sugestivně vypráví, jak nespravedlivě se chovali komunisté po převratu v roce 1948.
Drahomíra Stehlíková
Vzpomíná na život v Baťovských továrnách i na bombardování města Zlína.
Jarmila Drachová
V roce 1969 se zúčastnila pohřbu kardinála Berana ve Vatikánu.
Vladimír Drápal
Disident, aktivní v kultuře a undergroundu. Přispíval do časopisu Vokno a distribuoval jej. Přátelí se s lidmi z okruhu Charty 77.
Edeltraud Draská
Rodačka z Lokte, která zažila odsun německého obyvatelstva a spolu s tím i těžkosti, které přinesla poválečná léta německé menšině v ČSR
Eva Drašnarová
Pamětnice prožila své mládí za druhé světové války. Během těchto nelehkých dob byli u nich v domě ubytovaní tankisté wehrmachtu. Pamatuje si nálety tzv. hloubkařů i průchod Vlasovců přes město Řevnice
Irena Drbalová
Narodila se za války, vzpomíná na padesátá létá minulého století a další historické události.
Milan Drbohlav
Vzpomínky na srpen 1968 v Karlových Varech
Ludmila Drdlová
Pamětnice náletů na Hodonín v roce 1944, pracovnice pošty, pamětnice okupace v roce 1968.
Martin Dresler
O zakládání podnikání v dobách socialismu a plusech i mínusech udržování kontaktu se Západem.
Agáta Drevňáková
Pamětnice romského původu, která vzpomíná na své těžké dětství, jež ale nezmenšilo její touhu pomáhat druhým.
Miroslav Drozd
Vystudoval VŠE, ale po roce 1968 skončil jako skladník. Psal básně a vydával je v samizdatu. Taky do samizdatu překládal, třeba Orwella.
Jana Dřízhalová
Ačkoliv byla výbornou studentkou, kvůli víře jí nedovolili studovat.
Viktor Dub
Viktor Dub je Chomutovák, jehož rodina zažila velice pestrý život plný útěků i návratů. On sám v 80. letech emigroval do Anglie.
Jana Dubová
Jenom náhoda a štěstí.
Zorica Dubovská
Životní příběh první české orientalistky
Ilnara Dudash
Životní pouť ukrajinské pamětnice, která díky svým vlastnostem, ke kterým patří laskavost a ochota pomáhat, zakotvila v Brně, a založila Ukrajinskou iniciativu jižní Moravy a Ukrajinské centrum na Moravském náměstí v Brně.
Dalibor Dudek
Jako čtyřletý pozoroval z okna ruské tanky. V závěru vysokoškolského studia se aktivně zapojil do sametové revoluce. Od devadesátých let mění podobu českého školství, dnes coby ředitel ZŠ v Říčanech.
sestra Václava Dudová
Na světě nejsi pro sebe, ale pro druhé
Pavel Dudr
Pan Dudr vydával nelegální časopis Infoch, který informoval o Chartě 77
Zdeňka Dudrová
Z rodného statku z kraje pod Řípem je vyhnali na Vysočinu a zabavili celý majetek
Máří Magdaléna Dufková
Profesionální tanečnice, jaderná vědkyně, přednášející na školách i v zahraničí
Danuše Ducháčková
Zapálená skautka, která si hodnoty a ideály nabyté ve skautu nese po celý svůj život, a to i navzdory zákazu skautingu komunistickou stranou, který se jí bolestně dotkl. Vzpomíná i na pobyt v Sýrii v 70. letech a obtížnou cestu za vysněným vzděláním.
Jarmila Ducháčková
Atentát na Heydricha ji mohl stát život
Otakar Duchek
Pamětník druhé světové války a osvobození v roce 1945 v obci Hořešovice v Čechách.
Pavel Dukát
Za jednu z nejsilnějších vzpomínek označuje nálet na Prahu v únoru roku 1945, při kterém byl lehce zraněn.
Věra Dulová
Kdo ti nejvíc pomůže, je ruka na konci tvé paže
Jiřina Dupalová
Žena, která sledovala dopadení atentátníků na Reinharda Heydricha v chrámu svatých Cyrila a Metoděje v Resslově ulici
Věra Ďurovcová
Dcera sedláka, která nemohla studovat medicínu, protože otec odmítl vstoupit do JZD
Jaromír Dus
Farářem pod rudou hvězdou
František Dusbábek
Otec zemřel za války, matka krátce po osvobození. O zděděné nemovitosti přišli se sestrou po únoru 1948, peníze znehodnotila měnová reforma.
Eliška Dusilová
Příběh dcery lékaře, který během 2. světové války pomáhal parašutistům z výsadku Silver A
Anna Dusová
Lékařka, vzpomíná na druhou světovou válku a období normalizace.
Milan Dušák
Fotograf, pedagog a zakladatel Střední umělecké školy grafické vzpomíná na své dětství a fotografické a učitelské začátky.
Marta Dušáková
…A za rok jsme se zase řezali.
Dušan Žampach
Pochází z česko-německé rodiny. Jeho životní i profesní osudy jsou spojené s česko-bavorskou hranicí. Láska byla silnější než možnost žít ve svobodném světě.
Jara Dušátko
Emigrovala v roce 1984 přes Jugoslávii do USA. Dnes žije v Kalifornii, kde je aktivní členkou Sokola a učí češtinu na Stanfordské univerzitě.
Stanislav Devátý Božena Dušková
Rozdílné osudy dvou lidí ve 20. století
Eva Dušková
Příběh nespravedlivě odsouzené
Hana Dutá
Rodačka z Kamenického Šenova, která působila jako účetní na místní sklářské škole.
Oldřich Dvorský
Pamětník dějin Janovic nad Úhlavou, dlouholetý místní ochotník a také malíř, zakladatel a obnovovatel skautského hnutí.
Zdeňka Dvořáčková
Příběh vzpomínek pamětnice na konec války
Jan Dvořák
Pochází z pohraničí, ze Znojma, kde jako středoškolák zažil převrat v roce 1989.
Jaromír Dvořák
Fanda této země…
Jaroslav Dvořák
Muž, který se při práci ve vojenských lesích okolo Ralska začal zajímat o osudy obyvatel zaniklých německých obcí.
Jiří Dvořák
Vysokoškolský pedagog, který se straně příliš nehodil
Josef Dvořák
Rodák z Úholiček, který celý život pracoval v loděnicích a ve svém volném čase postavil tři domy.
Miroslav Dvořák
Muž více profesí, ale také organizátor kulturního života v porevolučním Ostrově
Stanislav Dvořák
Neobyčejný život obyčejného muže, který se životem probojoval
Hana Dvořáková (roz. Krsková)
Členka organizace ILPKORG.
Danuše Dvořáková
Příběh otce, který se během studentských demonstrací roku 1939 ocitl ve špatnou chvíli na špatném místě
Jarmila Dvořáková
Narozena ve věznici.
Ludmila Dvořáková
Žena, jejíž život ovlivnily snad všechny přelomové okamžiky 20. století. A také život jejího otce, který byl vězněn v koncentračních táborech, a strýce, který po roce 1948 emigroval do zahraničí.
Marie Dvořáková
Příběh ženy, která pocházela ze skromných poměrů a její otec prošel nacistickými i komunistickými lágry.
Marta Dvořáková
Provdaná za politického vězně, který její život obohatil o dříve nepoznané hodnoty jako čest, morálka a pravda. Společnými silami překonali nástrahy komunistického režimu.
Olga Dvořáková
Pamětnice vzpomíná na statečnost tatínka, který byl za 2. světové války vězněn nacisty za činnost v odboji a následně perzekvován komunisty. Rodině byla zabavena pekárna a Olga se na střední školu dostala až napodruhé a pod cizím jménem. Den po okupaci v srpnu 1968 odjela do Švýcarska, odkud se zakrátko a navzdory doporučení svých rodičů vrátila zpět do vlasti.
Renáta Dvořáková
Čekání na odsun očima 3-leté holčičky
Věra Dvořáková
Středoškolská učitelka, která se díky třídnictví potýkala s komunistickými nařízeními
Zdeněk Dymák
Pamětník 2. světové války, který celý život pečoval o matku, která psychicky neunesla nástup komunistů k moci
Karel Dýnka
Salesián, pétépák a učitel hudby
Jan Dzian
Pamětník, který byl vždy proti komunistickému režimu vzpomínal na svou účast na demonstracích v roce 1968 a 1989.
Kateřina Ebelová
Její dědeček pracoval na panamském konzulátu a pomohl desítkám židovských rodin utéct před Hitlerem do Panamy. Strýce popravili komunisté za odbojovou činnost. Celá rodina se tak musela vyrovnat s pohnutou rodinnou historií.
Josef Eder
Celý život se angažoval v oblasti kultury.
Zdena Ehrmannová
Nevšední příběh jednoho lidského osudu.
Eva Eichlerová
V raném dětství vyrůstala na statku prarodičů, kteří přišli o půdu a dobytek. Protože rodiče nebyli členy KSČ, nebyla přijata na oděvní školu. Po střední průmyslové škole stavební úspěšně absolvovala Fakultu architektury VUT, kde prožila revoluční rok 1989.
Milena Ekrtová
Pamětnice vzpomíná na svého dědečka Stanislava Sýkoru a jeho manželku, jak prožívali první a druhou světovou válku.
Martha Elefteriadu
Zpěvačka, která přinesla řeckou kulturu do Čech
Eleni Chadzielefteriadu
Přestože se narodila v Československu, pro její řecké kořeny a udržované řecké tradice cítila, že její domov je jinde.
Elfriede Šulková
Energická žena, která se hrdě hlásí k tomu, že je Němka. Společně se svým synem se angažuje v tématu česko – německých vztahů./ Eine energische Frau, die sich stolz als Deutsche bekennt. Sie widmet sich gemeinsam mit ihrem Sohn dem Thema der tschechisch-deutschen Beziehungen.
Jindra Eliáš
První brněnský DJ, který si kromě skvělé hudební kariéry zažil i pobyt v komunistickém vězení.
Karel Eliáš
Rodák ze statku v Mirovicích, který prožil dramatické chvíle v srpnu 1968 v Praze a svůj život zasvětil jachtaření a stavbě lodí
Petr Eliáš
Příběh člověka, který měl jednu velkou touhu: sloužit a pomáhat lidem
Vojtěch Eliáš
Farář nejen z Klánovického kostela, který kvůli svému snu o kariéře v církvy čelil mnoha příkořím.
Hermína Eliášová
Není Hietler jako Hitler
Jana Eliášová
Že byl tatínek v roce 1949 uvězněn z politických důvodů, se dozvěděla až v dospělosti
Karel Ellinger
Narodil se do smíšené česko-židovské rodiny. Za druhé světové války prošel šest koncentračních táborů.
Josef Elsinger
Jako sedmnáctiletý chlapec byl poslán na brigádu do Nového Vídeňského Města. Bylo po válce a Vídeň byla rozbombardována. Kvůli stesku se chtěl vrátit domů za svou rodinou do Mikulova.
Emilie Brejchová
Pamětnice druhé světové války, která zažila příchod osvobozenecké armády.
Dagmar Emmerová
Celoživotní skautka, která zažila zákaz Junáka v roce 1970. Po sametové revoluci spolu s manželem obnovili skautské oddíly v Jihlavě.
Magdalena Emmerová
Pamětnice druhé světové války, která zažila bombardování i totální nasazení. Největší strach zažila při domovní prohlídce prováděné komandem SS.
