Jan Kruml stál u zrodu Spolku pro obnovu venkova a soutěže Vesnice roku, jejíž vítězové každoročně přebírají ocenění z rukou prezidenta na Pražském hradě.

Autorský tým: Vanessa Nguyenova, Kristyna Pribilová, Kristyna Vagnerová, Klára Šouralová, Kateřina Putnová a Eliška Klouparová
Pedagogické vedení: Mgr. Eva Dvořáčková
Škola: Základní škola Brno, Jana Broskvy

“My jsme najednou měli takových lidí jako jsem byl já, bylo jich řada, vzniklo tedy například Ministerstvo životního prostředí. Ministrem životního prostředí se stal ekolog inženýr Ivan Deymal, politický vězeň a přítel také vězně Václava Havla, že. Čili, a který když viděl tu mou práci tady, tak říkal, tak je důležitý, že se to opírá o občany, slovy Petra Pitharta: Konečně je tady něco, co má dlouhodobý význam. Ivan Deymal k tomu dodal v Programu obnovy venkova, takže to dostalo takový vyšší rámec no a pak nám řekl ve spolku, že mu telefonoval Václav Havel a že co to je? A tak já jsem mu to řekl…já to budu podporovat. A prezident hned napoprvé, když jsme si připíjeli na vítěze roku, kterým byla Telnice tady u Brna, že…na toto vítězství, tak nám řekl…já znám váš projekt, kterým chcete udělat vesnici pěknější než předtím, ale důležitější je, že pomáháte vytvářit občanskou společnost.”

Pamětnický příběh ve sbírce Paměť národa