Plný sál Centra Na Fialce v Říčanech tleskal Příběhům našich sousedů

„Z ničeho si nic nedělat, všechno se dá řešit“ – takový titulek nese videoreportáž o pamětnici Olze Vaňkové, skutečné sousedce žáků 9. ročníku ZŠ Emila Kolbena ve Strančicích. U vítězného týmu v soutěžním projektu Příběhy našich sousedů na Říčansku porota mj. ocenila velice tvůrčí přístup při zpracování příběhu. Život paní Vaňkové přinesl řadu dramatických zápletek, jak už to v osudech lidí narozených před druhou světovou válkou bývá. Jednou z nich je vztah s kamarádkou z mládí, Francouzkou Colette, který se rozpadl kvůli odlišnému politickému názoru. Komunistka ze západní Evropy své přítelkyni z tehdejšího Československa nevěřila, co obnáší žít v totalitním státě.

Krátký film měli možnost zhlédnout i návštěvníci slavnostní prezentace v pátek 8. března v říčanském Centru Na Fialce. Projekt Příběhy našich sousedů se na Říčansku konal v tomto školním roce poprvé, zapojilo se do něj devět týmů složených ze žáků 8. a 9. tříd základních škol z Říčan a ze Strančic. Ti všichni představili pamětnické příběhy před porotou a početným publikem.
Stříbrnou příčku obsadil tým z 1. ZŠ Masarykovo náměstí Říčany. Děti zpracovávaly příběh Františka Křížka, pamětníka předválečných a válečných Říčan – spolužáka chlapce z židovské rodiny, který najednou zmizel. V šedesátých letech se pan Křížek stal členem Klubu angažovaných nestraníků a v listopadu 1989 se zapojil do obnovy demokracie v naší zemi.
Práci žákovského týmu z 2. ZŠ Bezručova Říčany ocenila porota 3. místem. Zaznamenali příběh Marie Kheilové – statečné ženy dospívající s cejchem dcery živnostníka, který byl v padesátých letech vězněn. Mezi členy týmu, kteří vyprávěli tento příběh, byla i vnučka pamětnice.

V Říčanech se na pódiu v závěru slavnostního odpoledne neobjevily jen tři vítězné týmy. Moderátorka Barbora Kreuzerová tam pozvala všechny zapojené žáky a kromě odměny v podobě voucherů na rozmanité zážitkové aktivity od sponzorů se jim dostalo i obrovského potlesku z hlediště. Ceny předávali a o užitečnosti mezigeneračního setkávání, které projekt umožňuje, promluvili Hana Bolcková za svazek obcí Ladův kraj, starosta Strančic Oldřich Trejbal a starosta Říčan Vladimír Kořen. Slavnostní prezentaci doplnila v Říčanech výstava mapující cestu jednotlivých týmů za pamětnickým příběhem. Ta bude v nejbližších týdnech k vidění v prostorách zapojených škol.

Autorem fotografií z 8. března je Rudolf Flachs. Děkujeme Centru Na Fialce za úžasné zázemí při prezentaci a všem zúčastněným hostům za velkou podporu!