Splněné i nesplněné sny pamětníků z Mariánskolázeňska

Budoucnost patří těm, kdo věří svým krásným snům“. Tento citát Eleanor Rooseevltové (1884 – 1962), americké političky, aktivistky a dlouhou dobu také první dámy Spojených států amerických, visí na oknech oranžerie Lesního Mlýna v Mariánských lázních. Symbolickým způsobem uvozuje to, co se zde 13. června 2022 odehrálo, a totiž, představení životních příběhů pamětníků z Mariánskolázeňska a Teplé, v rámci projektu Příběhy našich sousedů.

O splněných i nesplněných snech se mluvilo hodně. Vysněné setkání s tatínkem po 15 letech odloučení, který odešel po 2. světové válce za prací z Bulharska do tehdejšího Československa, zaznělo v příběhu paní Penky Mraslensky Štruncové. Vstoupit do řádu a stát se duchovním, se i přes všechny překážky, které období totality této cestě stavělo do cesty, podařilo panu Filipu Vojtěchu Lobkowiczovi – opatu Kanonie premonstrátů v Teplé. O své duchovní dráze snil od dětství. Zatím nesplněným celoživotním snem paní Anděly Kratochvílové (*1951) je cesta na Kubu. Kubánské pláže viděla v dětství na malé černobílé televizi, i tak jí učarovaly, a v nelehkých obdobích svého života si vždy představovala, jak se po těchto místech prochází. Věříme, že se jí vyplní. Paní Květoslavě Zajanové (*1945) se splnil sen, stát se zdravotní sestrou, i když 4 roky studia zdravotnické školy byly v 50. letech nejen o zdravotní péči, ale také například o povinné praxi v továrně. Pan Jaroslav Zíma si svůj sen plní po celý život, kterým ho provází hudba a láska k ní.  Ani historické zvraty nebo zdravotní komplikace ho od této cesty nevzdálily, a ještě ve svých 84 letech si chodí na trumpetu zahrát, stále aranžuje a skládá. Svou práci v obchodě měla celý život ráda paní Marie Kozlová (*1935), před kterou se žádný zloděj nemohl mít dost na pozoru. Už nikdy by nechtěla zažít strach, který provázel období 2. světové války, kdy se  rodinou museli schovávat v lesích. Snem našeho posledního pamětníka, pana Františka Novotného, a snad také nás všech, je mír. Silné momenty zažil za 2. světové války v Praze, při dosidlování pohraničí v západních Čechách i při okupaci v roce 1968. Současná situace na válkou zasažené Ukrajině, ho k tomuto snu opět přivádí: „Umíme si vůbec vážit míru?“

Tyto i mnohé další příběhy svých pamětníků se podařilo kreativním a osobitým způsobem vyprávět a ztvárnit 7 týmům ze ZUŠ Fryderyka Chopina a ZŠ Jih v Mariánských Lázních a základních škol  Velká Hleďsebe, Lázně Kynžvart, Dolní Žandov a Teplá, pod neúnavným a trpělivým vedením jejich pedagogů. Nechyběl humor, dojetí, divadelní hra ani tanec s pamětnicí na její oblíbenou píseň Elvise Presleyho. Atmosféra byla příjemná a uvolněná, podtržená skvělým moderátorem a slamerem Vaškem z Aše, i hudebním osvěžením v podání malého virtuoza Jaroslava Skalky z Mariánských Lázní. Slavnostní podvečer slovem otevřeli starosta Mariánských Lázní Martin Kalina, zastupitelka Karlovarského kraje Markéta Monsportová a manažerka projektu MAP II. – Rozvoj vzdělávání na Mariánskolázeňsku – Jana Čížková. Ta závěrečná pak patřila naší milé odborné porotě – novinářce Zuzaně Rejchové a řediteli Paměti národa Karlovarský kraj Lukáši Květoňovi, která předala našim týmům cennou zpětnou vazbu k celé jejich práci na projektu.

Této události ovšem předcházela bezmála půlroční intenzivní práce, kdy žáci nejprve ve svém okolí vyhledávali pamětníky, prošli několika přípravnými i odbornými workshopy, natáčeli vyprávění svých pamětníků a dohledávali dokumentární materiály k jejich příběhům a připravovali fotodokumentaci. Ze shromážděných podkladů pak vytvořili vlastní dokumentární díla v podobě rozhlasových reportáží a videoreportáží.

Děkujeme MAP Mariánskolázeňsko, městům Teplá a Mariánské Lázně (konkrétně také Správě městských sportovišť a Kinu Slavia), Karlovarskému kraji, MAS Český západ a Městskému muzeu v Mariánských Lázních za podporu a velkorysé odměny.

Medailony pamětníků, audio i videoreportáže a další výstupy najdete na webových stránkách Příběhy našich sousedů/ Mariánské Lázně a Teplá zde: Mariánské Lázně (2021/2022) – Příběhy našich sousedů

 

Autoři fotografií: Bohuslava Mayová, Antonín Hříbal