Žákovské týmy z Prahy 2 odprezentovaly příběhy deseti pamětníků

V historických prostorách Novoměstské radnice se 3. 4. 2023 konala slavnostní závěrečná prezentace Příběhů našich sousedů na Praze 2. Tento dokumentaristický a vzdělávací projekt se na Praze 2 konal již po několikáté a žáci si v něm v průběhu natočili vyprávění pamětníka, dostali dobové fotografie a příběh zpracovali do reportáží či animace. Příběhy svých pamětníků letos představilo 10 týmů ze základních škol na Praze 2 (Na Smetance, Kladská, Slovenská, Resslova, Londýnská, Sázavská)

Součástí prezentaci byl například farář evangelické církve pan Zdeněk Šorm, který se v minulém režimu pohyboval mezi disidenty a stále vykonával svoji službu duchovního. Žáci mimo jiných představili paní Evou Jerochimovou, která zažívala s komunisty těžkosti i díky jejímu židovskému původu. Nakonec ještě před revolucí emigrovala do Izraele.

Všechny pamětnické příběhy a výstupy prací najdete ZDE.

Slavnostní a příjemnou atmosféru doplnily jedinečné prezentace týmů i silné příběhy z pamětnických příběhů. Odborná porota ve složení Pavlína Krupová (pedagožka), Michal Šmíd (historik) a Šárka Fenyková (Editorka ČRo Plus) pečlivě sledovala prezentace všech týmů, aby jim mohla dát zpětnou vazbu. Na akci promluvila také vedoucí vzdělávacích projektů Post Bellum Magdalena Benešová a koordinátor letošního projektu na Praze 2 Jan Duchoslav. Celý večer moderoval a velmi příjemně provázel Libor Vacek z Českého rozhlasu.

Realizováno v rámci projektu ESF „Implementace krajského akčního plánu II – Inovace ve vzdělávání“, reg. číslo: CZ.02.3.68/0.0/0.0/19_078/0021106.