Stejně jako (téměř) celý letošní ročník, tak i závěrečná prezentace na Devítce proběhla online.

Celou prezentací nás provedla Anežka Petrová a po krátkém představení předala slovo radnímu Prahy 9 Zdeňku Davídkovi a vedoucí vzdělávání v Post Bellu Magdaleně Benešové. Pak již přišlo to hlavní, a sice žákovské týmy, které představovaly příběhy pamětníků a to, jakým způsobem je zpracovaly.

Příběhů Hedviky Stránské a Stanislavy Zástěrové, Sokolek, které pamatují bombardování a nálety na Vysočany na konci druhé světové války, se ujaly dva týmy ze ZŠ Univerzum. Vyprávění manželů Spurných, kteří byli zapojeni do disentu a mimo jiné pomáhali s přepisováním knih, naslouchal tým z Gymnázia Špitálský a tým ze ZŠ Univerzum. Příběh Petra Hauptmanna, emigranta, který se musel kvůli nemocnému synovi vrátit a následně strávil deset let ve vězení, zpracoval tým ze ZŠ Špitálská. A s Petrem Bechyňákem, který spoluzakládal vysočanský skautský oddíl a celý život si stál za svými hodnotami, si povídal tým taktéž ze ZŠ Univerzum.

To, jakým způsobem si týmy s příběhy pamětníků poradily, hodnotila před i během samotné prezentaci tříčlenná porota. Zasedla v ní redaktorka České televize Aneta Černá, učitel ze ZŠ Křesomyslova na Praze 4 Jakub Horálek a historik z Post Bella a Ústavu pro studium totalitních režimů Michal Šmíd.

Ti na závěr prezentace také vyhlásili, kdo se podle nich dokumentaristického úkolu zhostil nejlépe. Na 1. místě se umístil tým z Gymnázia Špitálská, Anna Soukalová, Michaela Pohanková, Nicole Nouman, Veronika Jeníková a Zuzana Bednářová, pod vedením učitelky Marie Musálkové s příběhem Kateřiny Spurné, na 2. místě tým ze ZŠ Špitálská, Eliška Zimmerhaklová, Sára Ploczeková a Ondřej Pavelka, pod vedením učitelky Lenky Voděrové s příběhem Petra Hauptmanna a na 3. místě tým ze ZŠ Univerzum, Apolena Matrasová a Rebeka Nečasová, pod vedením učitelky Petry Polákové s příběhem Hedviky Stránské.

Děkujeme Praze 9 za to, že již potřetí Příběhy našich sousedů podpořila a žákovské týmy tak mohly zpracovat již 24 příběhů pamětníků. Děkujeme také našim sponzorům, které poskytly odměny zapojeným žákům, a sice: Alza, Galerie Hlavního města Prahy, streamovací platforma HBO GO, vydavatelství společenských her Mindok, pekárna a bistro Pec nám spadla a grafické studio Voala. A zejména pak všem zapojeným žákům a studentkám, učitelkám a pamětníkům!