Z ilegálního koncertu do české školy ve Florencii. Brožíkův sál ožil zajímavými příběhy pamětníků.

V nádherných prostorách Staroměstské radnice se 29. 3. 2023 konala slavnostní závěrečná prezentace Příběhů našich sousedů v Praze 1. Tento dokumentaristický projekt se v Praze 1 konal již po páté a žáci a studenti si v něm mohli vyzkoušet práci dokumentaristů – natočí vyprávění pamětníka, dohledají dobové materiály, příběh zpracují do reportáže a příběhy svých pamětníků pak představí veřejnosti na slavnostní prezentaci.

Letos představilo životní osudy zajímavých osobností osm týmů ze základních škol a gymnázií (ZŠ Brána jazyků, Malostranské gymnázium a ZŠ a Gymnázium J. G. Jarkovského).

Mezi nimi byla například volyňská Češka Drahoslava Rút Nývltová, která prožívala své dětství v české obci Michalovka (dnes území Ukrajiny) a do svých deseti let zažila čtyři režimy nebo milovník big beatu, dětský psycholog a zakladatele hudebního vydavatelství Black Point Music Oldřich Šíma. V zajímavé mozaice letošních pamětníků najdete také Rodriga Katschnera, který se narodil v Brazílii, ale kořeny má české, nebo Zdenku Skorunkovou, která se zase z Českého Krumlova dostala až do Florencie, kde žije dodnes a založila zde českou školu.

Všechny pamětnické příběhy najdete zde.

Slavnostní atmosféru doplnila kreativita týmů, humor i momenty dojetí a silné vzkazy z pamětnických příběhů. Odborná porota ve složení Jaroslava Vaňková (pedagog), Eduard Stehlík (historik) a Renata Kropáčková (ČRo) pečlivě sledovala prezentace všech týmů, aby jim mohla dát zpětnou vazbu. K plnému sálu promluvila kromě porotců i starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská, radní hl. m. Prahy Michal Hroza, ředitel Post Bellum Mikuláš Kroupa a koordinátorka projektu Michaela Szkála.

“Jsme moc rádi, že na Praze 1 se projekt stal již tradicí a je velmi oblíbený. Zpřístupňuje moderní dějiny širokému okruhu žáků; je to zkrátka hezká ukázka moderní vzdělávací metody, která všechny zúčastněné baví,“ řekla Michaela Vencová, vedoucí odboru školství MČ Prahy 1

Reportáž ze slavnostní prezentace přijela natočit Česká televize a TV Praha, můžete se podívat zde:

https://prahatv.eu/zpravy/praha/praha-1/18125/projekt-pribehy-nasich-sousedu-probehl-uz-popate

https://decko.ceskatelevize.cz/zpravicky (hned první reportáž v díle 30.3.2023)

Foto: Ondřej Staněk