- Fotografie 26
- Video 12
- Audio 0
Ve čtvrtek 17. února 2022 proběhla slavnostní závěrečná prezentace projektu Příběhy našich sousedů ve Středním Polabí MAS - Brandýs nad Labem.
Ač se v regionu Střední Polabí konal projekt už podruhé, kvůli covidu se poporvé dočkali závěrečné prezentace se skutečně slavnostním rázem a plným kinosálem.
Slavnostní večer, na kterém zaznělo dohromady dvanáct prezentací všech soutěžních týmů ze sedmi různých škol, se odehrál ve čtvrtek 17.února v kultovním kině v Brandýse nad Labem. Žáky přivítala moderátorka Zdeňka Tichá a poté i vedoucí odboru školství pro Brandýs Nad Labem – Stará Boleslav, RNDr. Alexandra Vokurková.
Veronika Stehlíková, koordinátorka projektu za Post Bellum připomněla, že žáci si zkoušejí v rámci půl roku s Příběhy našich sousedů to, čemu se věnují dokumentaristé Post Bellum dlouhodobě. Každý tým se s prezentací příběhu popasoval po svém a každé vystoupení tak bylo originální, byly ke zhlédnutí až mistrovsky sehrané divadelní scénky, krásné prezentace a dobře zpracované animace a také jsme se přímo od žáků dozvěděli, co si z projektu odnesli. Celý večer měl krásnou energii a pár očí tak nezůstalo suchých. Zápal žáků dojal totiž nejen pamětníky, ale i samotné organizátory, koordinátorky z Post Bellum a paní učitelky…
Porota, která byla tentokrát ve složení Petr Kukal (novinář), Marie Svobodová (pedagožka, ZŠ Čelákovice) a Martin Hůrka (historik, Muzeum Brandýs n. Labem) to měla snad ještě těžší než obvykle, výsledné pořadí bylo o půl body a byla dokonce dvě třetí místa…Vítězem se stal nakonec tým ZŠ Líbeznice, který zpracoval příběh celoživotní skautky Evy Červenkové (pod vedením paní učitelky Stanislavy Hlavinkové) a jejich hlavní výstup měl podobu videoreportáže. Na druhém místě se umístil tým taktéž ze ZŠ Líbeznice, který vyzpovídal pamětníka Karla Stolla (pod vedením paní učitelky Michaely Soškové) a taktéž využil formu videozáznamu. Na třetím místě se se shodným počtem bodů umístil tým ZŠ Stará Boleslav (pod vedením pana učitele Martina Nevrlého) s příběhem paní Jaroslavy Bičovské a tým ZŠ Úvaly (pod vedením paní učitelky Bohdany Valáškové) s příběhem pana Svatopluka Baumana. Oba týmy zvolily neotřelou formu zpracování v podobě animace.
A co si odnáší samotní žáci? Žákyně 8. a 9. třídy ZŠ Vítězslava Hálka Odolena Voda to stihly ohodnotit takto:
„Já jsem ráda, že jsem do projektu šla. Získala jsem nové zkušenosti, vyzkoušeli jsme si nové věci např. vracet se k informacím, fotkám, vybírat, jinak pracovat ve skupině,“ uvedla jedna z žákyň.
„Moje očekávání se naplnilo. Mé zážitky vyvrcholily v závěrečné prezentaci. Sice mi to zabralo hodně času, ale užila jsem si to. Tímto projektem se vylepšila moje komunikace s lidmi,“ vystihla další.
Žákyně ze ZŠ Palachova v Brandýse nad Labem se svěřila, že od té doby, co zjistila celý příběh pamětnice, se stále vrací k přemýšlení nad jejím osudem a osudy dalších lidí z dob minulého režimu.