Milan Enc
Profesí zámečník i mechanik vzpomínající na Květnou neděli a osobní příběhy z druhé světové války, která se prolínala jeho dětstvím.
Jarmila Erbanová
Příběh ženy, která přežila bombardování, ale komunistický režim jí zakázal studovat na vysoké škole
Pavla Erbanová
Významná vědkyně Mikrobiologického ústavu Akademie věd. Vyrůstala v rodině pronásledované komunistickým režimem, dědeček z otcovy strany byl v padesátých letech odsouzen za údajnou velezradu do věznice v Leopoldově. Pomáhala disidentům, schovávala samizdaty. S rodinou ukrývali posmrtnou masku Jana Palacha.
Zlata Erbanová
Dáma, která přestála nejrůznější životní období s optimismem sobě vlastním
Věra Erhartová
Vzpomínky Věry Erhartové na válku a rok 1968
Erika Bednarská
Jen jedna německá rodina z osady Hraničky nebyla po válce odsunuta do Německa, a to rodina paní Bednarské. Jak se žilo bez příbuzných a bez znalosti českého jazyka?
Erna Gronychová
Erna Gronychová se narodila 11. září 1943 v hospodářství na Malé Moravě jako nejmladší dítě rodičům německé národnosti. Její život ovlivnilo vysídlení občanů německé národnosti.
Marta Ernyei
V 60. letech se s manželem rozhodli pro emigraci do Anglie, kde založili rodinu. Kvůli rodičům ale život v Anglii po několika letech opustili a vrátili se dramaticky do Československa, kde čelili ústrkům i právním komplikacím.
Věra Ettelová
Její tatínek a následně ona sama se kvůli názoru potýkali v životě nejednou s komunisty a po revoluci se aktivně zapojila do Občanského fóra
Dagmar Evaldová
Jejího tatínka popravili za účast v protinacistickém odboji, ona sama byla totálně nasazená. Po Sametové revoluci se podílela na obnově Sokola.
Josef Evan
Učitel, sportovec a voják, který byl na pionýrském táboře v srpnu 1968 svědkem příjezdu vojenské techniky do Československa
Jiří Exner
Geolog a právník, člen Jazzové sekce
Milan Exner
Významný poděbradský výtvarník – sochař a keramik. V období srpna 1968 vojákem základní služby, v období normalizace působil jako keramik na volné noze, vnímal absurditu totalitního režimu a nesvobodu.
Štěpán Faber
Rodina Štěpána Fabery patřila k věřícím, kteří pomáhali politicky perzekuovaným kněžím. Ve škole si pamětník prošel šikanou ze strany komunisticky „uvědomělých“ pedagogů, kteří se snažili o umístění malého Štěpána do dětského domova, aby nebyl vychováván v „nábožensky fanatickém prostředí“. V dospělosti se sám aktivně zapojil do podzemní církve
Michal Facek
V mládí se kvůli svým dlouhým vlasům potýkal s nahodilými zadrženími Veřejnou bezpečností. Skrze jeho působení v big beatové kapele se setkal i s omezováním svobody slova. Pracovně působil v Iráku a Angole v době, kdy v obou zemích probíhaly ozbrojené konflikty.
Jana Fajkošová
Každá chvilka, kdy to vypadalo, že komunismus padne, byla určitá naděje v něco lepšího
Milan Fajman
Pamětník 2. sv. v. na Nymbursku. Komunisté mu v padesátých letech zakázali jeho velký koníček, létání, protože otec vystoupil z JZD. V období srpna 1968 pobýval na Rujaně a měl výrazně komplikovaný návrat do ČSSR.
Jiří Fajmon
Rebel, aneb za svobodu stojí bojovat
Jarmila Fajtová
Pamětnice srpnové okupace v Mošnově. Na konci 60. letech se přestěhovala do Ústí nad Orlicí, kde začala pracovat ve výzkumném bavlnářském ústavu. Zná se s prvním československým kosmonautem Vladimírem Remkem.
Ladislav Faktor
V demokracii má mít člověk svobodu. Má mít svobodu se rozhodnout.
Vlasta Faktorová (Daňková)
Příběh vystěhování Sedlčan za druhé světové války
Jiřina Faktorová
Už od raného dětství si přála být učitelkou, ale tehdejší režim jí stál v cestě.
Josef Falář
Psycholog a novodobý válečný veterán, jako psycholog připravoval střelce na olympiádu v Mexiku v roce 1968. Po vypuknutí války v Jugoslávii a zřízení mírové mise OSN působil ve výběrové komisi pro český prapor. V roce 1993 odjel na misi jako psycholog, po návratu jezdil nadále do Bosny a Kosova psychodiagnosticky testovat příslušníky misí KFOR a SFOR.
Jiří Fassmann
Pochází z Otvovic ze sklářské rodiny. Jeho dětství poznamenala hospodářská krize a rané mládí druhá světová válka. V nelehké době vystudoval vysokou školu. V šedesátých letech ho ČKD Praha vyslala jako technika z oddělení konstrukce dráhových motorů do Iráku.
Jaromíra Fassmannová
Poprvé do školy šla v den, kdy začala druhá světová válka. Z kádrových důvodů nemohla vystudovat, našla se však v profesi laborantky. Od dětství cvičila v Sokole a po sametové revoluci se do něj jako aktivní členka vrátila.
Vladimír Feierabend
Vydržať !
Josef Feik
Rodák z Hořic v Krkonoších vzpomínal na dětství, studia, nevydařený pokus o emigraci i na ježdění v tanku, ve kterém musel jezdit jako student přírodovědecké fakulty.
Vlasta Feješová
Pamětnice, která prožila život v městské části Chrlice, vypráví místním žákům o svých bohatých zkušenostech.
Martin Fejfárek
Pamětník, který absolvoval dvě mise na území bývalé Jugoslávie, misi OSN v Republice Srbská Krajina a misi NATO v Bosně na základně Bosanska Krupa. Asistoval při odkrývání masových hrobů, hledání min i válečných zločinců. Přežil minometné ostřelování i pád vrtulníku. Za nejnepříjemnější chvíle z této mise považuje pamětník odkrývání masových hrobů.
Anna Fejglová
Příběh ženy plné životního optimismu a elánu
Eva Fejková
Oblíbení učitelka ze základní školy Strossmayerovo náměstí vypráví, jaké výzvy s sebou přinášelo učení v době socialismu.
Petr Feldstein
Publicista a spisovatel s židovskými kořeny. Po okupaci v roce 1968 musel přerušit novinářskou dráhu a pracoval mimo jiné jako studnař.
Jiří Felix
Byl svědkem sílících protičeských nálad před 2. sv. válkou a po Mnichovské dohodě musel se svou rodinou odejít do vnitrozemí. Část jeho příbuzenstva byla popravena během heydrichiády.
Bohuslav Fencl
Bývalý starosta Vysokého Mýta, který spoluzakládal místní Občanské fórum
Anna Fenclová
Vzpomínky na II. světovou válku na venkově u Plzně
Alfréd Ferby
Rodák z Pasohlávek perzekuovaný kvůli otci německého původu, své víře i kontaktům se zahraničními přáteli
Tomáš Feřtek
S komunistickým režimem se snažil vyrovnat po svém, vystřídal různé práce – prodavač v antikvariátu nebo čerpač. Vždy mu pomáhalo se uchýlit ke knížkám.
Jan Fiala
Jako vnuk úspěšného pražského stavitele měl problémy se studiem. Na vojně sloužil u PTP.
Jan Fiala
Grafik sametové revoluce, autor transparentů na Letné v listopadu 1989 a plakátů Občanského fóra. Rád by odčinil činy svého otce komunisty.
Jiří Fiala
Partyzánský oddíl Zarevo operoval za okupace také v Samotíně ve Žďárských vrších. Pro dospělé, kteří tam partyzánům pomáhali, to znamenalo neustálý strach z odhalení. Jejich děti tehdy hrozící nebezpečí tolik nevnímaly, uvědomění přišlo až časem. Své o tom ví samotínský rodák Jiří Fiala.
Miloš Fiala
Sportovní pilot, mnohonásobný vítěz mistrovství světa v létání, který se stal svědkem letecké tragédie v New Yorku v roce 2001.
Vlastimil Fiala
Za války totálně nasazen ve Svidnici a plzeňské Škodovce, vášnivý turista a filatelista.
Josef Fialka
Odmítl vstoupit do JZD, za bránění budování socialismu ho odsoudili na šestnáct měsíců
Jana Fialková
Příběh ženy, která nemohla studovat
Libuše Fialková
Příběh ženy narozené na Den vítězství
Emilie Fialová
Na vlastní kůži pocítila nástup normalizace, byla vyhozena z práce. Do roku 1989 pracovala v dělnické profesi. Třicet let pomáhá manželovi postavit na nohy vrácenou cihelnu.
Lenka Fialová
Umělkyně, která byla politicky pronásledována komunistickým režimem a emigrovala do Rakouska.
Jiří Fic
Rodák z Velkého Meziříčí vzpomíná na vyprávění tatínka o válce i na to, jak se spolužáky průmyslovky vezl věnec na pohřeb Jana Palacha do Prahy.
František Fidler
Pan František byl vychován ke skromnosti, bral život tak, jak přišel. Historické události vnímal jako něco nevyhnutelného a nikdy si nestěžoval na žádnou z těžkých dob, které musel prožívat.
Alena Fiedlerová
Paní Fiedlerová vzpomíná na Teplice nad Metují, co se změnilo, jak to vypadalo kdysi a jak nyní. Pracovala jako vedoucí skladu a dopravy v Komapu Dědov, jako vedoucí školní jídelny a jako vedoucí stravování v ozdravovně na Kamenci.
Jana Fiedlerová
Jana Fiedlerová vypráví o svém tatínkovi, Jaroslavu Gaberlem, kterého úspěch odsoudil k nesvobodě
Zdeněk Fikar
Lokální patriot, který projevil odpor
Vratislav Fiksa
Celý život se věnuje hudbě. S kamarády založil v sedmdesátých letech kapelu Atomová Mihule, se kterou se nechtěl podřídit tehdejšímu stylu.
František Filípek
Pamětník, který svůj život zasvětil pilotování bezmotorových letadel, který za mimořádné sportovní výkony získal i titul Mistr sportu. Ve svém příběhu vzpomíná i na rok 1968.
Marie Filipi
Rodina paní Filipi se aktivně zapojila do protinacistického odboje. I když se pamětnice narodila až po válce, tak hodnoty, kterými se rodina v odboji řídila, ji provází celý život. Tak jako její rodiče pomáhali parašutistům, tak ona sama v současnosti pomohla několika ukrajinským uprchlíkům.
Jiří Filipovič
Vystudovaný důlní inženýr, který v roce 1987 kvůli komunismu emigroval do Kanady a stal se tam uznávaným projektovým manažerem.
Bronislaw Firla
Architekt, který za druhé světové války dezertoval z nacistické armády do polské armády ke spojařům
Jan Fischer
I špatné věci se stávají dobrým lidem…
Marie Fišerová
Bývalá herečka „Černého tyjátru“ vypráví, jak její tatínek do smrti nezapomněl na smutné oči Milady Horákové
Miroslav Flanderka
Vymyslel jsem řízený průser, aby mě komunisté přestali verbovat
Alice Flesarová
Rodačka z Teplic, která díky recesi s kamarádkami začala hrát v kapele na saxofon a od té doby hrála v kapele Už jsme doma. Hudbě se od té doby věnuje dodnes.
