Žákovské a studentské týmy z Českolipska odprezentovaly příběhy sedmi pamětníků

Závěrečná prezentace projektu se konala 4. června 2023 v novoborském kulturním prostoru Vedlejší kolej. Příběhy svých pamětníku zpracovalo sedm nadšených týmů.

Letošního ročníku se zúčastnilo celkem sedm škol: českolipské ZŠ Slovanka, ZŠ Partyzánská, ZŠ Šluknovská a ZUŠ, a dále Gymnázium Mimoň, SOŠS a gymnázium Nový Bor a ZŠ a MŠ Kamenický Šenov.

Zásadní momenty ze života vybraných pamětníků žáci  zpracovali prostřednictvím sedmi audio reportáží, na jejichž základě sestavili své závěrečné prezentace. Děti zpovídaly například paní Annemari Wünsch nebo paní Markétu Formanouvou, které vzpomínaly na poválečný divoký odsun svých krajanů. Tomuto tématu se ve své knize věnuje i další z pamětníků, pan Jan Tichý. Sklářský technolog pan Václav Kuželka se se studenty podělil zejména o peripetie zdejšího poválečného sklářského průmyslu, zatímco hudebníci Jan Sviták a Tomáš Novotný nebo chartista Zdeněk Jelínek ve svých příspěvcích reflektovali především balast na poli kultury v době totality.

Odborná porota ve složení Tomáš Cidlina (historik), Alena Lišková (pedagožka), Petr Pokorný (novinář) posoudila zpracovaná dokumentární díla žáků i jejich prezentace před publikem. Tento ročník byl nesoutěžní a kromě zpětné vazby od poroty získaly týmy i pěkné dárky.

Celým slavnostním odpolednem nás bezvadně provázela Diana Čičmanová. 

Všechny audio reportáže, na kterých žáci pracovali, si můžete pustit zde.

Akce se konala za finanční podpory Libereckého kraje a měst Česká Lípa a Kamenický Šenov.

V galerii je možné zhlédnout fotografie z celého odpoledne – za skvěle odvedenou práci děkujeme fotografovi Vladimíru Štěpánskému.