První dubnovou středu se v KC Zahrada na pražském Chodově uskutečnila závěrečná prezentace projektu Příběhy našich sousedů.

Celkem se zapojilo 9 týmů z 6 základních škol na Jižním městě. Vzniklo 7 audioreportáží a dvě videa, pomocí nichž týmy mapovaly osudy pamětníků v rozmezí od 2. světové války přes události srpna 68 až po nedávnou historii jako např. misi UNPROFOR. 

Po úvodním slovu místostarosty Jana Jaroše a místostarostky Zuzany Böhmové z Městské části Praha 11 odstartovala sérii žákovských vystoupení soutěž VH Kvíz týmu ze ZŠ Campanus. Vtipnou formou tak představili svého pamětníka Václava Hradeckého, který v srpnu 68 uvízl na německé Rujáně, kde byl zrovna s kamarádem na výletě na motorkách.

Chlapecký tým ze ZŠ Mikulova povyprávěl o Martině Plášilové, která díky své práci v knihkupectví u Národní třídy pomáhala ošetřovat raněné během protestů v roce 1989. Třetího pamětníka, Bohuslava Šáru, představili žáci a žačky ZŠ K Milíčovu. Nelehkou startovní situaci v životě, kdy mu otec padl během Pražského povstání, mu pomáhal překonat dědeček, který ho podporoval v jeho vášni pro cyklistiku. Svou práci na projektu publiku přiblížily děti ze ZŠ Mendelova, které vyzpovídaly paní Zdeňku Magovou, která pracovala ve výrobně čokolády v Orionce.

Doslova námět na celovečerní film nabídl žačkám ze ZŠ Květnového vítězství pan Josef Reichmann, který mimo jiné v roce 1945 prchal z polských zákopů ukrytý v lazaretním vlaku. Divadelní scénkou představili samizdatovou činnost Jindřicha Sirovátky žáci a žačky ze ZŠ Donovalská. Co všechno během projektu zažili poreferovali i žáci a žačky z druhého týmu ze ZŠ Mendelova, týmu pana Zdeňka Kotíka, celoživotního skauta. O tom, jaké nástrahy hrozí i na mírové misi, zpravili publikum žáci z týmu ZŠ Květnového vítězství, jimž se svěřoval pan generál Vladimír Trněný. A dramatickým obloukem celá prezentace završila, když tým ze ZŠ Mikulova svou variací na Chcete být milionářem uvedl životní peripetie Zdenky Barcalové, která zažila nejen invazi vojsk Varšavské smlouvy, ale i tureckou invazi na Kypr, odkud se třemi dětmi prchala zpět do Československa. 

Většina pamětníků byla na prezentaci přítomná, a vyslechla si tak kromě žákovského zpracování svých příběhů i vřelé díky od zapojených žáků a žákyň. A slova chvály a poděkování si od regionalní koordinátorky Veroniky Linka poslechli i všichni zapojení pedagogové. 

Porota sice nevyhlašovala vítěze, ale dala týmům podrobnou zpětnou vazbu přímo po skončení prezentace. Zájem o ni byl takový, že se u stolku trojice porotců (historika Martin Sováka, novinářky Adély Kalusová a pedagožky Věry Nováčkové) dokonce tvořila dlouhá fronta zájemců o hodnocení. 

Pak už se týmy mohly těšit nejen z odvedené práce, ale i z věcných darů, které jim věnovali početní sponzoři. Konkrétně vydavatelství OneHotBook, Národní zemědělské muzeum, výrobce bubble tea Bubblify, Aqua Sport Club Jedenáctka, Laser game Mercuria, vydavatel deskových her Mindok, Neviditelná výstava nebo Úniková hra Escape Point. 

Celou akcí provázel herec Královéhradeckého divadla Drak, který v závěru také všechny účastníky vyzval, aby se nebáli šířit svou zkušenost s projektem dál, aby se mu na Praze 11 dařilo přinejmenším tak jako doposud a připomněl, že výstupy žáků si i po prezentaci lze prohlédnout na webu projektu. 

Učinit tak můžete i vy pod následujícím odkazem: https://www.pribehynasichsousedu.cz/praha-11/praha-11-2023-2024/