V pátek 18. března 2022 proběhla slavnostní závěrečná prezentace projektu Příběhy našich sousedů na Praze 13.

Čtyři základní školy, čtyři paní učitelky, čtyři týmy, devatenáct dětí – dvě videoreportáže, jedna audioreportáž a jeden animovaný film. I tak by se dal shrnout letošní ročník projektu Příběhy našich sousedů na Praze 13.

Projekt Příběhy našich sousedů je na Praze 13 všem dobře známý, letošní ročník byl totiž již třetí. FZŠ prof. Otokara Chlupa, ZŠ Janského a FZŠ Trávníčkova věděly do čeho jdou, projektu se totiž účastnily již v rámci předchozích ročníků. ZŠ Mládí byla v letošním ročníku úplným nováčkem, ale zvládla se s projektem poprat stejně dobře jako tři další základní školy.

Výsledky projektu, na kterém děti pracovaly již od září 2021, představily veřejnosti v pátek 18. března v divadelním sále FZŠ prof. Otokara Chlupa na slavnostní závěrečné prezentaci. Pátečním programem, který zahájil dětský sbor Stodůláček, provázela moderátorka Alžběta Kvitová. Po pěveckém vystoupení jsme si mohli vyslechnout milá slova pana starosty Ing. Davida Vodrážky a také zástupkyně z Post Bellum, Štěpánky Proučilové. Poté již přišly na řadu jednotlivé týmy.

Jako první se své prezentace zhostil tým ZŠ Mládí, který nám představil svého pamětníka Václava Vodrážku, a poté jsme se mohli podívat na videoreportáž, kterou v rámci projektu děti vytvořily pod vedením paní učitelky Kateřiny Drdákové. Jako další šel na řadu tým FZŠ prof. Otokara Chlupa, který kromě prezentace příběh své pamětnice ztvárnil i krátkou scénkou, ve které si zahrála i paní učitelka Petra Rajtrová. Následně diváci mohli vidět animovaný film, který tým zpracoval na základě rozhovoru s paní Věrou Bartoškovou. Poté přišel na řadu tým FZŠ Trávníčkova, který pod vedením paní učitelky Jany Mácové vytvořil videoreportáž věnovanou životu vystudované divadelní herečky, Evy Císařové, ve které si i samy děti zahrály menší role. Paní Eva Císařová se bohužel na závěrečnou prezentaci nemohla dostavit, ale děti ji jistě v následujících dnech o jejím průběhu povypráví. Jako poslední před diváky vystoupil tým ZŠ Janského vedený paní učitelkou Kateřinou Svobodovou. Zazněla jediná audioreportáž vypracovaná v rámci letošního ročníku, ve které paní Miloslava Šejvlová vzpomínala na Staré Stodůlky.

Porota to neměla vůbec lehké. Během porady jejích členů, historičky Alžběty Polákové, novinářky Barbory Doubravové a pedagoga Jana Nováka, poděkovala koordinátorka projektu Lucie Dandová zapojeným paním učitelkám a předala jim dary a květiny. Poté volnou chvilku vyplnil opět krásný a dojemný zpěv dětí ze sboru Stodůláček.

Po krátkém proslovu porotce Jana Nováka přišel na pódium pan Jan Šafir, vedoucí odboru školství na Praze 13, a do rukou dostal velmi důležitou obálku. Po otevření se diváci dozvěděli vítěze, kterým se pro letošní ročník stal tým FZŠ Trávníčkova – Hana Ojdanič, Gilbert Friedman, Ema Bláhová, Tereza Jonášová a Tereza Marečková. Vítězům ještě jednou moc gratulujeme!

Po obdarování všech týmů následovalo společné focení, které měla celé odpoledne na starost Kateřina Nejedlá. Poté se týmy, paní učitelky, zástupci městské části Prahy 13 a další diváci odebrali před divadelní sál, kde na ně čekalo bohaté občerstvení ve formě koláčků, kanapek či minizákusků od pekařství Vrbský, kterému za tuto bohatou hostinu děkujeme.

Děti, paní učitelky i pamětníci si kromě nových zkušeností a zážitků z projektu odnesli i velmi krásné dary od La Zmrzka, Helen’s Coffee, Jump Arena Zličín, Moje Bohéma, Solve Prague, Kofio, Neviditelné výstavy a nakladatelství Argo, kterým ještě jednou moc děkujeme!

Všechny výstupy dětí najdete ZDE.

 

Fotografie: Kateřina Nejedlá