Ctibor Fojtíček
Z rodné Poštorné (dnes součást Břeclavi), dříve samostatné obce, která patřila pod Říši, a kde ještě jako hoch zažil nemalé útrapy, se pamětník přestěhoval do Plzně, v níž začal nový život prací u Škodových závodů a mohl večerně vystudovat i vysokou školu.
Jan Foll
Dramaturg a nezávislý publicista, který podepsal a rozšiřoval petici Několik vět a od poloviny 80. let se přátelil s Václavem Havlem.
Ivana Follová
Vyrůstala na Spořilově v silně protikomunistické rodině. Za normalizace se podílela na šíření neoficiální kultury.
Vlasta Forejtová
Její tatínek byl 5. května 1945 umučen gestapem v Malé pevnosti Terezín pouhou půl hodinu před osvobozením tábora.
Hana Formánková
Jako dítě vyrůstala v prostorách dnešní havlíčkobrodské nemocnice v těsném sousedství s šedými řádovými sestrami
Markéta Formanová
Po druhé svět. válce byla svědkyní násilného odsunu svých německých krajanů. Její rodině byl zkonfiskován majetek, ale vzhledem k faktu, že ke konci války vycházeli s partyzány, mohli ve své vlasti zůstat.
Josef Förster
Pamětník historických událostí z dob komunistického režimu ze smíšené Česko – německé rodiny z prostředí Severních Čech, pohraničí a velkého hospodářství.
Hana Fořtová
Celoživotní zapálená sokolka, dodnes ve svých 82 letech spolupořádá jako bývalá vedoucí Sokola nejrůznější akce. Ve škole pro neshody tatínka se soudružkou učitelkou na tělocvik měla jedinou dvojku – právě z tělocviku.
Jaroslav Fous
Pracoval na uranových dolech v Příbrami, kvůli emigraci svého bratra do Kanady ho několikrát vyslýchala StB
Zdeněk Fous
Pamětník konce druhé světové války, krvavého protiněmeckého povstání v Třešti a následného osvobození Rudou armádou.
Zuzana Fousková
Na konci války se ztratila své rodině, která utíkala před postupující sovětskou armádou. Osm let trvalo, než se zase našli. Mezitím si ji již adoptovali manželé ze Šumperka
Hana Fousová
O smrti své maminky v plynové komoře se dozvěděla až 20 let po válce
Ludmila Fousová
Viděla, když si gestapo v roce 1942 přišlo na příbramské gymnázium pro ředitele Josefa Lukeše a studenta Antonína Stočesa
Jan Franc
Kronikář obce Kamenné Žehrovice. Dlouhá léta pracoval v Poldi Kladno.
MUDr. Jaroslav Franěk
Při studiu na lékařské fakultě Univerzity Karlovy se v listopadu 1989 zapojil do revolučního dění i do stávky.
Vít Frank Mutl
Emigroval v roce 1968 přes Jugoslávii a Itálii do USA. Stavěl lodě v Kalifornii, pracoval v médiích. Dnes žije ve Skotsku.
Olga María Franzdóttir
Během studií na FF UK se seznámila s islandským studentem, provdala se za něj a v roce 1963 za ním odešla na Island. Žije v Reykjavíku.
Anna Freimannová
Manželka divadelního režiséra Andreje Kroba, spolupracovnice Václava Havla. Pracuje v Knihovně Václava Havla.
Ilga Frélichová
Rodačka ze sudetských Malnic s německými kořeny, která po 2. světové válce zažila útrapy divokého odsunu Němců.
Vladimír Frenzl
Vlastenec, poctivý a zásadový člověk, milovník šumavské přírody a její průvodce, zakladatel Klubu šumavských tygrů. Vzpomíná na své působení v celní správě před rokem 1989.
Václav Freudl
Věhlasný malíř skla, který se narodil do smíšené česko-německé rodiny. Po druhé světové válce neviděl svého násilně odsunutého otce pět let, než se mu s dalšími Němci podařilo utéct z ruského zajetí.
Zdena Freundová
Člověk musí žít podle toho, na co má a jaké má podmínky.
Miloš Fric
Neúnavný badatel a zapisovatel historie Prahy 11. Válečné události byly pro malého kluka jedním velkým dobrodružstvím.
Mája Fricová
Za války totálně nasazená v pracovním táboře v Křivoklátě
Miloš Frič
Autorský tým: Pedagogické vedení: Škola:
Ludmila Fridelová
Válečný nalezenec, který našel novou rodinu a nový domov.
Milena Fridrichová
Oblíbená pedagožka působící na několika základních školách v Rakovníku a blízkém okolí vzpomínala mj. na vzdělávání dětí a mladých lidí před rokem 1989.
Pavel Fried
Příběh židovského chlapce, jenž přežil koncentrační tábor
Václav Fröhlich
Jeden z prvních profesionálních hokejistů Kladna. Československý reprezentant a zapálený sportovec.
Jaroslav Frolík
Po roce 1968 zbaven zaměstnání, následně musel vykonávat podřadné práce, v roce 1989 jedna z výrazných osobností sametové revoluce v Berouně
Jana Froňková
Vyrůstala v rodině pražských intelektuálů – matka pracovala v Akademii věd, otec byl ředitelem Československého rozhlasu. Vyprávěla nám o okupaci v srpnu 1968 i o životě za normalizace se špatným kádrovým posudkem.
Vnislav Fruvirt
Nespravedlivě odsouzen za protistátní činnost strávil farář Vnislav Fruvirt ve vězení několik let
Marie Fryblíková
Dcera legionáře, později strážmistra v Brně, který byl během druhé světové války vězněn na Špilberku. Marie Fryblíková absolvovala učitelský ústav a svou kariéru pedagožky zahájila na severu Čech, kde se také věnovala divadlu a vedla pěvecký soubor.
Frydecký Milan
Pedagog a Sokol. Celý svůj život zasvětil práci s dětmi a mládeží
Jiří Fuchs
Mechanik důlních strojů a velkostrojů, aktivní v alternativní kultuře, zakladatel klubu Propaganda
Jana Fuksová
Paní Jana Fuksová vypráví o konci 2. světové války v Kroměříži.
Roman Fürst
Autor filmu o Evženu Plockovi, který byl v době normalizace zakázán. Vzpomíná na uvěznění svého otce v Jáchymově i na své vlastní protikomunistické postoje.
Lubomír Gabryš
Se strýcem Bohumilem Filipem, československým letcem, který byl zadržen gestapem a vězněn v koncentračních táborech, jej zdánli vě spojuje jen fotoaparát, který pan Gabryš po strýci zdědil. Ve skutečnosti je toho však mnohem víc.
Fedor Gál
Zachránit jednoho člověka je jako zachránit celý svět
Vlasta Gallerová Křížová
Celý svět je jeviště a všichni lidé na něm jenom herci
Irma Garlíková
Pamětnice druhé světové války, budování socialismu v Československu i vpádu vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968.
Zdeněk Gatěk
Horolezec, který se za minulého režimu díky výpravám podniknutým s Československým
horolezeckým svazem dostal i do nedostupných zahraničních lokalit
Alena Gavendová
Rodačka z Beskyd, jejíž rodina byla donucena zanechat svobodného rolničení a vstoupit do JZD
Ladislav Gavlas
Narodil se v červnu roku 1938 na pohraničí v Mostech u Jablunkova jako jeden ze čtyř bratrů. Vzpomíná na dětství, které bylo ovlivněné 2. světovou válkou a také na rok 1968, který mu také zasáhl do života.
Kurt Gebauer
Uznávaný sochař, jehož díla můžeme vidět po celém světě. Přesto, že byl nucen tvořit v komunistickém Československu a špatný kádrový posudek mu znemožnil studovat na UMPRUM, šel si dále za svým snem a stal se úspěšným umělcem.
Jiří Gebert
Syn zakladatele československého dabingu Miroslava Geberta. Tatínek chtěl s rodinou emigrovat na západ, StB však plán odhalila a tatínka zatkla. V roce 1968 byl pan Jiří svědkem agrese sovětských vojáků v Podolí. V 80. letech emigroval do západního Německa, kde pracoval jako architekt.
Gertraud Zeitler
Die gebürtige Bärnauerin ist der Beweis dafür, dass Freundschaften fürs Leben keine Grenzen kennen und sie auch während des Eisernen Vorhangs und über Sprachbarrieren hinweg geschlossen werden können. / Rodačka z Bärnau, která je důkazem toho, že přátelství na celý život nezná hranic a může vzniknout i během železné opony a napříč jazykovým bariérám.
Gertruda Milerská
Židovská dívka, která přežila válku ve sklepení
Ludmila Gerychová
Ludmila Gerychová je pamětnice druhé světové války. Vzpomíná, jak se do jejich domova nastěhovali Němci.
Hana Gerzanicová
Příběh básnířky a mecenášky
Andrej Gjurič
Příběh Andreje Gjuriče a jeho rodiny
Helena Glancová
Příběh divadelní režisérky, která se učila psát prstem na zamlženém okně v terezínském koncentračním táboře
Alois Glos
Celý život pracoval na šachtě a byl hlavním organizátorem kulturního života v Habartově
Vlastimil Glos
Už na základní škole se nebál vyslovit svůj názor. Uplatnit se mohl pouze v dělnické profesi, ale po revoluci se stal starostou.
Jaruše Glosová
Pamětnice TGM, Pražského povstání a válečného bombardování Prahy.
Zdeněk Glozar
Do tří let vyrůstal v dětském domově, jeho adoptivní otec jej přivedl k lásce k divadlu. Sám se stal hercem.
Bohumil Glückauf
Příběh válečného zajatce
Petr Goldmann
Z ateistické rodiny horlivým katolíkem
Marie Golková
Vzpomínky pamětnice sahají ke konfiskaci majetku jejích prarodičů ze strany KSČ. Srpnovou okupaci vojsky Varšavské smlouvy rodina prožila na dovolené v Jugoslávii. Pamětnice také vzpomíná na pobyt v Bulharsku, kde pobývala se svým otcem v 70. letech a na poměry za socialismu.
Jan Gomola
Zpověď Čecha, který sloužil u Wehrmachtu
Ladislav Goral
Poznej svou rodinu, poznej sám sebe.
Vojtěch Gorol
V 80. letech jeden ze zakládajících členů tanečního souboru Perumos, se kterým před rokem 1989 cestoval po světě. Po roce 1989 byl členem Romské občanské iniciativy.
Kristýna Gorolová
Pochází z východního Slovenska, ale většinu života prožila v Praze na Žižkově. Společně se svými příbuznými působila v romském folklorním souboru Perumos.
Antonie Gorová
Pamětnice bombardování za 2. světové války
RNDr. Stanislav Gottwald
Jako maturant, v 80. letech absolvoval matematický experiment. Díky absurdní povaze experimentu se stal sám učitelem.
Günter Götz
Útěk na západ.
Věra Grafnetterová
Statečná žena, která prožila mnoho útrap za 2. světové války na venkově s maminkou a malou sestřičkou.
Jack Greenberg
At the age of sixteen, Jack took on massive responsibility by stepping up and supporting his family. It was a life-changing experience which made him realise the true importance of family.
Tolsa Greenberg
Her grandparents were from Poland and moved to Canada in 1905 to escape the antisemitism.
Oldřich Gregar
Pamětník 2. světové války, během které němečtí vojáci postřelili jeho otce. Dlouhá léta pracoval v České Třebové u železnice, kde ho zastihl i srpen 1968.
Věra Gregorová
Příběh o bombardování a ztrátě bydlení, o vystudování české školy v Rakousku a o aktivním životě ve vídeňské české menšině
Milena Grenfell-Baines
Je jedním z tzv. Wintonových dětí. Do Velké Británie odjela v roce 1939 se svou sestrou (viz příběh Evy Paddock). Bylo jí devět let.
