V pondělí 4. dubna odpoledne proběhla v Městském divadle ve Žďáru nad Sázavou závěrečná prezentace projektu Příběhy našich sousedů, který měl na Žďársku svoji premiéru.

Ve zcela zaplněném divadelním sále se sešli nejen oslovení pamětníci, týmy z jednotlivých škol a pedagogové, ale i zástupci radnic zapojených měst, partnerů projektu a veřejnost.

Týmy postupně krátce odprezentovaly své výstupy, které od září 2021 tvořily po setkáních a rozhovorech s pamětníky, poodhalily zákulisí jednotlivých projektů a život samotných pamětníků. Práci týmů i jejich prezentaci před početným publikem pak ohodnotila odborná tříčlenná porota. Jejími členy byla Dagmar Kubíková, redaktora Českého rozhlasu, historik Miroslav Lopaur a pedagožka a historička Lenka Šimo.

Rozhodování rozhodně nebylo jednoduché a porota nakonec po dlouhé diskusi zvolila vítězným projektem práci žáků ze Základní školy Bohdalov, kteří zpovídali kronikáře Františka Chmelaře. Na druhém místě pak ohodnotila výstup týmu základní školy z Vratislavova náměstí v Novém Městě na Moravě o evangelickém faráři Janu Kellerovi a na třetím místě se umístili žáci z přibyslavské základní školy. Ti připravili rozhlasovou reportáž o Marii Henzlové.

„Když příběhy pamětníků vypráví nejmladší generace, mám jako učitelka a historička pocit, že výuka dějin má smysl. Tohle je přesně ta forma, která může zvýšit zájem o naše vlastní dějiny z pozice studentů. Naše Vysočina má řadu silných příběhů, které čekají na objevení,“ říká Lenka Šimo, jedna z členů poroty.

Celým odpolednem skvěle provázela moderátorka Michaela Mráčková, fotil Luboš Novák, program doplnil krásným vystoupením pěvecký sbor ze žďárské základní školy na ulici Komenského. Se svým slovem vystoupili a ceny vítězům předali také senátor Josef Klement a místostarosta Žďáru nad Sázavou Rostislav Dvořák.

Celé pondělní odpoledne se neslo v opravdu příjemné atmosféře, při které nechyběl smích, ale také slzy dojetí pamětníků. Někteří z účastníků ještě dlouho po skončení programu v prostorách divadla diskutovali s pamětníky či sbírali zpětnou vazbu od porotců.

S naprostým klidem se ale dá říci, že vítězi byli všichni. Pedagogové, kteří trpělivě tvořili a pracovali se svými týmy, pamětníci a samozřejmě samotní žáci, kteří se naplno ponořili do studia a zpracování zdánlivě „malých“ příběhů dvacátého století.

Připomeňme, že Příběhy našich sousedů jsou na Žďársku spolufinancovány z Místního akčního plánu vzdělávání II ORP Žďár nad Sázavou, registrační číslo projektu CZ.02.3.68/0.0/0.0/17_047/0009150, a za finanční podpory radnic jednotlivých měst a obcí, konkrétně se dále podílela radnice v Novém Městě na Moravě, město Přibyslav a městys Velká Losenice.

Poděkováním patří také všem partnerům a sponzorům akce, mezi které patří město Žďár nad Sázavou, Knihkupectví Šemrincová, společnost Tokoz a.s., Muzeum nové generace Žďár nad Sázavou, Enpeka a.s., příspěvková organizace Kultura Žďár.