Ve čtvrtek 20. června 2019 se v kinosále ZŠ Janského odehrála závěrečná prezentace projektu Příběhy našich sousedů na Praze 13. Čtyři týmy ze dvou základních škol oživily vzpomínky pamětníků 20. století.

Tři týmy ze ZŠ Janského a jeden z FZŠ Brdičkova představily svou půlroční práci na projektu a seznámily publikum s příběhy pamětníků vzpomínajících především na válečné události. Dědeček jedné ze žaček Jiří Sýkora vyprávěl dětem o svém otci tramvajákovi a jeho zapojení do Pražského povstání i výsleších na gestapu. Celoživotní sokol Miroslav Studený vzpomínal na Jinonice v období 2. sv. války a traumatizující zážitek z bombardování Prahy 14. února 1945. Jana Valášková, kterou rodiče na konci války poslali za příbuznými do Lahovic, se rozpovídala o bojích o Prahu na konci války a tragické smrti jejího strýce na barikádě. Profesorka Indonesistiky Zorica Dubovská se s dětmi podělila o zážitek ze setkání s protektorátním ministrem školství Emanuelem Moravcem a přiblížila jim indonéskou kulturu a tradice.

Porota ve složení Petra Verzichová (novinářka), Anna Marie Rabová (historička) a Zuzana Majstrová (učitelka) ocenila zejména aktivitu žáků nad rámec výuky a jejich zaujetí tématy, o kterých pamětníci vyprávěli. Všechny týmy byly oceněny vouchery na bowling od partnera projektu Best Bowling centrum v Metropoli Zličín a dárky od organizátora Post Bellum. Na prvním místě se nakonec umístil tým ze ZŠ Janského, který zpracoval příběh Zoricy Dubovské. Porota ocenila především jejich zpracování tradičního stínového indonéského divadla. Žáci získali poukaz na šifrovací hru Avraham Harshalom od společnosti Cryptomania a deskové hry od firmy Mindok. Květinovou výzdobu a kytice pro pamětníky věnovalo květinářství U květinářky v OC Lužiny.

Projekt byl realizován za finanční podpory MHMP a Post Bellum. Všem partnerům projektu velmi děkujeme. Hlavní poděkování patří pamětníkům, kteří žákům vyprávěli své životní příběhy. Veškeré materiály, informace, audio a video reportáže naleznete zde.

Foto: Marie Luisa Borková