Anna Grillová
Pamětnice, která sloužila nejdříve u sedláka a poté zasvětila svůj život pomoci, laskavosti a ochotné pomoci jiným lidem.
Ján Grónský
Dějiny neexistují, existují pouze interpretace dějin
Josef Gross
Rodák z Únanova vzpomíná na šťastné dětství na pozadí událostí 2. světové války.
Bruno Grötschel
Jako desetiletý kluk zažil konec války v Berlíně
Doris Grozdanovičová
Příběh pastýřky z Terezína
Zdeněk Gruber
Narodil se v příhraniční obci Rapšach na Vitorazsku, ze které se jako dítě musel dvakrát vystěhovat, jednou kvůli státnímu občanství a podruhé kvůli nástupu komunismu.
Milan Grulich
Bývalý voják z povolání, který se za svůj život několikrát ocitl v ohrožení života
Alice Grusová
V dětství strávila dva roky v Terezíně, oba rodiče zahynuli v Osvětimi
Marie Grusová
Nemohla po okupaci 1968 studovat, později jí komunisté znemožnili odstěhovat se s dětmi z jedovatého Ústí nad Labem. Po sametové revoluci vystudovala čtyři vysoké školy a přesídlila do vytouženého Jičína.
Gayane Gukasyan
Rok 1988 – nejhorší rok v mém životě
Jan Gulec
Fryštátský patriot, který byl kvůli národnostnímu původu svých rodičů pronásledován režimem až do roku 1989.
Günther Borutta
Ein Grenzpolizist während des Kaltes Krieges, der trotz der Bedrohung seines Lebens versuchte, Kontakte zu Menschen aus Tschechien aufzunehmen. / Pohraniční strážník, který se i během studené války a přes ohrožení svého života snažil navazovat kontakt s lidmi z Čech.
Ladislava Guričová
Dcera starosty Střelné a zemědělce Josefa Ptáčka, který byl komunisty v padesátých letech vězněn za napomáhání odbojové skupině Světlana. Krátce po propuštění zemřel. Majetek rodiny byl znárodněn v kolektivizaci.
Vojen Güttler
Vojen Güttler se celý život toužil věnovat právnické profesi, ale cesta k jeho snu nebyla snadná ani přímočará. Navzdory nepřízni komunistického režimu, které čelil v mládí, působil nakonec jako nejdéle sloužící ústavní soudce v České republice.
David Haas
Vnuk malíře Bedřicha Fritty, který v terezínském ghettu vytvořil knížku pro svého syna Tomíčkovi k jeho 3.narozeninám. Do vlasti svých předků do Čech jezdí vzdělávat o příběhu své rodiny a o židovské kultuře.
Míťa Haasová
Rodina paní Míti zažila velké bezpráví za 2. světové války i za komunistického režimu
Karel Habal
Člen pražského undergroundu, který díky své lásce k západní hudbě pašoval desky z Anglie a následně i exilovou literaturu do Českoslovenka.
Rudolf Hable
Český Němec, který pomohl zrekonstruovat Dům česko-německého přátelství
Josef Hackenberg
Sudetský Němec, který zažil jako dítě druhou světovou válku. Jeho blízcí museli po válce odejít, zatímco on díky svému otci zůstal.
Magdalena Hackerová – Swinkelsová
Přežila jsem Osvětim a další tábory a nakonec mě málem zastřelil dozorce v Bergen Belsenu těsně před osvobozením
Miloslav Hadač
Rodák z Příbrami ze statku na Pohodnici, jehož rodině v květnu 1945 zastřelili vojáci čeledína
Karel Hádek
Rebel s humorem
Jaroslav Hájek
Historik a dokumentarista, v 15 letech byl během okupace zatčen a na týden zavřen. Autor knih mapující historii pražských Řep.
Josef Hájek
Pamětník kolektivizace v 50. letech. Zemědělec a dlouhodobý člen JZD.
Stanislav Hájek
Nejmladší ,,pamětník”
Václav Hájek
Nadšený volejbalový trenér. Na vojně sloužil 2 roky u pohraniční stráže. Svědek událostí z léta 1968, kdy působil v ČKD.
Antonie Hájková
Učitelka se srdcem skautky
Eva Hájková
Pamětnice narozená roku 1934 vzpomíná především na druhou světovou válku a na útrapy s ní spojené.
Jaromíra Hájková
Pamětnice z rodiny dle posudku komunistů “notoricky katolické” poskytovala zázemí svému bratrovi i dalším duchovním.
Ludmila Hájková
Po smrti tatínka nám poslali jen účet za kata
Ludmila Hájková
Tatínka za války popravili za spolupráci s odbojem. Vydržel ale u výslechu nepromluvit a zachránil tak 41 dalších lidí.
Pavla Hájková
Jako dítě zažila jak její rodiče a jejich sousedé za druhé světové války nosili jídlo vězňům koncentračního tábora Hradištko.
Václav Hajný
Pěšák z Dukly.
Máří – Magdalena Hajšmanová
Oblíbená zdravotní sestra, jejíž život poznamenal přístup rodiny k totalitnímu režimu.
Václav Hák
V pěti letech přišel o rodiče, kteří byli popraveni během heydrichiády na táborském popravišti. Po válce žil v rámci repatriace dva roky v Norsku.
Ivanka Hakaufová
Vzpomínky na život v protektorátu
Jan Hála
Redaktor ČTK, jehož maminka jen díky pomoci přátel unikla za 2. sv. války transportu do koncentračního tábora
Pavel Hála
Za roznos letáků převýchova a kriminál
Ondřej Halama
Syn evangelického faráře, který se chtěl stát učitelem
Dagmar Halasová
Překladatelka a spisovatelka, která nejšťastnější chvíle dětství strávila v Petrovicích u Jihlavy. Zde se také seznámila se svým manželem Františkem Halasem a jeho otcem – slavným básníkem.
Zdeněk Halaš
Příběh totálního nasazení – zpracovali žáci ZŠ Jirkov Budovatelů
Michal Halbich
Více než tři dekády se věnuje profesi učitele a atletického trenéra na Základní škole Jeseniova v Praze 3, kde svým žákům předává vášeň pro sport a atletiku. Vzpomínal i na převrat v roce 1989.
Drahoslava Halenková
Pamětnice druhé světové války, ničivého bombardování v Brně v roce 1944 a také srpnových událostí roku 1968, které prožila na dovolené v Bulharsku.
Zdeňka Halounová
Komunismus místo svobody, Jablonec místo Sicilie
Ruth Hálová
Wintonovo dítě se šťastnou povahou
Věra Halová
Když nemůžeš mluvit
Milan Haluška
Na přelomu 70. a 80. let emigroval do Itálie, kde působil v redakci exilového časopisu Listy. Dnes žije na Maltě.
Jaroslav Hamberger
Povolání musí mít člověk rád
Jasoň Hampl
Doživotní člen “salesiánské rodiny“ a celoživotní bojovník proti komunismu, který za svůj pokus o útěk strávil rok a půl ve vězení.
Petr Alois Hampl
Akademický malíř, sochař, restaurátor obrazů, grafik, také ale učitel či výrobce kulis
Evženie Hamplová
Volyňská Češka z Českých Dorohostajů vzpomíná na těžký život na Volyni i reemigraci do Čech.
Hana Draganovská
Od malička se chtěla stát učitelkou, ale režim z ní chtěl mít dobrého kádra.
Hana Moravcová
Významná reprezentantka ve volejbale, trenérka a spisovatelka. Žena, jejíž rodina byla perzekuována komunistickým režimem. Po revoluci jedním z hlavních aktérů, kteří otevírali státní hranice mezi Broumovem a Mähringem.
Hana Volejníková
Pamětnice z Lub u Klatov vyprávěla příběh svého tatínka Václava Hracha, který ani přes životní handicap nic nevzdal a věnoval energii práci v zemědělství a své vlastní rodině. Reflektuje i osud svého dědečka, který prošel jako odbojář Terezínem.
Květoslav Hána
Příběh nejstaršího vytrvalostního běžce a olympionika
Bedřich Hanauer
Pamětník, který se jako malinké dítě stal obětí nuceného přesídlení
Pavel Hančák
Dobrovolník v uniformě
Vladimír Handlík
Muž, který na veřejné schůzi odmítl pošpinit svého podřízeného, evangelického faráře a signatáře Charty 77.
Olga Handlová
Rodačka z Rychnova nad Kněžnou, která miluje sport a cestování vypráví o svém životě poznamenaném těžkým rodinným osudem a špatným kádrovým profilem.
Eva Haniaková
Celoživotní hráčka a trenérka fotbalu, která se jako jediná žena dostala do fotbalové síně slávy. Svou lásku k fotbalu celý život šíří mezi děti i dospělé, když ne v kopačkách, tak se svým slavným kbelským koláčem v náručí.
Margita Hanischová
Příběh sudetské Němky, která nebyla odsunuta
Jiří Hanke
Světově uznávaný fotograf, který vzpomínal na poldovskou ranní sirénu, rudé Kladno a sametovou revoluci.
Eva Haňková – Neugebauerová
Díky snímku, na kterém jí drží v náručí prezident Masaryk, se proslavila jako „děvčátko ze známky“. V roce 1950 emigrovala, žije v Kalamazoo ve státě Michigan v USA.
Jaromír Hanuš
Pamětník, jehož rodině komunisté zabavili mlýn. Jako malý kluk zažil v Chacholicích okupaci v srpnu 1968, vzpomíná také na sametovou revoluci 1989.
Věra Hanušová
Celý život sokolkou.
Jaromír Hanzlík
Slavný český divadelní a filmový herec, moderátor Jaromír Hanzlík narozen 16.2.1948 v Českém Těšíně. Po ukončení studia na Gymnáziu Jana Nerudy v Praze v roce 1966 začal hrát na scéně Vinohradského divadla, kde ztvárnil desítky rolí a působil tam až do roku 1993. Hrál také ve filmech a seriálech.
Milada Hanzlíková
Anděl strážný mnoha svých žáků, koček a v neposlední řadě i nepohodlných gramofonových desek.
Lidmila Hanzlová
Když se chce, všechno jde
Václav Harmáček
Dlouholetý ředitel ZŠ Mníšek. Profesí učitele si splnil svůj sen z dětství. Pamětník příjezdu americké armády v květnu 1945.
Jan Harmata
Pamětník a současný ředitel školy ZŠ Vedlejší vzpomíná na svůj život v dětství
Věra Harrerová
Oblíbená učitelka jazyků, která se narodila na jižním Slovensku v době První republiky, odkud byla její rodina v roce 1938 odsunuta, poté co území připadlo Maďarsku.
Helena Hartmanová
Totálnímu nasazení unikla díky zaměstnání na rodinném statku. Po nuceném vstupu do JZD ho ale opustila.
Jindřiška Hasalíková
Zážitky pamětnice z Opavska, jejíž dětství ovlivnil německý zábor a následující roky života zase komunistický režim, díky kterému se dostala na Bruntálsko.
Ludvík Hasík
Kvůli častému stěhování nebylo učení jeho silnou stránkou, často se pral. V dospívání se dostal k judu, které se stalo jeho celoživotní vášní. Momentálně soutěží ve veteránské kategorii a má úspěchy na mezinárodní úrovni. 2.místo na MS v Malaze v 70 letech (rok 2014) a 3. místo na MS v Abu Dhabi v necelých 80 letech (listopad 2023).
