Pamětnice vzpomíná na dětství v Praze během války a strach z náletů. Na místo úkrytu se díky dopisu v roce 2025 vrátila. Po válce našla s rodinou nový domov v Moravské Třebové v bytě po odsunutých Němcích.

Autorský tým: Bohdana Dziamko, Jakub Fojtík, Gabriela Hradilová, Milan Klem, Maria Moroz a Anna Rakušanová
Pedagogické vedení: Mgr. Miroslava Kubicová
Škola: ZŠ Zlín, Kvítková

„My jsme byli osvobozeni 9. května, to bylo na tatínkovy narozeniny, hromada domů byla poničená, kolem chodníků leželi mrtví lidé, zabalení v papírových obalech.“