5. ročník Příběhů našich sousedů na Praze pro střední školy skončil závěrečnou prezentací v kině Aero v pátek 31. března 2023.

I běžní lidé zažívali za minulého režimu strasti a těžkosti – O tom nás přesvědčily příběhy devíti pamětníků, které zpracovali pražští středoškolští studenti. V letošním středoškolském běhu vznikly nádherné a slovy koordinátorky Anna Kuchařové ,,od profesionální práce nerozeznatelné“ reportáže různých podob – 2 animace, 3 video reportáže a 4 rozhlasové reportáže.

Pátého ročníku projektu pro střední školy a gymnázia se zúčastnily již tradičně tyto školy – Gymnázium Na Vítězné pláni, Gymnázium Nad Štolou, VOŠ, SOŠ a Gymnázium Evropská a SŠ Kavčí hory. Nově k nimi přibyla Pražská konzervatoř a také Gymnázium a Hudební škola hlavního města Prahy. Dohromady se projektu zúčastnilo 39 studentů, kteří se začátkem loňského podzimu nejprve vydali na rozhovor za svými pamětníky, poté z nasbíraných výpovědí usilovně vybrali ty nejzajímavější pasáže a pak téměř 3 měsíce pracovali na jejich reportážní či animační podobě.

Na závěrečné setkání v pražském kině Aero si pak studenti připravili prezentace, ve kterých představili nejen své pamětníky, ale i ukázky ze svých výstupů a tým studentů z Pražské konzervatoře si pro diváky dokonce nachystal scénku z rockerského života jejich pamětníka. Celým programem prezentace prováděl moderátor Josef Kaňka za hudebního doprovodu trumpetistů z Pražské konzervatoře.

Letošní prezentace se od té loňské lišila hlavně formou zpětné vazby. Odborná porota ve složení Veronika Pehe (historička), Martin Groman (novinář), Soňa Semotánová (pedagožka) dorazila ještě před samotným začátkem akce a v rámci tak zvaného hodnotícího kolečka sdělila jednotlivým týmům zpětnou vazbu k jejich reportážím a animacím. V rámci oficiálního programu pak souhrnně zhodnotila studentské práce a vystoupení studentů na samotné akci.

Na závěrečné prezentaci vystoupila také Dominika Kopčiková, zástupkyně Post Bellum, která celou akci zahájila úvodním slovem. Závěrečné slovo pronesla Anna Kuchařová, koordinátorka projektu, která mimo jiné představila i všechny sponzory akce.

Všechny zajímavé příběhy pamětníků letošního ročníku najdete celé zde.