Vzpomínky pamětníků z Teplicka, Ústecka a Děčínska ožily díky audio a video reportážím žáků základních škol a studentů gymnázií.

V pátek 26. 5. 2023 hostila Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem slavnostní závěrečnou prezentaci projektu Příběhy našich sousedů, který žákům a studentům přibližuje vzpomínky šesti pamětníků, jejichž životy ovlivnily dějinné události 20. století, které se odehrály na území Ústeckého kraje. 

Výsledky své půlroční práce prezentovalo před širokým publikem, odbornou porotou i samotnými pamětníky 6 týmů žáků a studentů ze základních škol i víceletých gymnázií z Teplicka, Ústecka a Děčínska, konkrétně se jednalo o tým z Gymnázia v Jateční z Ústí nad Labem, Gymnázia Teplice, ZŠ Chabařovice, ZŠ a MŠ Libouchec, ZŠ Jílové a ZŠ Kamenická v Děčíně.

Toto grandiózní finále bylo opravdu neobyčejným zážitkem složeným z audio, video i animovaných reportáží doplněným o prezentaci pamětníků ztvárněnou nejen klasickým přednesem, vtipným stand-upem, ale i divadelní performancí či hudebním vystoupením. Smích střídal potlesk a pláč z dojetí. 

Akci zahájil a po celou dobu hudebně doprovázel hrou na trubku Antonín Růžička. Moderátorem byl herec Lukáš Černoch aktuálně působící v Činoherním studiu Ústí nad Labem. 

Úvodní slovo si vzala zástupkyně Post Bellum a PNS Veronika Stehlíková, dále paní starostka Jílového u Děčína Kateřina Sýkorová a pan náměstek primátora města Ústí nad Labem Tomáš Vlach. 

Prezentaci pamětníků odstartoval tým ze ZŠ Chabařovice, který pod vedením pana učitele Pavla Caitamla s ledovým klidem a naprostým soustředěním představil svého pamětníka Josefa Förstera. Po premiéře jejich audio reportáže dostala slovo porota složená z pedagožky Terezy Vlasákové, novináře Jana Horáka a historika Jakuba Pátka. Pan Förster se akce bohužel nemohl zúčastnit. 

Následoval tým ze ZŠ a MŠ Libouchec, který pod vedením paní učitelky Martiny Kvasničkové představoval paní pamětnici Annu Voslařovou. Po premiéře jejich malometrážního animovaného filmu se ozýval v aule velký potlesk. Za porotu hovořil pan Jakub Pátek. 

První trojici uzavíralo Ústecké Gymnáziu Jateční se svým téměř stand-upovým provedením představení pamětníka Jana Svitálského, pod vedením paní učitelky Barbory Řeřichové. Premiéra jejich video reportáže byla úspěšná. Pan pamětník Jan Svitálský se bohužel nemohl dostavit. 

Čtvrtým týmem byla ZŠ Jílové a jejich hudební představení paní pamětnice Christiny Šámalové doprovázené hrou na elektrické klávesy povzneslo celou akci na novou úroveň. Jejich video reportáž celé vystoupení podtrhla a do mnohých očí vnesla slzy dojetí. Tým tvořil pod vedením paní učitelky Jarky Jelínkové. 

Pátým týmem byla ZŠ Kamenická, které se podařilo pod vedením paní účitelky Michaely Sekavcové, představit pamětníka Pavla Nováka formou performance. Jejich vystoupení i následná video reportáž sklidilo velké ovace i chvalitebná slova poroty. 

Prezentaci zakončil tým Gymnázia Teplice. Jejich představení pamětnice Alice Mackové i následná video reportáž mělo až profesionální úroveň. Studentům se podařilo ze vzpomínek zachytit, ztvárnit a popsat období sametové revoluce. Slova poroty nesla velké uznání jejich práce a byli tak krásným zakončením všech týmových výstupů. Tým tvořil pod vedením pana učitele Martina Raka. 

 Velké díky za podporu patří vedení zapojených škol, zřizovatelům a sponzorům, Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně a také Filozofické Fakultě. Věcnými dárky pro zapojené žáky a studenty přispělo Kino Hraničář, Činoherní studio a Spolek Kult. 

Z celého srdce děkujeme všem pamětníkům, kteří si našli čas a chuť podělit se o své životní příběhy s mladou generací.