Ve středu 23. března 2022 proběhla slavnostní závěrečná prezentace projektu Příběhy našich sousedů regionu Jablonecko.

Pro Jablonecko jako samostatný region to byla letos premiéra. Nicméně dvě zapojené školy se projektu účastnily již vloni, kdy byly zahrnuty pod Jablonec nad Nisou. Ten zůstává přirozeným centrem regionu, proto byl také vybrán jako místo pro konání závěrečné prezentace.

V sále ZUŠ Jablonec nad Nisou se sjely čtyři týmy ze čtyř škol ze čtyř okolních měst a obcí. Ze severu přijely týmy ze ZŠ a MŠ Janov nad Nisou a ZŠ a MŠ Josefův Důl. Z východu přicestoval tým ze ZŠ Smržovka a z jihu dorazil tým ze ZŠ a MŠ Rychnov u Jablonce nad Nisou. Kromě žáků, učitelů, zástupců vedení škol a zástupců měst a obcí se prezentace zúčastnily také pamětnice, bez kterých by projekt nemohl vzniknout. Jediný pamětník-muž se na prezentaci bohužel nemohl dostavit.

Příjemnou atmosféru prezentace zajistil krásný reprezentativní sál jablonecké ZUŠ, ve kterém byla zaplněna téměř všechna místa. Velkou měrou k ní přispěla také moderátorka Anna Provazníková, jež slavnostním odpolednem provázela. Po úvodní řeči starosty Rychnova u Jablonce nad Nisou Tomáše Levinského a zástupkyně Post Bellum Anežky Petrové jsme se už všichni soustředili na žákovské prezentace. Žáci na projektu pracovali od září 2021 a rozhodně se měli čím pochlubit.

Jako první nás do příběhu pamětníka Milana Kudrny vtáhl tým z Janova nad Nisou. Pod vedením pana učitele Adama Kulicha žáci zpracovali příběh odehrávající se převážně na kolejích, protože pamětník celý život pracoval jako strojvůdce. V rámci své dokumentaristické práce se vydali i na exkurzi do depa Českých drah v Liberci, kde pamětník působil.

Tým z Josefova Dolu nás provedl neobyčejným životem pamětnice Evy Novotné. V jejím příběhu jsme se podívali několikrát do Peru, projeli jsme se bílou stopou na lyžařském závodě Jizerská 50 a jízdu jsme zakončili v trabantu před její chalupou. Na tento roadtrip dohlížel pan učitel Zdeněk Zoubek.

Dívčí tým ze Smržovky si pro nás nachystal dramatizaci, která nám představila zásadní momenty života pamětnice Dany Spálenské. Příběh o sportovních úspěších, cestování na Západ i radostné práci rehabilitační sestry zpracovaly dívky pod vedením paní učitelky Michaely Komorousové.

Prezentace uzavřel čistě chlapecký tým z Rychnova u Jablonce nad Nisou. Ve video reportáži vyprávěli životní příběh pamětnice Lidmily Šulcové, která se posledních 40 let stará o rychnovský kostel sv. Václava. Neopomněli ale také zmínit její další významnou roli v komunitě: je totiž vyhlášenou cukrářkou a obyvatelům města často peče cukrářské výrobky pro různé slavnostní příležitosti. Tým provázela paní učitelka Martina Dvořáková.

Všechny týmy kromě svojí prezentace pouštěly i své závěrečné výstupy. V průběhu odpoledne jsme tedy slyšeli tři poutavé rozhlasové reportáže a zhlédli jednu video reportáž.

Když se porota odebrala ke své velké poradě, koordinátorka projektu Vlasta Miklánková poděkovala zapojeným učitelům a předala jim květiny. Poté jsme se mohli zaposlouchat do krásných skladeb, které pro nás v rámci hudebního vystoupení přišli zahrát žáci místní ZUŠ. Představily se dvě akordeonistky a klarinetový kvartet.

V následujících chvílích mezi týmy zavládla nervozita – přiblížilo se vyhlášení verdiktu. Členové poroty Lucie Fürstová, Milena Zachařová a Miroslav Jirků postupně přednesli svoje komentáře k práci týmů a potom Anežka Petrová z Post Bellum přišla vyhlásit vítěze. Stal se jím dívčí tým ze ZŠ Smržovka s příběhem sáňkařky Dany Spálenské. Dívky ani paní učitelka neskrývaly překvapení a nadšení a upřímně se radovaly z vítězství.

Úplně všechny týmy si ale zasloužily za svou půlroční práci ocenění. Vítězný tým si sice odnesl jako hlavní cenu stolní hry od firmy Mindok, ale ani ostatní zapojené týmy nezůstaly zkrátka. Všichni tak ve svých taštičkách našli Bluetooth repráčky od firmy ABB, dobroty od pražírny APe, poukaz na lezeckou stěnu Boulder Point a poukaz na únikovou hru Escape Boom. Paní učitelky, páni učitelé a pamětnice si z prezentace odnášeli krásné květiny z květinářství Z herbáře.

Po společném focení s pamětnicemi a ukončení oficiální části prezentace následovala neméně příjemná část, a sice pohoštění připravené kavárnou Floriánka. V předsálí byl prostor pro neformální povídání s pamětnicemi, ochutnávání dobrot, sdílení emocí, výměnu zkušeností a získání podrobnější zpětné vazby od porotců.

Pro všechny zúčastněné to bylo určitě nezapomenutelné odpoledne.

Výstupy dětí najdete ZDE.