Jiří Hatina
Profesní život zasvětil učitelství matematiky a fyziky na střední škole v Hořovicích a až po roce 1989 se mohl stát jejím ředitelem.
Cyril Hauptmann
Zakladatel dětského turistického oddílu Hraničář, pečuje o historický odkaz krajiny západních Čech.
Petr Hauptmann
I přes sedm let v strávených v lágru a prodělanou rakovinu si stále zachoval optimismus a životní nadhled
František Havel
Voják z povolání, který měl potíže kvůli cestě do Rakouska v únoru 1948
Václav Havelec
Člověk s velkým srdcem, který svůj život zasvětil nejbližším a životu na dráze.
Jaroslav Havelka
V roce 1970 se mu na druhý pokus podařilo utéct se svou tehdejší přítelkyní z komunistického Československa do Švýcarska. Je dlouholetým aktivním členem a od roku 2002 i předsedou krajanského spolku Beseda Slovan v Ženevě.
Karel Havelka
Významná osobnost českého undergroundu. Milovník rockové hudby a svobody. V roce 1976 byl za svou činnost zatčen a uvězněn. Sotva se však vrátil z vězení, podepsal Chartu 77 a byl tak i nadále perzekvován komunisty. Za zlomový bod ve svém životě považuje seznámení s Magorem (Ivan Martin Jirous, vůdčí postava českého undergroundu).
Edita Havelková
Němka, jejíž rodina nebyla po válce jako jedna z mála odsunuta z Hanušovic. Výměna obyvatel s sebou přinesla mnoho změn i do jejího života.
Helena Havelková
Tatínek byl za 1. světové války legionář v Rusku, důstojník Československé armády. Za 2. světové války byla rodina vysídlena z rodného města.
Vlasta Havlenová
Žena, která by si pro další pokolení přála klidný a spokojený život bez trampot, jež prožívala její generace
Lev Havlíček
Člověk, který byl a stále je tvůrčí osobností
Zdeněk Havlíček
Všestranný a obětavý člověk, který neváhá s pomocí ostatním. Díky své profesi tesaře pomáhal za socialismu opravit kostel faráři, i když tehdejší režim stál proti věřícím, stavět domy po povodních v Troubkách a školy v zničeném Kosovu po válce v Jugoslávii.
Květuše Havlíčková
(Ne) černobílý život zootechničky
Emil Havlík
Černý baron v Lánech
Jana Havlíková
Poloviční Němka, jejíž rodiče po válce mohli v Československu zůstat, ale nesměli se vzít, vzpomíná nejen na vpád Rusů v roce 1968.
Nina Havlíková
Lékařka a pěstounka romských dětí vzpomíná na poválečné časy; na českolipskou židovskou komunitu, na znárodňování, ničení tamní architektury, a na fatální důsledky změny režimu na Českolipsku vůbec.
Karel Havlina
Jako student zažil příjezd vojsk Varšavské smlouvy do Nymburka v srpnu 1968
Miluška Havlůjová
Za předání svědectví a detailů věznění svého otce, účastníka protinacistického odboje, na Západ byla tvrdě vyslýchána i s malým synem a poté i na několik let uvězněna. Po roce 1989 byla starostkou Rudné u Prahy. Je laureátkou Ceny Paměti národa.
Roman Havránek
Pracoval v podniku pozemních staveb, srdcem je ale především skaut a cestovatel
Bohumila Havránková
Útěk z Terezína
Ladislav Havrda
Výtvarník, konzervátor a restaurátor památek, publicista, skaut, pamětník událostí roku 1968.
Dagmar Hazdrová
Hlasatelka, překladatelka, celoživotní aktivní bojovnice proti komunismu
Jiří Heger
Velvyslanec v Kábulu a v Teheránu. Pro “ztrátu důvěry” propuštěn a 10 let zaměstnán pouze jako brigádník u pražských metařů. Přivydělával si přitom jako tlumočník orientálních jazyků.
Pavel Heidinger
Rodák z Nových Hradů, který po sametové revoluci koupil dům, kde rodiče provozovali pohostinství U Heidingerů. Dům zrekostruoval a několik let restauraci i provozoval. V současné době je zpěvákem známé dechovky Budvarka.
Alena Heinrichová
Vzpomíná na konec 2. světové války v Loděnici a poválečné česko-německé vztahy v Ústí nad Labem.
Jiří Hejda
Z vyprávění své dcery Jitky Matouškové o procesu s Miladou Horákovou.
Eva Hejdová
Fotografka a novinářka, které se podařilo odejít v 80. letech do USA a etablovat se v New Yorku
Zdeněk Hejduk
Jeho život je neodmyslitelně spojen s rockem, Kolínem, fotografiemi a hlavně dlouhými vlasy, které byly vyjádřením nesouhlasu se socialistickým zřízením.
Zdeněk Hejna
33 let ředitelem knihovny – zpracovali žáci ZŠ Chomutov Akademika Heyrovského
Svatava Hejralová
Herečka a kulturní pracovnice oceněná v roce 2020 Poctou hejtmana za celoživotní přínos v oblasti divadelního umění.
Josef Hejtmánek
Všem přeju, abyste se taky dožili!
Jarmila Hejtmanská
Dcera štábního kapitána, který byl po procesu s Rudolfem Slánským odsunut do pohraničí.
Vladimír Hejtmanský
Pamětník konce druhé světové války a dalších historických událostí v Československu.
Helena Bračíková
Matka Heleny Bračíkové nebyla jako jedna z mála Němců odsunuta po válce do Německa. Paní Bračíková tak prožila svůj život v Supíkovicích, kde jsou její kořeny. Zbytek rodiny je rozptýlen v Německu, na Ukrajině, i v Kanadě.
Helena Mastná
Rodačka z Jižních Čech, která v devíti letech zažila okupaci Německou armádou a nelehké období války ji provázelo až do dospělosti.
Petr Tonatiuh Heller
Pan Heller se v osmdesátých letech pohyboval v prostředí tzv. mániček – navštěvoval koncerty zakázaných kapel i tehdy známé centrum undergroundu hostinec U kotvy.
Dagmar Helšusová
Knihovnice bojovnice
Jiří Hemzal
Žabovřeský rodák, který v jednom domě prožil všechny režimy od první republiky
Ivan Hendruk
Rodák z Podkarpatské Rusi. Spolu s rodinou se po válce přestěhoval do Československa. V době kolektivizace nakonec zakotvili na Sokolovsku a mimo jiné prožil i srpen 1968. Rád čte a hodně sportuje.
Werner Hentschel
Narozen v obci Lipová, jeho rodiče byli Němci, kteří mohli zůstat v pohraničí, ale museli odkoupit svůj dům. Celý život pracoval v oblasti lesnictví, stál u vzniku Národního parku České Švýcarsko, věnuje se historii Šluknovského výběžku, podílí se na záchraně památek.
Marie Henzlová
Tatínek budoucí učitelky za války jezdil na nucené práce do Vídně. Jen díky tomu, že se vracel tajně za rodinou, přežil bombardování. Marie pamatuje strach z německých vojsk i velkou slávu na konci druhé světové války. Jako věřící a učitelka současně byla sledována komunistickým režimem.
Jana Heralová
Narodila se během 2. světové války. Učila 50 let v základní škole Jiráskova v Kladně – Motyčíně.
Jindřiška Herclíková
Příběh dívky, které se nelíbila poválečná pomsta na německých ženách.
Karel Herčík
Příběh muže, který navzdory vyhazovu z archivu po roce 1968 zůstal věrný své lásce – historii
Milan Herian
Rodák z Počernic, voják u Pomocných technických praporů, účastník demonstrace na Václavském náměstí v srpnu 1969.
Anežka Hermanová
Dramatický příběh z druhé světové války
Ludmila Hermanová
Ve vězení skončila skoro celá rodina. Žena, která se stala obětí kolektivizace.
Ludmila Herotová
Zemědělství milovala. Statek, o který s rodinou přišla během kolektivizace, měl tři sta let dlouhou tradici.
Václav Herrmann
Příběh muže, který po havárii autobusu putoval pěšky až do Francie
Božena Herůdková
Rodačka z Klokočova, pamětnice okupace v roce 1968 a dalších historických událostí v Československu v Klokočově, kuchařka v Léčebně dlouhodobě nemocných
Ladislav Heryán
Salesián, účastník tajného studia teologie
Lubor Herzán
Rod Herzánů se již po 7 generací nejen v Třebíči věnuje architektuře.
Eva Herzanová
Vzpomíná na válku, vypráví o osvobozování Hrotovic, a také o příchodu vojsk Varšavské smlouvy na území Československa v roce 1968.
František Hes
Vášnivý opravář strojů, který vzpomíná na obrněné transportéry, vojáky i otcovu tragickou smrt.
František Heusler
Jeho manželka pochází z židovské rodiny. Část rodinných příslušníků se po válce nevrátila z Osvětimi. František po svatbě začal bádat o osudech rodiny, do které se přiženil.
Heydrichiáda
Studenti zpovídali synovce pana Zelenky – Hajského a také pplk. Stehlíka.
Ing. Petr Hihlán
V dětství nezbeda, v dospělosti dobrodruh. Srpnové události roku 1968 prožil částečně ve vězení.
Marie Himlarová
Rodinná kronikářka zaznamenává barvité osudy svých předků ovlivněné dějinami 20. století, především svého otce Vladimíra Švédy.
Eugen Himmel
Válka je vždycky zlo
Pavel Hladík
Jeden ze zakladatelů Občanského fóra v Holicích, ochotník a také bývalý místostarosta a starosta Holic.
Václav Hladík
Ředitel, který zachraňoval školu před povodní
Anna Hladká
Němka, jejíž rodinné i přátelské vazby přetrhal odsun po válce. Sama pak musela s nejužší rodinou na nějaký čas opustit rodný dům a odejít pracovat k sedlákům na Hanou.
Božena Hlaďová
Žena, jejíž život poznamenaly čtyři režimy
Petr Hlava
Ctižádostí k vysněnému povolání
Stanislav Hlava
Totálně nasazen a za komunismu vyloučen ze studií latiny.
Pavel Hlaváč
Malíř a hudebník vzpomíná na kulturu za komunismu, revoluci i na svou první výstavu v roce 1997.
Josef Hlaváček
Příběh muže, který předsedovi Federálního shromáždění ČSSR řekl, že do KSČ nevstoupí. Zavřeli ho do kriminálu.
Júlia Hlavatá
Jako zázrakem přežila Karpatsko-dukelskou operaci v Údolí smrti na Slovensku. Tím ale její strasti neskončily.
Miloslava Hlavatá
Příběh z doby totality na Mělnicku
Antonín Hlavica
Pamětník druhé světové války. Když mu bylo kolem 11 let, byl zasažen granátem, který ho oslepil na jedno oko. Zažil letecké bombové nálety na město Zlín.
Otakar Hlavín
Aktivní účastník Sametové revoluce v roce 1989, zakladatel Občanského fóra v Líbeznicích, první porevoluční starosta Líbeznic (1990 – 2010).
Jiří Hlávka
Celoživotní ochotnický divadelník, který po r. 1968 nemohl učit ve škole ani publikovat v tisku
Vlasta Hlávková
Vzpomínky na dětství za druhé světové války, kdy rodiče pamětnice ukrývali parašutisty z výsadkové skupiny Calcium, a na nepříznivé poměry za komunistického režimu.
Hana Hlinecká
Příběh dívky, která se po válce s rodiči odstěhovala do pohraničí. Žili tam v domě společně s německou rodinou, které původně vše patřilo.
