Dcera kulaků.

Autorský tým: Nina-Alexandra Votočková, Gábina Burešová, Barbora Prášilová, Benedikt Schmidt a Dušan Bláha
Pedagogické vedení: PhDr. Michal Řezáč
Škola: Gymnázium Evolution Sázavská

Jiřina Jaroměřská se narodila roku 1931.

 

Její rodiče, Jan a Jiřina Hrabětovi, vlastnili půdu v obci Kanina na Mělnicku. Otec k tomu vykonával úřad starosty, a to jak před, tak během protektorátu. Hranice s Říší byla jen několik kilometrů od vsi, takže přes den Jan Hrabě vykonával svůj úřad, zatímco v noci jezdil pomáhat partyzánům v okolních lesích. Po válce za to obdržel partyzánský list.

 

Brzo poté se začala provádět kolektivizace, a tak byla rodina označena za kulaky. Po přerozdělení půdy bylo pro otce nemožné plnit předepsané dávky, a tak byl 26. ledna 1956 zatčen. Souzen byl za sabotáž, zatímco rozsudek byl už předem připraven.

Součástí trestu bylo propadnutí majetku a zákaz pobytu, takže se rodina musela stěhovat.

Mezitím psali otci dopisy, na které směl odpovědět jen zřídka, a návštěvy ve vězení byly přísně hlídané. Poté, co byl otec propuštěn, už jako zemědělec nepracoval. Rodina se do rodné vsi nevrátila.

 

Jiřina Jaroměřská se ještě před otcovým zatčením vdala a pracovala v papírně v Praze. Od mládí byla vedena ke křesťanství a doteď každou neděli chodí na bohoslužby Českobratské církve evangelické. Je velmi aktivní, stále pracuje, pravidelně navštěvuje rodiny svých dětí.

Pamětnický příběh ve sbírce Paměť národa