10 x 10 Aneb Jubilejní X. slavnostní prezentace na Praze X

Na Praze 10 měli letos žáci jedinečnou možnost vyzpovídat známé osobnosti: režiséra a herce Miroslava Krobota, zpěvačku Marthu Elefteriadu, hned dva fotografy Tomki Němce a Josefa Ptáčka či pozemní hokejistku Alenu Mejzlíkovou. Podařilo se jim také setkat s pamětnicemi ještě vzácnějšími, a to dvěma sympatickými židovskými dámami z domu Hagibor, paní Selmou Menezes a Ludmilou Budlovskou.

Slavnostní prezentace se v jubilejním roce poprvé konala v novém sídle úřadu Prahy 10 v Sále bratří Čapků.

Úvodního slova se ujali pan JUDr. Pavel Šutka, místostarosta pro kulturu, sport a volnočasové aktivity, a dále pan Mgr. Ondřej Počarovský, uvolněný člen rady pro oblast školství za Prahu 10.

Učitelé Michal Hlavatý, Richard Hubert, Johana Nelibová, Jan Makovský a Vladimír Marek ze ZŠ Solidarita, ZŠ U Roháčových kasáren, ZŠ Nad Vodovodem, ZŠ V Rybníčkách a ZŠ Eden vedli celkem sedm tří až pětičlenných žákovských týmů.

Všichni si za svou půlroční práci odnesli pěkné ceny.

Odpolednem je provedla herečka a moderátorka Lenka Krobotová a hudebně doprovodil Vojta Lavička.

Práci dětí ocenila a pochválila milá porota ve složení Stáňa Raupachová, TV reportérka a editorka ČRo, Karin Hoření, historička a socioložka a David Patras, učitel dějepisu na ZŠ Hostýnská.

Následovala vernisáž panelové výstavy složené z pamětnických příběhů, kterou ovšem překazila náhlá změna počasí.

Přesto si všichni odpoledne náležitě užili!

A díky Bistru Moje Místo si mohli symbolicky připít rychlými špunty a nealko sektem.
Velice povedené rozhlasové reportáže si můžete poslechnout na Příběhy našich sousedů.

Za dary moc děkujeme všem sponzorům, především hlavnímu partnerovi městské části Prahy 10, která celý projekt financovala a zajistila hned několik darů. Dále pak do projektu pěkné ceny věnovali Mercuria Laser Game, Kino Pilotů, Mindok, Galerie Hl. města Prahy, Kytky od Pepy, nakladatelství Host a nakladatelství Paseka.

Fotografie: Daniela Dlabolová, Michal Ezechel
Reportáž o celém slavnostním odpoledni můžete zhlédnout na:
Praha 10 prožívá příběhy svých pamětníků