Nové příběhy pamětníků opět zaplnily Dřevník

Sál Dřevník v broumovském klášteře se k naší radosti zaplnil publikem očekávajícím nové příběhy pamětníků z Broumovska. V pátek 22. března odpoledne se konala druhá slavnostní prezentace Příběhů našich sousedů. Osm pamětnických příběhů nám na živo představilo osm týmů žáků a studentů ze ZŠ a MŠ v Teplicích nad Metují, ZŠ a MŠ v Polici nad Metují, ZŠ Hradební v Broumově, ZŠ Masarykovy v Broumově, Gymnázia Broumov a ZUŠ Police nad Metují. Publikum, pamětníci, pedagogové, porota a další mohli sledovat připravená vystoupení týmů na pódiu, vyslechnout si krátké prezentace jejich půlroční práce na projektu a zhlédnout minutovou ukázku z nahrávek pamětníků.

Nelehkého poslání porotců se skvěle ujala Eva Vodochodská (za oblast historie), Hana Valentová (oblast publicistiky a editace) a Karolína Gottsteinová (za oblast pedagogiky). Pro porotu bylo vybrání tří vítězných příběhů velmi těžkým úkolem a nově se rozhodla udělit také Cenu poroty a to týmu, který přestože nedodržel požadovanou délku nahrávky, byl skutečně ve své tvorbě originální a samostatný. Na prvním místě se po nelehkém rozhodování poroty umístil tým Gymnázia Broumov se svým příběhem o Františku Jarošovi, který v srpnu 1968 zůstal 5 dní na skále „Milenci“ v Adršpachu a držel hladovku proti vpádu cizích vojsk. Jako druhý se umístil tým žáků ze ZŠ a MŠ v Teplicích nad Metují se vzpomínkami paní Miroslavy Moravcové na 68. rok a třetí místo si zaslouženě odnesl tým ze ZŠ a MŠ v Polici nad Metují s dramaticky zpracovaným životním příběhem pana Jaroslava Macouna. Cenu poroty získal tým ze ZUŠ v Polici nad Metují, který vlastními silami natočil a profesionálně zpracoval vyprávění polického rodáka, běžce na lyžích a olympionika Jiřího Berana. Zbývající týmy natočily neméně poutavá vyprávění Jaroslava Netíka, Jindřicha Novotného, sourozenců Rosových a Marie Kollertové. Žáci a studenti zpracovali během projektu 7 videonahrávek a 1 audio reportáž.

Všechny týmy nám tak pomohly uchovat dalších osm příběhů z novodobé historie, které je důležité připomínat a nezapomínat na ně ani v dnešní relativně klidné době. Všechny příběhy stojí za zhlédnutí a poslech a v tomto projektu není ve skutečnosti vítězů ani poražených.