V úterý 31. srpna se uskutečnila premiéra online dokumentu projektu Příběhy našich sousedů na Hodonínsku.

Do projektu, který se na Hodonínsku konal poprvé, se zapojilo jedenáct žákovských týmů už v únoru 2020. Projekt byl přerušen covidovou epidemií, zavřenými školami a všemi epidemiologickými opatřeními. Do závěrečných prací nakonec zasáhlo tornádo. Projekt dokončilo pět žákovských týmů. Pod vedením svých učitelů zaznamenali pamětnická vyprávění žáci ze ZŠ Hodonín Mírové náměstí, ZŠ Hodonín Vančurova, ZŠ Hodonín U Červených domků, ZŠ Prušánky a ZŠ Mikulčice. Projekt dokončilo 23 žáků a 5 pedagogů, zpracováno bylo pět pamětnických příběhů.

Žáci zpovídali Zuzanu Domesovou, pamětnici okupace v roce 1968, učitelku, ale také poslankyni Parlamentu ČR. Další účastnicí byla Ludmila Drdlová, která vzpomínala na nálety na Hodonín za druhé světové války, ale také na strach při okupaci v srpnu 1968. Žáci nahrávali rozhovor s Pavlem Novákem, pamětníkem konce druhé světové války a přechodu fronty, kolektivizace na venkově, milovníkem folkloru a kostelníkem v Mikulčicích. Podařilo se zaznamenat vzpomínky Františka Krejčiříka, pamětníka významné hokejové éry v Hodoníně, hráče i trenéra, hokejového fanouška. Poslechnout si můžete vyprávění Evy Makuderové, pamětnice perzekucí v 50. a 60. let a zdravotní sestry z chirurgie hodonínské nemocnice.

Projekt finančně podpořilo město Hodonín, obec Prušánky, obec Mikulčice, Jihomoravský kraj a Místní akční skupina Jižní Slovácko, z.s. díky projektu „Místní akční plán vzdělávání v ORP Hodonín II“, registrační číslo CZ.02.3.68/0.0/0.0/17_047/0008626.