Zdeněk Hlobil
Příběh lékaře, který byl celý život aktivním veselským Sokolem
Kamil Hloušek
Inženýr v oboru technická analytická a fyzikální chemie, v době maďarských událostí v roce 1956 byl obviněn ze spolčení proti stávajícímu řádu a narušení socialistické společnosti a byl vyloučen ze studia.
Hana Hnátová
Dívka se šrámem na duši
Kamila Hnátová
Rodačka ze Starých Bohnic, pamětnice konce II. světové války.
Přemysl Hněvkovský
Pedagog na lékařské fakultě, který fotograficky zaznamenával události po okupaci 1968 i revoluci 1989. Následně vydal knihu plnou fotografií z těchto let.
Te Do Hoang
Z Vietnamu přiletěl do Československa studovat vysokou školu v roce 1968, jeden den před okupací. V roce 1974 byl povolán do armády do Vietnamu, ale poté se vrátil do České republiky, kde působil jako tlumočník a žije zde dodnes i se svou rodinou.
Miroslav Höck
Rodiče odmítali vstoupit do JZD a spolupracovat s komunisty, zažil časté domácí prohlídky, jeho rodiče byli následně zatčeni, otec odsouzen na 6 let. Aby mohl studovat, musel jako otce na přihlášce na střední školu uvést svého strýce.
Františka Hocková
Švédská odyssea.
Jaroslav Hocký
Svět je malý a o náhody v něm není nouze.
Josef Hodula
Rodák ze Soláně pod Soláncem, oblasti plné partyzánů. Jeho otec partyzánům pomáhal. Za války
tak žili v neustálém strachu z gestapa
Frederike Hoffmann
Skautka, vedoucí pražského oddílu Ostříž, byla vězněna a přesto byla v kapse každého občana socialistické republiky. Její tvář se stala vzorem pro ztvárnění “dívky sázející lípu” na jednokorunové minci.
Lothar Hofrichter
Vzpomínky z Rychnova
Jindra Hojer
Příběh chlapce, který se stal vzorem Jaroslavu Foglarovi pro jednu z postav seriálu Rychlé šípy
Vladimír Hojka
Pořadatel žákovských výprav Expedice Balkán a organizátor sportovního života v Holicích.
Magdalena Hojková
Celý život věnovala práci pro Církev bratrskou. Její manžel byl oblíbený kazatel – za komunismu byli sledování STB, manžel často vyslýchán. Pomáhali sborům Církve bratrské v tehdejším Sovětském svazu – tajně převáželi bible atd.
Drahomíra Hokeová
Nenápadná žena s velkým srdcem, která se nebála bojovat za to, co je správné.
Blažena Hokrová
Příběh z rodiny nakladatele Josefa Hokra, zakladatele legendárního knihkupectví Fišer
Jiřina Holá
Louňovická kronikářka s velkým srdcem
Vlastimila Holakovská
Jako čtyřletá zažila vypálení rodné vesnice Leskovice jednotkami SS. Otec, starosta obce, musel identifikovat všechny mrtvé.
Jaroslav Holan
Nebezpečné setkání
Jiří Holanec
Narodil se nedaleko opukového lomu, který trvale ovlivnil jeho život. Do lomu chodil od raného dětství. Byla to opuštěná lokalita, zarostlá keři a téměř nepřístupná. Chodil sem s neteří a kamarády, a kromě prozkoumávání a her zde zažil i první horolezecké pokusy.
Jaromír Holas
Pamětník, který jako jediný ze třídy nevstoupil do Pionýra, což z něj učinilo outsidera. V roce 1965 ale vstoupil do oddílu Psohlavci, který tajně pracoval podle idejí předválečného skautingu a stal se jeho celoživotním milovníkem. V roce 1968 složil skautský slib a začal pracovat jako skautský rádce a později jako vůdce. Od normalizace do revoluce v roce 1989 vedl skautský oddíl ilegálně. Navštěvuje Univerzitu třetího věku, kde studuje evropské duchovní dějiny. Jeho životní krédo zní: Pravý muž je stále žákem.
Miloslav Holas
Divadlo mu pomáhalo překonávat nesnáze celý život.
Oldřich Holásek
Vzpomíná na období druhé světové války a na to, jak mu následný komunistický režim zasáhl do pracovního života
Marie Holasová
Rodačka z Poličky vzpomíná na šťastné dětství v rodinném kruhu, které bylo poznamenáno politickými událostmi roku 1938, kdy se Polička se dostala do záboru Velkoněmecké říše a Češi se museli narychlo odstěhovat.
Ivan Holata
Starosta Hostomic vypráví o cestě ze Slovenska v koloně sovětských tanků.
Jiří Holba
Disident, signatář Charty 77, který za komunistického režimu studovat nemohl ani nechtěl. Účastník bytových seminářů a milovník Indie, jógy a buddhismu. Po převratu v roce 1989 vystudoval FF UK a dodnes je vědeckým pracovníkem Orientálního ústavu AV ČR.
Michal Holeček
Michal Holeček, člověk, který si stojí za svým přesvědčením. V rámci akce StB jménem “Saturn” byl v roce 1985 souzen za svou činnost v boji proti režimu.
Dagmar Holečková
Celý život ji provází sport a práce ve zdravotnictví
Jiří Holenda
Pardubický patriot, který se stal Tatrovákem v Kopřivnici
Tomáš Holenda
Signatář Charty 77, první porevoluční starosta města Havlíčkův Brod či vášnivý akrobatický letec.
Tomáš Holenda
Je signatářem charty 77 a po sametové revoluci se stal starostou města Havlíčkův Brod. Po celý život miluje akrobatické létání.
Jan Holík
Příběh muže, který byl za války nuceně nasazen v Lipsku
Jan Holík
Oblíbený pedagog, dlouholetý vedoucí turistického zájmového kroužku, po roce 1989 se aktivně zapojil do obnovy Skautu.
Jiří Holík
Známý hokejista vzpomíná nejen na svou úspěšnou sportovní kariéru
Petr Holitscher
Otec Petra Holitschera prošel koncentračními tábory Sachsenhausen, Mauthausen, Buchenwald.
Věra Holmanová
Rodina pomáhala za 2. světové války partyzánům. Tatínka zatklo gestapo a zemřel neznámo jak, maminku popravili gilotinou na Pankráci.
Pavel Hološ
Život s vírou
Antonín Holub
Pamětník, který se nikdy nesmířil s komunistickou ideologií a vždy se držel své víry a naděje v lepší budoucnost.
Miroslav Holub
Bývalý ředitel semilské nemocnice a hybatel revolučního dění v roce 1989 v Semilech.
Oldřich Holub
Profesionální voják, technik naváděcího radiolokátoru, který v roce 1974 dostal výpověď z armády
Věra Holuběva-Biněvská
Půjdu zabít Hitlera
Ludmila Holubová
Maturitní vysvědčení důležitější než strach v době okupace.
Olga Holubová
Všední život neobyčejné ženy
PhMr. Věra Holubová
Žena První republiky, 2. světové války
Rudolf Jan Holý
Za války pomáhal otci Petřekovi hledat nový úkryt pro parašutisty. V dospělosti se závodně věnoval jachtingu, na závodech v Německu v roce 1968 uvízl během sovětské okupace v Berlíně.
Zdeněk Holý
Cesta za snem
Jindřich Homolka
Pamětník náletů britských stíhaček na místní trať v Hrušovanech během druhé světové války
Vít Bohumil Homolka
Pamětník, který kvůli podpisu Charty 77 byl vyloučen ze školy. Stál u počátků samizdatu ve Žďáře nad Sázavou, přispíval do časopisů. Je také hudebníkem a textařem. Založil umělecký spolek Atomová mihule, ze kterého se později stala undergroundová hudební skupina.
Eliška Homolková
Před válkou jsem měla hodně kamarádek, potom co jsem musela nosit hvězdu se mnou ale žádná nesměla mluvit
Lenka Honnerová
V roce 1974 se zúčastnila koncertu The Plastic People of the Universe, který byl zakázán a násilně rozehnán policií. V listopadu 1989 organizovala protesty na českobudějovickém náměstí.
Blažena Honová
Pamětnice vzpomíná na zážitky z válečného Znojma. Navzdory řadě nelehkých životních situací překvapuje své okolí optimismem a obrovským elánem.
Radkin Honzák
Psychiatr, publicista, vysokoškolský pedagog a autor řady naučných knih
Milan Honzík
Příběh chlapce, kterému zavřeli tatínka v roce 1949 na tři roky. Odvezl autem spolužáka jeho syna s otcem autem do Chebu, aby mohli přejít hranice do západního Německa.
Aleš Hora
V zdravém těle zdravý duch!
Josef Hora
Pracoval na stavbě Orlické přehrady
Josef Hora
Věrný kladenský Sokol s hořkými vzpomínkami na období nacismu i komunismu.
Jan Horáček
Tělem i duší turista, zakladatel a organizátor pochodu Chrastavské šlápoty
Jaroslav Horáček
Příběh chlapce, který po sovětské okupaci s přáteli oblékl baťoh na sochu V. I. Lenina v Mladé Boleslavi.
Petr Horáček
Rodák z Mokré, který si vždy stál za svým názorem, nechtěl slepě poslouchat nesmyslné rozkazy ostatních a i díky tomu nevstoupil do armády ani do komunistické strany.
Bohuslav Horák
Vzpomínky na kolektivizaci rodinného majetku
Pavel Horák
Politický vězeň. Šířil letáky o Chartě 77 a o pohřbu Jaroslava Seiferta. Účastnil se teplických ekologických demonstrací v listopadu 1989. Spoluzakládal OF v Teplicích.
Miloš Horanský
Vyprávění režiséra, herce, básníka a publicisty
Libor Hőrbe
Příběh mladého inženýra, který se během listopadového převratu v roce 1989 aktivně zapojil do dění v podniku Liaz v Mnichově Hradišti.
Josef Horčic
Až na olympiádu!
Renata Horešovská
Příběh černošické rodiny, která za komunismu trpěla kvůli emigraci nejstaršího syna
Milada Horká
Vzpomínky paní učitelky z Řevnic na neobyčejnou dobu. Dle vlastních slov pohledem obyčejného
děvčete, později svědomité kronikářky.
Reinhard Horn
Příběh chlapce, který musel v devíti letech opustit rodnou obec. Zabrala ji československá armáda. Rodná Prosička již dnes neexistuje.
Margita Horňáčková
Pamětnice historie Kunčiček
Marie Horňáková
Z rodiny četníka pod komunistickou perzekuci
Miloslav Horníček
Německou okupaci prožil jako malý chlapec, byl svědkem deportace židovských obyvatel i příjezdu osvobozeneckých vojsk
Gerhard Hornig
Chlapec, jehož německý původ se s ním táhnul celý život.
Josef Hornof
Dlouholetý pracovník rakovnické domovní správy vyprávěl o svém osobním a profesním životě v malém okresním městě na pomezí středních a západních Čech ve 2. polovině 20. století.
Hana Horodyská
Paní učitelka tělem i duší, která celý život zasvětila dětem. Pamětnice roku 1968 v Liberci, kde v prvních dnech okupace přišla o spolužáka.
Marie Horová
Čestná občanka Buštěhradu, která vzpomínala, jaké bylo chodit za druhé světové války do školy.
Cecília Horváthová
Milovaná babička početné rodiny vzpomíná na dětství a události na konci druhé světové války v romské osadě v Kapušanech nedaleko slovenského Prešova.
