20. a 27. března proběhly dvě závěrečné prezentace projektu Příběhy našich sousedů na Karlovarsku, které se zúčastnili žáci středních a základních škol z Karlovarského kraje.

Čtrnáct týmů natočilo a zpracovalo čtrnáct pamětnických vyprávění. Vzniklo 13 audio reportáží a 1 video reportáž. Naši sponzoři nám zachovali přízeň a celý projekt finančně podpořili – Karlovarský kraj, Nadace Města Karlovy Vary, města Ostrov, Nová Role a Horní Slavkov, firmy Imperiál Group a Sedlecký kaolin.

Závěrečná prezentace pro střední školy (4 týmy) proběhla 20.3. 2024 v aule Střední pedagogické školy, pro základní školy (10 týmů) proběhla 27.3. 2024 v aule Prvního českého gymnázia v Karlových Varech. Na obou prezentacích byla přítomna porota, která si po skončení slavnostní části našla čas na konzultace s týmy. Žáci dostali zpětnou vazbu na svou práci a doporučení, co vylepšit, na co se třeba příště zaměřit.

Během slavnostních prezentací si mohli účastníci vyslechnout vyprávění například o stavbě berlínské zdi, o životě v pohraničí po 2. světové válce a Egerlandu, o cestě sochaře a malíře porcelánu ke splnění si svého životního snu a mnoho dalších zajímavých pamětnických příběhů. Několik týmů vyzpovídalo také své učitele a mohly se díky tomu podívat na svou školu z jiné než žákovské perspektivy. Obě prezentace moderovaly dvojice studentů, kteří se v předešlých letech sami zúčastnili projektu PNS. Jejich přístup a pohled dodaly oběma prezentacím nový rozměr a bezpochyby upoutaly nejednoho posluchače v sále. Stejně tak i animační video, které si připravil tým ze ZŠ Poštovní jako poděkování svému pamětníkovi a představili ho v rámci svého vystoupení.

Všechny výstupy žákovských týmů jsou již nyní k dispozici na webových stránkách projektu (https://www.pribehynasichsousedu.cz/karlovarsky-kraj/karlovarsky-kraj-2023-2024/).

Součástí medializace bude i podzimní seriál žákovských reportáží, které odvysílá Český rozhlasu K. Vary. Všech 13 audio reportáží si pak mohou posluchači poslechnout od září 2024 každou neděli v dopoledním vysílání.