Příběhy našich sousedů pod červnovým nebem

V pátek 10. června 2022 odpoledne se v Geoparku Říčany konala závěrečná prezentace nesoutěžního vzdělávacího projektu, ve kterém se potkali žáci a jejich učitelé s pamětníky z Říčanska. V tomto pololetí projekt podpořily města a obce Říčany, Světice, Strančice, Kunice, Mnichovice a Mukařov. Žáci ze sedmi základních škol nejprve natáčeli vyprávění místních pamětníků a dohledávali dokumentární materiály k jejich příběhům. Ze shromážděných podkladů pak vytvořili vlastní dokumentární díla.

Na závěrečné prezentaci týmy předstoupily před publikum s dramatickými i veselejšími momenty, které v pamětnických příbězích objevily. Získaly zasloužený potlesk nejen za vystoupení, ale i za několikaměsíční pilnou práci, kterou mají za sebou. Odborná porota ve složení novinářka Soňa Jindrová (ČRo Region), pedagog Vojtěch Vytiska (3. ZŠ U Říčanského lesa Říčany) a historik Radek Holodňák (Muzeum Říčany) pak týmům poskytla zpětnou vazbu, jak se jim podařilo příběhy předat dál.

V publiku byli pamětníci, zástupci zapojených měst a obcí, učitelé, rodiče, spolužáci a další hosté. Ti všichni vyslechli smutné epizody, ale i šťastné konce příběhů ze životů žen a mužů, kteří se narodili v letech 1927–1948. Většina pamětníků dětem vyprávěla o dramatickém roce 1968, který významně zasáhl do jejich životů.

V nesoutěžním projektu dostaly všechny týmy odměnu – poukázky k zapůjčení koloběžek od Ladova kraje, hrnky se jmény od keramičky Ireny Pudíkové z Turkovic, které věnovala ZŠ Kunice, a dárky od města Říčany a místní sokolské jednoty.

Po skončení oficiální části programu si mohli účastníci slavnostního odpoledne pochutnat na koláčích, které upekla říčanská rodinná pekárna Caltovna. V hradní stodole byly k vidění a k poslechu žákovské práce. Výstavní panely, na kterých žáci pamětníky představili, pořídilo město Říčany. Plánujeme jejich umístění v prostorách říčanského městského úřadu, od podzimu 2022 pak budou tyto medailony k vidění v zapojených školách. Děkujeme městům a obcím na Říčansku za podporu projektu. Muzeu Říčany patří dík za poskytnutí geoparku a jeho zázemí pro slavnostní prezentaci. Budeme se těšit na pokračování.

 

Autorkou fotografií je Eva Sosnovcová.