Již pošesté se setkaly žákovské týmy, aby prezentovaly příběhy pamětníků z Prahy 10

„Žáci, kteří mě navštívili, byli tak milionoví lidi, že jestli nám roste takováhle mladá generace, tak o naši společnost nemám vůbec strach,“ vzpomínala na natáčení s žáky pamětnice paní Grafnetterová před závěrečnou prezentací projektu Příběhy našich sousedů na Praze 10, která se konala v úterý 23. dubna v sále Strašnického divadla.

Žáci ze základních škol Prahy 10 na ní představili výsledky své půlroční práce, ve které zdokumentovali životní příběhy pamětníků ze svého okolí. Natočili reportáže o vzpomínkách na druhou světovou válku, totálním nasazení, znárodňování majetku, politických čistkách v padesátých letech i době normalizace a vzpomínky pamětníků doplnili vlastním pátráním po záznamech v historických materiálech.

Projektu se zúčastnilo 11 týmů z osmi škol, z nichž odborná porota ve složení Alena Gal (za pedagogy), Martin Ocknecht (za media) a Michal Šmíd (za historiky) po nesnadném rozhodování vybrala tři vítěze. Jako nejlepší výstup vyhodnotila práci týmu ze ZŠ Švehlova, který zaznamenal životní osudy Václava Martínka. Na druhém místě se umístil tým ze ZŠ Břečťanová se zpracováním příběhu pamětnice Jarmily Kročkové. Třetí místo obsadil tým ze ZŠ Brigádníků, který zdokumentoval vzpomínky Libuše Procházkové na dramatické události, které prožila během 2. světové války. Gratulace však patří všem zapojeným žákům, odvedli skvělou práci!

Děkujeme Úřadu městské části Prahy 10, která projekt financovala a všem sponzorům (společnosti Implica s.r.o. Kinu Pilotů, Bowlingovému klubu Na Ovčině, společnosti Cryptomania s.r.o, Galerii hlavního města Prahy, Českému Rozhlasu a vydavatelství společenských her Mindok), kteří věnovali dárky a ceny pro zapojené týmy.

Foto: Barbora Žentelová