Závěrečná prezentace pro Žďársko se povedla.

V pondělí 24. dubna se v žďárském Kině Vysočina sešlo devět žákovských týmů z osmi škol, které se na podzim 2022 a v první čtvrtině letošního roku zapojily do projektu Příběhy našich sousedů.  A jejich vystoupení určitě stála za to!

V příjemné atmosféře ve stylově zrekonstruovaném sále kina žáci základních škol a gymnázií představili příběhy jednotlivých pamětníků a ukázali, že dějiny dvacátého století lze poznávat i jinak než z učebnic. Diváci vyslechli například jímavé příběhy řádové sestry Anny Skoumalové, nadšené sokolky a pamětnice konce druhé světové války Růženy Benátské, manželky „kulaka“ Marie Jančové nebo hudebníka Vratislava Fiksy.

Přítomné diváky uvítala skvělá moderátorka Michaela Mráčková, úvodní slovo pronesl i senátor Josef Klement a nezapomenutelnou atmosféru podtrhla i krásná hudební vystoupení žáků ZUŠ Žďár nad Sázavou. Na pódiu se představily všechny zúčastněné týmy, a i když na některých dětech byla znatelná nervozita, tak se vystoupení bezpochyby povedla a z tváří přítomných pamětníků v první řadě se dalo vyčíst velké dojetí.

Každý tým obdržel nejen dárky, ale také certifikáty k projektu a květinu a drobnou pozornost pochopitelně od žáků dostali také všichni pamětníci.

Tříčlenná odborná porota (Lenka Šimo, Vít Bohumil Homolka, Dagmar Kubíková) pak vystoupení jednotlivých škol posoudila a žákům i pedagogům poskytla po skončení programu potřebnou zpětnou vazbu.

Slavnostní odpoledne si všichni určitě užili a velké poděkování pochopitelně patří také podporovatelům projektu: radnicím Přibyslavi, Žďáru nad Sázavou, Nového Města na Moravě a Velké Losenice, Ždírce nad Doubravou, Kraji Vysočina a MAS Podhůří Železných Hor. Velký díky je třeba věnovat také všem sponzorům krásných darů pro týmy a pamětníky.