Příběh jihočeského kněze zaujal studenty i porotu

Pamětníci války nebo komunistické totality se sešli v úterý 19. června odpoledne v přednáškovém sále Jihočeského muzea v Českých Budějovicích při prezentaci projektu Příběhy našich sousedů. Do projektu organizace Post Bellum a Jihočeského kraje se od počátku roku zapojilo osm středních škol, jejichž studenti vyhledali pamětníky historických událostí, natočili s nimi rozhovor a osobní příběh zpracovali při závěrečné prezentaci.

V rukou Božích
Soutěžní projekt měl svého vítěze, kterým se stali studenti Gymnázia Jírovcova v Českých Budějovicích pod vedením učitelky Jany Bodlákové. Ti zpracovali formou komentovaného animovaného filmu ze stavebnice lega životní osudy kněze a petrina P. Josefa Xavera Kobzy (1921) z Písku, který se prezentace spolu s dalšími sedmi pamětníky osobně zúčastnil. „Otce Xavera znám z dob, kdy jsem ministroval v kostele,“ svěřil se student Tomáš Hron s tím, že jemu i spolužákům nebylo zatěžko vypravit se za pamětníkem z Budějovic do Písku. „Obžaloba u soudu byla strašná,“ vzpomínal kněz a vyučený holič, který zažil totální nasazení, službu u PTP i věznění. „Povídám si, že to bude hrozný, ale na prvním místě, že jsem v rukou Božích. Před soudem se mně představil obhájce, kterého mi dali. A jak jsem mu chtěl něco vypravovat, říká: Mě to nezajímá.“ Mezi desítkou pamětníků byli lidé, kteří zažili válku v Berlíně, ti, kterým sebrali rodové statky při kolektivizaci v 50. letech, ale např. i řeholní sestra Teodora Helena Kubínová z Českých Budějovic. „Pocházím z Nového Města nad Metují. Naši rodiči nebyli bohatí, bylo nás doma deset dětí, osm sester a dva bratři. Život jsme prožívali chudě,“ vzpomínala sestra Teodora při rozhovoru se studentkami Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické v Českých Budějovicích, které v projektu vedla učitelka Michaela Korostenski.

Pochvala profesionálů
Těžké rozhodování čekalo členy poroty Edwina Ottu, redaktora Českobudějovického deníku, učitele Biskupského gymnázia Martina Volného a historika Jana Ciglbauera. Na druhém místě skončili studenti Gymnázia Písek pod vedením učitele Jakuba Cenka, kteří zpracovali příběh Josefa Wály z píseckého rodinného penzionu U Honzíčka. Třetí byli studenti z Gymnázia Český Krumlov (příběh Přemysla Hořejšího) a také studenti Střední uměleckoprůmyslové školy sv. Anežky České v Českém Krumlově (příběh Bedřicha Pingitzera) pod společným vedením učitelky Jany Dvořákové. Do projektu se vedle organizace Post Bellum zapojil i Český rozhlas České Budějovice. „Práce všech studentů byly skvělé,“ říká redaktorka Lucie Hochmanová, která s dětmi připravila ve studiu medailony pamětníků a celou prezentaci moderovala. Prezentace se vedle Venduly Müllerové, Kristýny Bardové a Martina Kroupy z organizace Post Bellum zúčastnil zástupce Odboru školství Krajského úřadu Jihočeského kraje pan Jiří Moravec, paní Helena Stejskalová z Jihočeského muzea nebo senátor Jiří Šesták. „Vítám tento projekt a přeji si, aby zde v Českých Budějovicích vznikla pobočka organizace Post Bellum,“ dodal senátor a slíbil, že projekt jako politik podpoří, bude-li opět zvolen do Senátu.

Příslib dalšího ročníku
Projekt Příběhy našich sousedů se v jižních Čechách letos konal poprvé díky podpoře Jihočeského kraje a osobního nasazení radního pro školství pana Zdeňka Dvořáka, bývalého dlouholetého ředitele Biskupského gymnázia, který podobné aktivity vítá a podporuje. A jak zaznělo z úst přítomných, rádi by v něm pokračovali i příští rok. Přejí si to i zúčastěné školy, z nichž jedna už natočila tzv. do foroty příběh devadesátiletého pamětníka. Prezentaci zpříjemnili i zástupci donátorů, kteří přítomné studenty i čtveřici vítězů potěšili hodnotnými dary. První dostali hodinky od hodináře Davida Skláře i rodinné vstupenky do lipenského areálu, na další pak také čekaly vstupenky na zážitkové sportovní atrakce od společnosti Lipno Servis nebo hodnotné stolní hry. Přítomní si odnesli kromě certifikátů a poděkování od společnosti Post Bellum také dárkové tašky z Českého rozhlasu České Budějovice, Jihočeského kraje nebo Teologické fakulty Jihočeské univerzity.

Radek Gális, krajský koordinátor Příběhů našich sousedů