Projekt Příběhy našich sousedů proběhl na Písecku již potřetí – pamětníci žákům základních škol vyprávěli o válce i o srpnu 1968

Pamětnická vyprávění tentokrát zaznamenali žáci ze ZŠ Edvarda Beneše, ZŠ Mikoláše Alše v Miroticích a ZŠ Záhoří. Z natočených rozhovorů vytvořili vlastní dokumentární díla – tři rozhlasové reportáže a jednu videoreportáž. Ty představili veřejnosti na slavnostní prezentaci 15.6. v krásném sále městské knihovny v Písku.

Pestrou čtveřici pamětníků spojuje snad jen to, že mají zajímavé životní osudy a jsou to skvělí vypravěči. Děti zpovídaly Jindřišku Kuželovou, pamětnici ničivých náletů, které koncem druhé světové války tvrdě postihly Mirotice, nebo posrpnového emigranta a pamětníka událostí druhé světové války v Plzni a v Písku, pana Martina Lise. Toho spojuje s další pamětnicí – Blaženou Dvořákovou – fakt, že oba prožili přelomové události srpna 1968 na dovolené v Itálii. Každý se s tou situací ale vypořádal jinak – zatímco paní Dvořáková se vrátila do okupovaného Československa, pan Lis odešel do Kanady, kde strávil následujících dvaadvacet let. Poslední pamětnice, Marie Loukotová, celoživotní učitelka, zavzpomínala na život pedagogů v socialistickém Československu. Co to byly umístěnky a proč museli v září 1968 všichni učitelé na pohovor před komisi? I to se dozvěděli žáci zapojení do projektu Příběhy našich sousedů.

Nejen vystoupení žáků před publikem, ale hlavně jejich reportáže hodnotili historik Kamil Činátl, pedagožka Martina Pobříslová a novinář Petr |Brůha. Slavnostním večerem provázela Lucie Hochmannová.

Odměny pro účinkující žáky poskytly Sladovna a SportCentrum Písek.

Projekt Příběhy našich sousedů je na Písecku realizován díky podpoře Svazku obcí regionu Písecko v rámci projektu Místní akční plán rozvoje vzdělávání na Písecku II (MAP) a je spolufinancována Evropskou unií.

O PROJEKTU:

V roce 2021 se do projektu Příběhy našich sousedů po celé ČR zapojilo 537 českých škol s více jak 3000 žáky a studenty, kteří pod vedením 604 učitelů zdokumentovali v 737 žákovských dokumentaristických týmech téměř 750 pamětnických příběhů. Cílem přitom nebylo zapojit jen elitní školy a nejnadanější žáky, ale zpřístupnit touto formou moderní dějiny co nejširšímu okruhu čtrnáctiletých a patnáctiletých žáků a studentů. Žákovské dokumenty jsou dostupné na webu www.pribehynasichsousedu.cz.

PR a média: Bc.Michaela Szkála. michaela.szkala@postbellum.cz, (+420) 603 841 422
Regionální koordinátor: Mgr. Lenka Grzyb, (+420) 732 542 723