Rodačka ze sovětského Reflektoru, pamětnice pohřbu Jana Palacha, první profesionální hokejista Kladna nebo pamětnice kolektivizace z 50. let. To jsou jen čtyři příběhy ze 12, které objevili žáci a studenti z Kladenska a Rakovnicka.

Po dobu sedmi měsíců se žákovské týmy spolu se svými učiteli ponořili do práce badatelů, redaktorů, spisovatelů a vypravěčů. Vyzpovídali 12 pamětníků a jejich osudy pomocí reportáží, životopisů a fotografií předali široké veřejnosti.

Jejich snaha byla zakončena na slavnostní závěrečné prezentaci v aule ČVUT v Kladně. Ve středu 17. dubna 2024 se v něm sešlo na 200 hostů, kteří bedlivě sledovali prezentace všech 12 týmů. Všudypřítomná nervozita se pomalu rozpouštěla s prvními prezentacemi. Na úvod byli představeni přítomní zástupci měst Kladno, Rakovník, Nové Strašecí, Smečno, Unhošť, Brandýsek a Středočeského kraje. Někteří z nich také pronesli pár slov o důležitosti projektu Příběhy našich sousedů, navázal na ně zástupce neziskové organizace Post Bellum Petr Uhrík.

Jaké pamětníky žáci představili?

Ti z kladenských základních škol bývalého ředitele Středočeské vědecké knihovny v Kladně Jiřího Miku, bývalou ředitelku základní školy Moskevská Zuzanu Malou, pamětnici pohřbu Jana Palacha a projektantku pražského metra Slávku Posltovou a také bývalou učitelku na základní škole Jiráskova Janu Heralovou.

Jediný tým studentů zastupovalo Gymnázium Kladno, kteří znovu vyzdvihli příběh Václava Frohlicha, prvního kladenského profesionálního hokejisty, současně pradědečka jednoho ze studentů.

Smečenští žáci otevřeli hodně silné téma kolektivizace v 50. letech, kdy vyzpovídali Marii Pixovou, která ji jako malá holčička zažila. Velmi zajímavý příběh přinesli i žáci z unhošťské základní školy, kteří vybrali pamětnici Marii Breníkovou, přítelkyni italských vystěhovalců a překladatelku Václava Havla. Brandýsecký tým se rozhodl vyzpovídat kronikáře města Brandýsek Josefa Řemínka.

Na Rakovnicku pak byly do projektu Příběhy našich sousedů zapojeni čtyři týmy. Žákyně z Nového Strašecí vybraly pamětnici, která se narodila v sovětské obci Reflektor. V Rakovníku si pak všechny tři týmy, vlastně náhodou, vybraly pamětníky, kteří byli zapojení do událostí kolem 17. listopadu 1989 a zakládání Občanského fóra v Rakovníku.

Všechny příběhy si můžete poslechnout na https://www.pribehynasichsousedu.cz/kladensko-a-rakovnicko/kladensko-a-rakovnicko-2023-2024/.

Po skončení prezentací týmy předali svým pamětníkům květiny a drobné dary. I sami však dostali dárky, za svou práci v projektu si je opravdu zasloužili!

Projekt je nesoutěžní, přesto i porota měla svou roli

Pak už ale nastal čas pro porotce – profesorku rakovnického gymnázia Markétu Syrovátkovou, vedoucí kladenského archivu Janu Cingrovou a Romana Hájka, ředitele Středočeské vědecké knihovny v Kladně.

Během jejich porady pozvala koordinátorka projektu Lenka Bělohradská na pomyslné pódium všech 11 učitelů (jedna paní učitelka vedla dva týmy).

Celé odpoledne pohádkovými melodiemi na kytaru a housle provázely Zdeňka Netolická a Magdaléna Rejhonová.

Celý projekt je nesoutěžní, a tak porota předala týmům zpětné vazby pouze ústně. Nikterak je nebodovala, snažila se doporučit, na co se příště více zaměřit a vyzdvihla, co se jim naopak povedlo. Odpoledne pak bylo završeno společným focením a občerstvením.

Děkujeme všem městům za jejich finanční podporu a také sponzorům za nefinanční dary, které potěšily pamětníky, žáky, učitele i porotce.