V úterý 28. června se konala v mladobucké základní škole závěrečná prezentace vzdělávacího projektu Příběhy našich sousedů - Čtyřmezí.

Katastry čtyřech krkonošských obcí Horní Maršov, Svoboda nad Úpou, Mladé Buky a Žacléř se stýkají v jednom bodě na hřebenech Rýchor. Stejně tak se dotýkají i osudy čtyřech pamětníků, které místní děti navštívily a natočily o jejich životních osudech rozhlasové reportáže. Pánové Franz Braun a Anton Missberger vzpomínali na dobu, kdy místní krajinu obývali sudetští Němci a také na její následnou proměnu a život v totalitě. Paní Ludmila Hrabětová s panem Stanislavem Ondráčkem dětem vyprávěli o své pedagogické dráze a průkopnických sportovních aktivitách v regionu.

Závěrečná prezentace se nesla v přátelské atmosféře, kterou podpořili i přizvaní porotci – historik Jan Ivanov, literární vědkyně Eva Hrubá a pedagožka Klára Stejskalová.

Projektu se zúčastnily čtyři týmy: ZŠ Horní Maršov (uč. Eva Hloušková), skautský oddíl ze Svobody nad Úpou (ved. Petra Hohneová), ZŠ Mladé Buky (uč. Monika Hofmannová) a ZŠ Bernartice (Květa Tylšová). Děti i jejich vedoucí obdržely hodnotné ceny darované místními firmami a spolky.

Projekt byl realizován díky finanční podpoře obcí Horní Maršov, Svoboda nad Úpou, Mladé Buky a Žacléř.