Ve středu 15. června 2022 proběhla slavnostní závěrečná prezentace projektu Příběhy našich sousedů v Příbrami.

Jaké to je, když vám v pěti letech gestapo zatkne a později popraví tatínka? Jak prožívá malé dítě bombardování Ostravy? Jak probíhaly poslední dny 2. světové války v Milíně u Příbramě? A jak mohou politické procesy v 50. letech ovlivnit v rodině několik generací? To vše nabídla závěrečná prezentace projektu Příběhy našich sousedů v Příbrami.

Ve středu 15. června 2022 se v aule Waldorfské školy v Příbrami sešli žáci, pamětníci, zástupci Hornického muzea Příbram a veřejnost na závěrečné prezentaci projektu Příběhy našich sousedů, který se v Příbrami konal s podporou Hornického muzea Příbram a Středočeského kraje již počtvrté. V letošním roce se zapojilo celkem pět týmů ze čtyř škol – ZŠ Školní, Waldorfská škola Příbram, Gymnázium Legionářů a ZŠ Milín. Od ledna tohoto roku týmy pod vedením svých učitelů (Zuzana Angelová a Lubomír Mašek z Waldorfské školy, Monika Levíčková ze ZŠ Milín, Jiří Jílek ze ZŠ Školní a Božetěch Burda z Gymnázia Legionářů) zpracovávaly životní osudy vybraných pamětníků. Žáci se mimo jiné dozvěděli více o odboji a posledních dnech války na Příbramsku, politických procesech v 50. letech nebo o bombardování Ostravy. Dva týmy si za svůj hlavní výstup zvolily audio reportáž, se kterou jim pomáhali zkušení redaktoři Českého rozhlasu v Praze. Dva týmy vytvořily krátký animovaný film a jeden tým se odvážně pustil do video reportáže.

Závěrečnou prezentaci moderovala Magdaléna Studená, hudební doprovod obstaralo smyčcové uskupení FidliMidli ve složení Hana Slepičková, Hana Kopecká a Matyáš Paul. Úvodního slova se ujal ředitel Hornického muzea v Příbrami PaedDr. Josef Velfl a Magdaléna Sadravetzová, koordinátorka projektu v Příbrami. Půlroční žákovské snažení posuzovala odborná porota ve složení Stanislava Vlková (ZŠ Obecnice) a Václav Trantina (Památník Vojna Lešetice), která na závěr prezentace poskytla týmům slovní hodnocení jejich půlroční práce. Projekt byl letos nesoutěžní, přesto si každý tým, učitelé i porotci odnesli hezké dárky od sponzorů, jimiž letos byli: Post Bellum, Profimed, Echo 24, zmrzlinárna La Favorita a kavárna Upekla a časopis Reporér. Práci všech týmů v letošním ročníku Příběhů našich sousedů si můžete prohlédnout na webové stránce projektu www.pribehynasichsousedu.cz