Hlavní sál Jihočeského divadla v Českých Budějovicích se zaplnil lidmi, kteří přišli zhlédnout závěrečné prezentace žáků zapojených do Příběhů našich sousedů

V úterý 26. 3. v 17:00 se v prostorách hlavního sálu Jihočeského divadla konala závěrečná prezentace žákovského dokumentaristického projektu Příběhy našich sousedů, do kterého se zapojilo čtrnáct týmů z celkem šesti budějovických škol.

Odborná porota ve složení novinářka Mária Pfeiferová, historik Zdeněk Bezecný a učitel Jiří Kressa, jejímž úkolem bylo jednak zhodnotit půlroční práci žáků zveřejněnou na webu projektu, tak jejich schopnost vystoupit před očima veřejnosti přímo v divadle, neměla s vybíráním vítězů vůbec snadnou práci. Přímo na prknech, která znamenají svět, byla k vidění například divadelní scénka nebo pamětnický příběh převyprávěný jako pohádka. Další tým v rámci představení příběhu svého pamětníka, olympijského medailisty v judu, oblékl judistické kimono.

Diváci v sále se také měli možnost seznámit s životním osudem současného senátora Ladislava Faktora či se vzpomínkami naší nejstarší zapojené pamětnice, 102 leté paní Blaženy Strachotové. Prezentace také bedlivě sledoval další pamětník, někdejší ředitel Jihočeského divadla, pan Jiří Šesták. „Rozhodování bylo opravdu nesmírně těžké. Všechny prezentace byly skvělé.“ uvedl Jiří Kressa.

Nakonec však na pomyslných stupních vítězů stanuly dva týmy ze ZŠ a ZUŠ Bezdrevská, první příčka pak patřila týmu ze ZŠ Nerudova 9. Třetím místem porota ocenila zpracování příběhu pana Bedřicha Borška, který v květnu roku 1945 zažil bombardování Českých Budějovic, na druhém místě stanul tým, který zpracoval příběh pana Radana Běhouna, jednoho z vůdců studentských revolucí roku 1989 a nejvíce porotu zaujal příběh paní Albíny Charvátové, která se v dětství stala svědkyní sebevraždy nechvalně známého nacistického starosty Českých Budějovic, Friedricha Davida. Tento příběh, který je příběhem prababičky jednoho ze zapojených žáků, zpracovali žáci pod vedením paní učitelky Lucie Šmídlové. Za svou práci si, krom jiného, odnesli první cenu v podobě poukazu na únikovou hru Muž ze železnou maskou.

Ocenění si ale jistě zaslouží všechny týmy, a proto kromě cen, které do projektu věnovali například: Jihočeské muzeum, Lipno, Výstaviště České Budějovice, firma NaturaMed Pharmaceuticals nebo Tally Weijl, zaznělo poděkování všem 65 zapojeným žákům nejen z úst koordinátorky projektu Kateřiny Marešové, ale i z úst Tomáše Trantiny, ředitele jihočeské pobočky Post Bellum. Žáky přišel svými slovy povzbudit a na jejich prezentace se podívat také českobudějovický náměstek pro školství Viktor Vojtko. Drobným dárkem, květinou a velkým díky, bylo za svou práci odměněno také všech deset zapojených učitelů.

K celkové atmosféře večera přispělo také úžasné hudební vystoupení Martina Šimka, který kromě hry na kytaru a zpěvu, zahrál i na housle. Zapomenout nesmíme ani na skvělou moderátorku Lucii Hochmanovou, která se moderování Příběhů našich sousedů zhostila již podruhé. V loňském roce totiž moderovala závěrečnou prezentaci tohoto projektu, která se konala v Jihočeském muzeu a účastnily jí střední školy a gymnázia z celého Jihočeského kraje. V tomto roce se projektu, který zajistila o. p. s. Post Bellum a finančně podpořilo město České Budějovice, zúčastnily výhradně českobudějovické základní školy.

Doufáme, že příští ročník bude stejně úspěšný jako tento!