V pátek 11. února 2022 proběhla on-line slavnostní závěrečná prezentace projektu Příběhy našich sousedů v mikroregionu Velkomeziříčsko. Příběhy vyprávěli žáci základních škol z Osové Bítýšky, Křižanova a Velkého Meziříčí

První ročník Příběhů našich sousedů byl zakončen slavnostní on-line prezentací v pátek 11. února 2022. Na poslední chvíli jsme museli kvůli epidemické situaci slavnostní prezentaci naživo zrušit a uskutečnit online, ale většina projektu proběhla naživo a všechny týmy své reportáže dokončily na vysoké úrovni. Veřejná prezentace byla přehlídkou vytvořených reportáží – žákovských dokumentárních děl nesoutěžní povahy.

V on-line prostoru se na prezentaci sešli zapojení žáci, učitelé, ředitelé škol, pamětníci, zástupci Post Bellum a hosté z řad veřejnosti. Prezentací provedl moderátor Petr Palovčík a byla připojena i odborná porota ve složení Marie Antalová (historička), Ivana Weisnerová (novinářka), Alena Novotná (pedagožka).

Po prezentaci všech jednotlivých reportáží pronesla za porotu několik slov Ivana Weisnerová a Barbora Živná, koordinátorka projektu Příběhy našich sousedů.

Zajímavá mozaika příběhů zahrnovala vyprávění starousedlíka, který je s Velkým Meziříčím úzce spjat, ale i příběh otce Tomáše, kněze Dominikánského řádu, který vyprávěl, jak v době komunismu studoval a skládal zkoušky na kněze.

Zájemci o bližší seznámení s výsledky práce jednotlivých týmů a s průběhem závěrečné prezentace si mohou otevřít stránky projektu Příběhy našich sousedů.