Agnesa Horvátová
Kde je naše rodina, tam je náš domov
Josef Hořák
Od silných poválečných zážitků až k lásce k lidem
Pavel Hořák
Léto 1968 prožil ve Francii – na nedobrovolně prodloužených prázdninách. Později ve Francii působil pracovně a jako zástupce Motokovu se zúčastnil Ralley Paris-Dakar.
Petr Hora Hořejš
Dítě Mnichova a druhé světové války
Přemysl Hořejší
O statek se soudil po revoluci devět let
Antonín Hořínek
Rodák ze Staré Bělé, vzpomínající na události 2. světové války v Ostravě a ve Staré Bělé.
Helga Hošková
Autorka knih o historii Šluknova, předsedkyně místního Spolku Němců a přátel německé kultury. Pravidelně přispívá do českých i německých novin a také se věnuje překladatelství.
Martina Hošková
Dětství v oáze náboženské a duševní svobody
Jiří Hotař
Pamětník komunistického režimu, který mu bránil cestovat za rodinou žijící v Itálii.
Eva Hotová
Paní Eva Hotová, rozená Konečná, zažila během svého pestrého života několikeré útrapy. V roce 1968 se vdala a krátce na to začala invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa.
Jaroslava Hoťová
Příběh dívky, jejíhož otce pustili za války z gulagu, aby mohl bojovat v řadách 1. československého armádního sboru v Sovětském svazu za svobodu své vlasti. Srpnovou okupaci v roce 1968 velmi těžce snášel.
Jaroslav Houdek
Třebenický patriot vzpomíná na pochod smrti a osvobození Rudou armádou
Miloš Kim Houdek
Zakladatel první soukromé galerie v Kolíně
Eva Houdková
Dcera odbojáře, který byl popraven za Heydrichiády
Ivo Houf
Akademický malíř Ivo Houf se celý život věnoval zejména výtvarné činnosti pro děti. K jeho nejvýraznějším počinům patří loutky z pohádky Včelí medvídci nebo postavička Čertík Bertík. Dětství prožil za války, během níž byl svědkem mnoha válečných hrůz. Obzvlášť těžké chvíle zakusil u známých v Jehnicích, kde byl zastřelen německý voják a nacisté proto prohledávali domy…
Anna Housková
Vyrůstala v Rájově a základní školu vychodila v Českém Krumlově, hned poté musela nastoupit do zaměstnání.
Věra Houšťová
Pamětnice starého Zlína
Pavel Hoza
Básník a prozaik Pavel Hoza se narodil a prožil dětství v obci Slověnice na Vlašimsku. Od roku 1986 žije v Benešově. Za významnou literární a kulturní činnost na Podblanicku mu byl udělen čestný titul Blanický rytíř
Eva Hozmanová
Žena, která věřila, že se dočká svobody slova a svobody ve výběru vzdělání
Libuše Hoznauerová
Roční emigrace.
Petr Hrabalik
V hrudi mu po celý dospělý život bije srdce svobodomyslného hudebníka, které si nenechal utišit ani v dobách komunismu. Je zakladatelem kapely Našrot a býval členem Havlíčkovy mládeže.
Jarmila Hrabalová
Bývalá herečka, vyučující jevištní mluvy na JAMU a stále působící speciální pedagog v oboru logopedie. Pamětnice událostí roku 1968 a 1989.
Tomáš Hrábek
Pamětníkův dědeček Jaroslav Hrábek založil v roce 1920 české knihkupectví a papírnictví v Broumově, které se stalo jakýmsi kulturním českým centrem mezi německým obyvatelstvem. V tomto knihkupectví pracovali také pamětníkovi rodiče Miloslav a Jana (Johana) Hrábkovi.
Jan Hraběta
Vyučil se elektromechanikem, ale stal se hercem. Od roku 1978 působí v Divadle Járy Cimrmana.
Jana Hrabětová
Historička a etnografka neodmyslitelně spjatá s Polabským muzeem v Poděbradech a muzeem v Přerově nad Labem.
Ludmila Hrabětová
Učitelka a sportovkyně vzpomíná na druhou světovou válku, vyhnání Němců, poválečný život v Krkonoších a na svou celoživotní pedagogickou dráhu.
Jan Hrabina
Zakladatel týdeníku Respekt, jemuž mládí komplikoval odpor k povinné vojenské službě a podpis Charty 77.
Vladimír Hradec
Příběh posledního žijícího člena skupiny bratří Mašínů, který prošel nejtěžšími komunistickými lágry
Jaromíra Hradecká
Vedoucí Sokola v Letohradě, vzpomíná na poválečnou dobu a na dobu komunismu
Jiří Hradecký
Okupace v roce 1968 ho zastihla na dovolené v zahraničí, kde se rozhodoval mezi návratem do ČSR a emigrací. Byl mj. zaměstnancem jaderné elektrárny Dukovany, kde zažil opatření spojená s černobylskou tragédií. Bývalý starosta Příbrami na Moravě, rozený vypravěč, manžel, otec, hrdý dědeček a milovník života.
Václav Hradecký
Během okupace v roce 1968 byl zrovna na brigádě na německém ostrově Rujána.
Simona Hradílková
Signatářka Charty 77, která se aktivně zapojila do činností brněnského disentu. Z novodobých aktivit se zasadila o pojmenování parku Danuše Muzikářové.
Otilie Hradilová
Celoživotní sokolka a sportovkyně.
Jako desetiletá dívka v roce 1944 jen o vlásek unikla zatčení německými vojáky. V květnu 1945 byla svědkyní odchodu německých vojsk z Olšan u Prostějova.
Jan Hrach
Za války natáčel protinacistické skeče, jako televizní redaktor později točil i s Lubomírem Štrougalem. Reportáže z doby okupace v roce 1968 ho ale stály zaměstnání
Alena Hrachová
Pamětnice úsměvně vzpomíná na své dětství, studium učitelství a práci během komunismu
Tomáš Hrbek
Přiběh mé maminky aneb kam zmizela Rosa Hrbek?
Karel Hrdina
Po roce 1948 byla jeho rodině znemožněna soukromá řeznická živnost a zabavena hospoda
Vladimír Hrdina
Vnuk stavitele Františka Hrdiny, který postavil téměř tisíc staveb, včetně funkcionalistické pasáže Alfa v Brně.
Marie Hrdinová
Ztráta domova z důvodu rozšíření povrchového dolu byla v době tzv. budování socialismu jednou z bolestných ztrát jejího života.
Marta Hrdličková
Příběh dětské lékařky, která jako malá prodělala černý kašel
Jaromír Hrdý
V dospívání byl se sestrou Jaroslavou (provdanou Velartovou) svědkem perzekuce rodiny v souvislosti s kolektivizací. Vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu. Jako fyzik v roce 1969 absolvoval roční stáž v USA. Krátce po návratu jel pracovně do Sovětského svazu, kde zažíval jedno překvapení za druhým.
Josef Hrdý
Syn sedláka, který nemohl studovat, protože otec odmítl vstoupit do JZD a byl kvůli tomu vězněn
Václava Hrochová
V mládí byla formována sportem, hlavně basketem, ale také částečnou výchovou u svých dědečků a babiček. Měli velký význam pro její životní postoj.
Michal Hron
Příběh programování a znovunalezených kořenů
Petr Hron
Rodák Z Kolína. Do svých 38 let znal jen život v socialistickém Československu, kdy ho ani nenapadlo, že by mohl o něčem sám rozhodovat a mít možnost volby. Jako sedmnáctiletý zažil vpád vojsk Varšavské smlouvy do Československa.
Jan Maria Hronek
Čtrnáctiletý člen domácího odboje, později plukovník československé armády
Helena Hronková
Vzpomínky pamětnice z jižních Čech na druhou světovou válku. Zachycují válečné hrůzy jako bombardování nádraží, ale i fakt, že nedostatek byl za války běžnou součástí života.
Růžena Hronová
Tatínka jí zastřelili za Pražského povstání. Dnes se po něm jmenuje ulice na Opatově
Pavel Hroznata Adamec
Až po revoluci se dozvěděl, že byl během vojenské služby sledován vojenskou kontrarozvědkou.
Anna Hrozová
Pamětnice, která se celý život s nadšením vzdělává a vždy ve své práci pomáhala nemocným lidem.
Karla Hrubá
Baronka z rodu Hrubých z Gelenj, zasloužila se o opravu zchátralého zámku v Moránech, který zabrali rodině nacisté i komunisté
Jaroslav Hrubeš
Dvanáctky pro Hitlera dělat nebudu!
Josef Hrubeš
Třebíčský rodák a malíř, který za komunismu pracoval v dole.
Ludvík Hruboš
Celoživotní obdiv k létání a letadlům přivedl rodáka z Uherského Hradiště nejen do Letu Kunovice, ale také do ukrajinského Lvova a na Sibiř, kde působil jako servisní technik.
Bohumil Hrubý
Své mládí strávil v zajateckém táboře u Mnichova strádáním hladem a zimou, po válce naopak osaměním
Jaroslav Hrubý
Brutálně potlačený odpor proti okupaci 1968.
Roman Hrudka
Rodák z Prahy, kterému sestru zabili opilí Rusové, se živil jako kaskadér.
Marie Hrudníková
Chraňte se před -ismy
Marie Hrudníková
Její příběh zachycuje osudy ženy, která prožila válečné období a socialistickou éru v Československu. Narodila se v Kolíně v roce 1933 a její dětství bylo poznamenáno nacistickou okupací. Přestože prožila hrůzy války, našla radost v práci dětské zdravotní sestry.
Ratmír Hruška
Cesta Ratmíra Hrušky do Úštěka
Eva Hrušková
Česká herečka, pro mnohé nezapomenutelné Popelka z pohádky natočené v roce 1969.
Václav Hrůza
Příběh o tom, jak se český mukl dostal do světa
Jiří Hřebík
Zakladatele rodinného skautingu jménem Rosa do oddílu přivedl spolužák. V rodině mnoho pochopení nenašel, jeho otec byl člen komunistické strany, ale hádky mezi nimi nevznikaly. Skauting patřil mezi věci, o nichž se „nemluví“.
Hana Hřivnáčová
Říčaňačka, absolventka místního gymnázia, během jehož studia zažila otřes – při školním výletě v květnu 1978 tři muži s kriminální minulostí unesli autobus se studenty se záměrem dostat se na Západ. Tato zkušenost ji do života posílila, dokáže rozlišit podstatné od nepodstatného.
Naděžda Hubáčková
Více než 20 let působila jako starostka obce Rybitví. Na konci 60. let se díky otci, který pracoval v podniku zahraničních služeb, mohla podívat na Kubu.
Bohuslav Hubálek
V patnácti na Národní třídě
Hubert Babor
Hubert Babor se narodil 11. srpna 1943 v Oberkirchenu u Hannoveru. Dětství prožil v poválečném pohraničí. V 50. letech zažil budování železné opony a vznik vojenského újezdu Dobrá Voda.
Jiří Hübner
Rodák z vesnice poblíž Turnova se vzpomínkami na 2. světovou válku, kolektivizaci a další události 20. století.
Zdeněk Hübner
Ústeckoorlický rodák, jenž přišel na svět v předvečer srpnové okupace 1968. Byl vychováván v katolické víře, kvůli čemuž, navzdory výbornému prospěchu, nebyl přijat na vysokou školu. Od roku 1987 se pravidelně účastnil protirežimních demonstrací. Aktivní byl také během listopadu 1989.
