V pátek 25. března 2022 se od čtyř hodin odpoledne v Sále Domova Slunečnice v Ostravě konala slavnostní prezentace Příběhů našich sousedů – Ostrava 2021-22.

Sál o kapacitě 150 lidí byl téměř naplněn. Příběhy pamětníků prezentovalo 12 týmů ze Slezské Ostravy, Ostravy-Jihu a gymnázií. Projektu se zúčastnily tyto školy:
Ostrava-Jih

ZŠ Ostrava-Hrabůvka ZŠ Krestova 36A
ZŠ Ostrava Bělský Les, Dvorského 1
ZŠ Ostrava-Dubina, Františka Formana 45
ZŠ Zábřeh, Kosmonautů 15
Slezská Ostrava
ZŠ Slezská Ostrava, Bohumínská 72
ZŠ Slezská Ostrava, Pěší 1, Muglinov
ZŠ Slezská Ostrava, Chrustova 24
ZŠ Slezská Ostrava, Škrobálkova 51

Gymnázia:
Gymnázium Olgy Havlové a Wichterlovo g.
Biskupské gymnázium.

Moderátor akce Honza Gavelčík z Rádia Čas projekt uvedl, následovalo slovo za Post Bellum, kterého se ujmula hlavní koordinátorka Paměti národa pro Ostravu Mgr. Ida Šimonová. Ta představila počiny Paměti národa v kraji, pochválila pracovitost dětí na Příbězích našich sousedů a popřála hodně štěstí při samotném představování příběhů veřejnosti. Zaznělo hudební vystoupení, při kterém na kytaru zahrál Lukáš Mužík a po něm již na pódium nastoupil první tým z Biskupského gymnázia s příběhem pana Jana Breníka.
Projekt nebyl soutěžní, přítomná porota tak hodnotila schopnost týmů zvládnout obtížný úkol, kvitovala nadšení, originalitu, způsoby jak příběh předat: někdo sepsal článek, někteří nahráli rozhlasovou reportáž, či navštívili místa Československých dějin 20. Století. Po prezentaci děti využily možnosti zeptat se na zpětnou vazbu a stůl porotců hojně navštěvovaly.

V průběhu prezentace jsme slyšeli příběhy pamětníků druhé světové války, kteří těsně unikli bombám v závěru války. Diváci se také seznámili s příběhy perzekuovaných v době totality, našly se ale také veselejší historky z období mládí, na které každý pamětník rád vzpomínal. Tito naši hrdinové a vážené osoby zasedli do prvních řad. Po každé prezentaci také paměntík dostal poděkování a květinu veselých barev. Oceněni byli i učitelé, kteří týmy vedli a drobné ceny od občanského sdružení PANT a POST BELLUM dostal každý tým, kterému se podařilo projekt dokončit. Gratulujeme!