V pondělí 28. 3. 2022 proběhla slavnostní závěrečná prezentace projektu Příběhy našich sousedů v Praze 20. Událost se konala v nádherných prostorách Chvalské Stodoly v Horních Počernicích.

V Praze 20 běžel projekt Příběhy našich sousedů s velkou podporou radnice již podruhé. Letos se zapojily dvě základní školy – ZŠ Stoliňská a ZŠ Ratibořická. Obě školy složily po dvou týmech. Na ZŠ Stoliňská oba týmy s podporou paní učitelky Evy Březinové, která se do projektu zapojila již podruhé, na nově zapojené ZŠ Ratibořická vedly své týmy paní učitelky Martina Filípková a Jana Jeřábková. I letos si všechny týmy vybraly výstup formou audioreportáže.

Žáci zpracovali příběh hornopočernických osobností –  Boženy Beňové, dlouholeté ředitelky místní knihovny, Richarda Stáry, který v Počernicích provozuje hotel a restauraci, Květoslavy Valchářové, oblíbené paní učitelky ze ZŠ Ratibořická a Jany Sůvové, pamětnice s celoživotní vášní pro divadlo a to nejen hornopočernické. Vážení pamětníci sledovali prezetace žákovských  týmů z první řady. Pozvání na prezentaci přijali i loňští pamětníci Josef Černý a Milan Herian. Pamětnice Milena Raisová se bohužel letos nemohla prezentace zúčastnit.

Odpolednem provázela známá zpěvačka a moderátorka Radka Fišarová. Atmosféru slavnosti podtrhlo talentované hudební uskupení Pestrý pes (složené  z hudebníků kapel Der Šenster Gob a Holinky), které vneslo pohodu a radost do již tak podařeného odpoledne. Úvodního slova se ujal starosta Petr Měšťan, který je spolu s kolegy z úřadu městské části Praha 20 velkým podporovatelem projektu Příběhy našich sousedů. Jeho vizí je, že se projektu zúčastní všechny základní školy Prahy 20, což se letos vzhledem k překážkám koronavirového období bohužel zatím nepodařilo. Po Petru Měšťanovi se krátce ujala slova Anežka Petrová jako zástupkyně  Post Bellum.

Poté již přišly na řadu prezentace jednotlivých týmů.  Vzhledem k tomu, že se jedná o menší projekt, zazněly kromě prezentací žáků i audioreportáže , na kterých týmy během posledních několika měsíců pracovaly. Dojemným překvapením byla společná miniprezentace týmů ze ZŠ Ratibořická o pevném celoživotním přátelství jejich pamětnic  Jany Sůvové a Květoslavy Valchářové, která  se dotkla srdce nejednoho diváka v sále.

Po prezentacích žáků se šla poradit porota ve složení novinář Josef Beránek , pedagožka Kateřina Boučková a za historiky Michal Patrný, jak výkony týmů ohodnotí. I letos se jednalo o nesoutěžní prezentaci, přesto jsme o podnětná slova porotců nepřišli. Během porady poroty moderátorka představila  projekt  CERV (program Evropské unie s názvem Občané, rovnost, práva a hodnoty ) a koordinátorka projektu Martina Knězů  poděkovala zapojeným pedagožkám za jejich práci. Poté zazněly dvě písně kapely Pestrý pes, které publikum vyloženě nadchly. Porota byla letos velmi laskavá a inspirativní. Nejen že vstřícně okomentovala výkony týmů, ale pobídla je i k dalšímu rozvoji, cestování a učení se cizích jazyků.

Na závěr žákovské týmy obdržely dárky, které jim předala koordinátorka Martina Knězů. Tento ročník hornopočernického projektu podpořilo Divadlo Horní Počernice a sponzoři NOWASTAV, ADC Blackfire, Cafe Spirit, JH Zdravé finance, Obchod s radostí, Kafe Pragovka, Časopis Reportér a Kytky od Pepy, díky čemuž dárky mohly být opravdu bohaté. Děkujeme!

Na závěr moderátoka Radka Fišarová vyzvala účastníky projektu k závěrečnému fotografování a pozvala všechny k malému občerstvení v předsálí Chvalské Stodoly, kde se  poté pokračovalo již neformální konverzací . K dispozici byla i porota pro detailnější zpětnou vazbu týmům.

Žákovské reportáže, stejně jako další výstupy a fotografická dokumentace z průběhu projektu jsou zveřejněny na webových stránkách projektu ZDE.