Anastázia Hübnerová
Valtická porodní sestra, která za komunistického režimu tajně chodila křtít děti
Marie Hučíková
Příběh ženy, která neztratila naději
Vladimír Hučín
Pro mnohé je hrdinou, pro jiné gaunerem – v 70-tých letech se již nevydržel dívat na obrovský transparent, hlásající heslo: „na věčné časy se sovětským svazem.“
Jiří Hudeček
Malíř, arteterapeut a pedagog, který si dokázal najít svou cestu za uměním i přes nesouhlas otce a jiné těžkosti.
Marie Hudečková
Lékařka, která během své praxe v 80. letech vycestovala do Angoly. Bohužel v té době v Angole probíhala občanská válka. V roce 1983 povstalecká skupina unesla skupinu Čechoslováků a mezi nimi byla i paní Hudečková.
Jan Hudousek
Příběh muže, kterého TBC nezlomila a přivedla k volejbalu a zakládání domova důchodců
Drahomíra Hufová
Na konci války se v jejich domě v Bystřici pod Hostýnem – Rychlově ubytovali sovětští vojáci.
Anna Huječková
Oblíbená profesorka korepetice na pražské konzervatoři, která se narodila na zámku v Bohdalicích u Vyškova. Mezi její žáky a dlouholeté přátelé patří i kambodžský princ Norodom Sihamoni.
Oldřich Hukal
Příběh vojáka nasazeného na slovensko-maďarských hranicích během maďarského povstání v roce 1956
Miroslav Hůla st.
Dětství prožité za války
Vladimíra Hůlková
Celoživotní milovnice skautingu. Ačkoliv po těžké nemoci dočasně částečně ochrnula, celý život pomáhala ostatním jako zdravotní sestra a vychovala několik generací skautů.
František Humler
Rodák z Jihlavy, který za každé politické situace měl v srdci tanec, umění a lásku ke koním.
Čestmír Huňát
Jazz jako životní postoj
Anna Hurychová
Bývalá ředitelka na ZŠ Fr. Plamínkové vypráví jaké to bylo nastoupit jako nová ředitelka v době Sametové revoluce a jak se školství proměnilo s pádem komunismu.
Stanislav Husa
Příběh letce a jáchymovského vězně
Anna Husová
Příběh ženy, která prožila dětství na malé vesnici v Jižních Čechách a vliv války pocítila na svém životě – její vyprávění skrývá spoustu vzpomínek od ukrývání ruské rodiny, až po střílení Němců na konci války.
Jaroslav Hušek
Muž, který stihl opravdu hodně-sabotážní práci, práci kováře i myslivce…
Jaroslav Hutárek
Rodák z Prštic, který při osvobozování za Druhé světové války pomáhal Rudé armádě. Vzpomíná na rozbombardování jejich domu i smrt tatínka během 2. světové války.
Jaroslav Hutka
Po únoru 1948 synem „nepřítele státu“
Josef Hyánek
Uznávaný profesor dětského lékařství popisuje svůj strach, který prožíval jako dítě. Nosíval partyzánům z 1. československé brigády Jana Žižky z Trocnova lesem v noci jídlo.
Karel Hýbek
Pan Hýbek se účastnil studentských demonstrací v Praze v roce 1939 a posléze byl vězněn až do roku 1943.
Václav Hybler
Příběh vojáka základní služby, kterému se po okupaci v roce 1968 nepodařilo utéct přes hranice a ve vězení se naučil další řemeslo
Jana Hyblerová
Povinné vítání osvoboditelů na konci války ji málem stálo život
Ladislav Hylena
Víra mě chrání celý život
Stanislav Hylmar
Příběh Piráta, který zůstává připraven.
Anna Hyndráková
Tím končím, Tvá Máňa….
Jindřich Hýrek
Perzekuce rodičů komunistickým režimem zažil už jako dítě majitelů velké pily na konci 50. let. O dvacet let později dostal vyhazov z práce bezprostředně po emigraci své sestry do Švédska.
Bořivoj Hytych
Jako malý zažil vyhánění Němců a o pár let později mu komunisté zavřeli otce, jeho samotného potom režim také omezoval. On se však se vším popral a i přes nelibost režimu dostudoval Vysokou školu báňskou v Ostravě.
Hana Cháberová
Sklářkou v Novém Boru
Oldřich Chadima
Snem pana Chadimy bylo stát se učitelem. Rodiče ale nepodporovali komunistický režim, a tak mu studia nebyla umožněna. Dostal na výběr ze čtyř řemesel: horník, hutník, kominík a zedník.
Jiřina Chaloupková
Pochází z tradičního selského rodu. Prarodiče z tatínkovy strany vlastnili rozsáhlé statky na Moravě, majetek byl znárodněn v rámci kolektivizace a celá rodina násilně vysídlena z oblasti. Babička s dědečkem z matčiny strany přišli o svůj grunt ve středočeských Modleticích
Marie Chaloupská
Její muž přednášel na Bagdádské univerzitě, v Iráku zažila šestidenní izraelsko-arabskou válku
Jiří Chalupa
Laskavý a skromný velikán české dramaturgie pro děti
Miloš Charbuský
Vysokoškolský pedagog, autor, kronikář města Lázní Bohdaneč. Svůj život zasvětil pedagogické činnosti na pardubické univerzitě a historii svého města.
Antoinette Charlebois
Taken from her family as a baby, she was placed in foster care and sent to Huronia Regional Center, where she went through inhumane treatment.
Jaromír Charvát
Otec Bohumil Charvát bránil Klementinum před Němci během Pražského povstání. Dědeček Rudolf Dvořák byl ve stejný dny umučen v jelením příkopě.
Albína Charvátová
Žena, která se osudu postavila čelem
Marie Charvátová
Narodila se v roce měnové reformy, a jak sama říká, když ji nesli z porodnice, neměli její rodiče ani na pudr.
Jaroslav Chejstovský
Náš děda byl hrdina aneb putování za odvahou.
Antonín Chládek
Do Chile a zpět
Libuše Chládková
Střípky dvacátého století v životě paní Libuše Chládkové
Václav Chlan
Vášnivý cestovatel a milovník života
Antonín Chloupek
Jak se Antonín stal fotografem překážkám a režimu navzdory
Jan Chloupek
Pamětník z Mladoňovic, který zasvětil celý život práci pro svou obec. Vzpomíná na kolektivizaci, zatčení otce a složitý život na vesnici v době komunismu.
Miroslava Chlumecká
Za války byla totálně nasazená v Říši, její velkou zálibou je cestování
Slávka Chlumská
Dívka, která šla 9. května 1945 oslavovat konec války. Sotva oslava skončila, začala letadla Rudé armády útočit na prchající německé vojáky.
František Chlup
Příběh pamětníka
Jiří Chmel
Jeho předky byli Češi i Němci, kvůli tomu měl komplikovaný život. Podepsal Chartu 77 a poté musel emigrovat.
Štefánia Chmelarová
Pamětnice druhé světové války a přísunu uprchlíků z Řecka během 50. let.
František Chmelař
Rodina pana Chmelaře pomáhala za války partyzánům, on sám byl dlouholetým kronikářem městyse Bohdalov.
Milada Chmelařová
Cestujte, pokud to jde, poznávejte jiné země, lidi a jejich způsob života.
Věra Chmelíková
Paní Věra Chmelíková – sportovkyně tělem i duší, milá, vstřícná žena, která zasvětila svůj život judu a dětem.
Silvestra Chnápková
Příběh ženy undergroundu
Jan Choděra
Tatínek Jaroslav byl evangelickým knězem v Jeseníku, zároveň byl členem sociální demokracie. V roce 1948 byl zatčen a brutálně mučen, za vlastizradu a rozvracení republiky ho komunisté odsoudili k mnohaletému vězení. Jan Choděra vzpomíná na návštěvy otce v jáchymovském lágru. Sám byl v dospělosti aktivním odpůrcem režimu.
Oldřich Choděra
„Pražské jaro“ pro něj mělo podobu přístupu k zakázaným knihám. Vystudoval práva a filozofii. Byl dlouholetým členem ČSL (od r. 1992 KDU-ČSL) a později ODS. V letech 1998 a 2002 byl zvolen do zastupitelstva městské části Praha 10.
Svatopluk Chodura
Zakladatel muzea Keltičkova kovárna, pamětník odsunu Němců a kolektivizace
Ivo Chocholáč
Za umělecké aktivity vyslýchán a perzekvován.
Stanislav Chromčák
Příběh pana Chromčáka
Heřman Chromý
Disident, básník a diplomat, kterého ještě měsíc před listopadem 1989 chtěli dostat do vězení
Jiří Chromý
Pamětník, který je vodohospodářem a vášnivým cestovatelem a entomologem. Na zámku v Letovicích vybudoval Entomologické muzeum.
Věra Chudobová
Dcera politického vězně, po převratu úspěšná podnikatelka
Věra Chudobová
Většinu svého života prožila v Týnci nad Labem, ale její srdce ji táhne do jejího rodiště – Brna. Tam prožila celé dětství, které silně poznamenala druhá světová válka. Zažila spojenecké nálety na město, vzpomíná na odsunuté německé sousedy i na židovskou spolužačku.
Jana Chvojková
Tatínka paní Chvojkové zatkla v roce 1949 StB. Přestože mu byla udělena milost, bohužel se jí už nedožil. Tatínkův osud se nepříznivě dotkl celé rodiny.
Jan Chytil
První porevoluční starosta Roztok, dobrodruh a cestovatel.
Elen Chytilová
Matka čtyř dětí vzpomíná, jaké to bylo, vychovávat děti jako matka samoživitelka v 80. letech.
Jan Ihnát
Katolický kněz, člen řádu Salesiánů Dona Boska. V období komunismu byl činný v podzemní církvi. Teologii musel studovat tajně, mezi jeho pedagogy patřil Petr Zvěřina či Josef Novosad, kteří byli pro svou víru a přesvědčení režimem vytrvale pronásledováni. Sám pan Ihnát byl v 80. letech vyslýchán státní bezpečností.
Ilja Šedo
Podepsáním Charty 77 se z něj stal nepřítel státu.
Bohuslav Ille
Horník, který je v lokalitě Velkých Opatovic již vzácností. Vzpomíná na práci v dole, v kterém pracoval až do jeho uzavření. I pod zemí prožívali Sametovou revoluci. Pohled na horníky jako na citlivé duse v těžkých podmínkách.
Helena Illnerová
Fyzioložka a biochemička, bývalá předsedkyně Akademie věd České republiky a předsedkyně Učené společnosti České republiky. Vzpomíná na své dětství, skauting, studia a revoluci.
František Ingr
František Ingr sdílí zážitky z r. 1985, kdy se na Velehradě konala k 1100. výročí úmrtí Metoděje pouť, kterou komunisté nazývali Mírové slavnosti.
Jaroslav Ipser
Loutkoherec, který hrál i za železnou oponou
Moris Issa
Láska k filmu ve dvou minutách
Ivana Ivanšíková
Rodačka ze Žižkova, pamětnice roku 1968, která v té době pracovala na telefonní ústředně kousek od Václavského náměstí. Zaměstnancem školy ZŠ Lupáčova je už více než 30 let.
Ivo Poláček
Ein Zeitzeuge des Zweiten Weltkriegs und der politischen Nachkriegsentwicklung in der Tschechoslowakei./ Pamětník druhé světové války a poválečného politického vývoje v Československu.
David Izák
Chlapec, který se musel na základní škole vypořádat se šikanou od ředitele školy-fanatického komunisty a některých dalších učitelů, jenom proto, že on i jeho rodina věřili v Boha. Příběh se odehrál na škole, kam dnes chodíme i my.