Dějiny 20. století již potřetí ožily díky žákům základních a středních škol na Bruntálsku a Krnovsku.

Díky spolupráci s městem Bruntál se mohla dne 4. března 2024 v 15:30 uskutečnit závěrečná prezentace Příběhů našich sousedů v  nádherných prostorách kina Centrum v Bruntále a žáci tak mohli o životech svých pamětníků vyprávět, recitovat nebo je divadelně ztvárnit. 

Moderátor Šimon Švub, který celou akcí provázel, si na zahájení pozval na pódium starostu města Bruntál  Martina Henče, aby přivítal publikum, povzbudil žáky a řekl pár slov k významu tohoto projektu. A jako zástupce Paměti národa za Moravskoslezský kraj vystoupila paní Sabina Máchová, která obecenstvo seznámila s činností organizace a s plánovanými akcemi na tento rok. 

Poté již přišli na řadu samotní žáci, kteří měli za úkol odprezentovat originálním způsobem životní příběhy pamětníků na pódiu. Někteří zpracovali zajímavá videa, animace, jiní se spíše oddali scénkám za podpory powerpointových prezentací, ale v každém případě se každému týmu podařilo publikum zaujmout.

Hosté se tak mohli přenést do doby válečné a zasmát se nad barvením bílých podkolenek Němcům, či do doby poválečné – do budování naší republiky, ale i do roku 1968,  zažít bombardování, radost při osvobozování, nebo se mohli setkat s navoněnými dámami ze Sovětského svazu. A takových zajímavých příběhů zde byla celá řada. 

Jedny z nejzajímavějších příběhů  vznikly na  ZŠ Rýmařov pod vedením paní učitelky Volkové, na ZŠ Vrbno pod Pradědem díky paní učitelce Hackenbergové a na ZŠ Okružní v Bruntále s paní učitelkou Strohnerovou. Zazněl zde zajímavý příběh světově proslulého numismatika pana Ladislava Šína, měli jsme možnost se ponořit do historie rodiny pana Josefa Hackenberga, kterého jako Němce  z východních Sudet po válce neodsunuli a to jen díky jeho umu sklářském, a setkali jsme se i s osudem paní Marie Šulákové, která se z celou rodinou z Valašska přestěhovala do obce Leskovec do domu po odsunutých Němcích. 

V odborné porotě zasedli reportér ČRo Olomouc Miroslav Kobza, historik Igor Hornišer ze zámku Bruntál a učitel  D ze ZŠ Karlovice Rostislav Černobila. Porotci hodnotili nejen vystoupení dětí na závěrečné prezentaci, ale také všechny výstupy, které během půlroční práce dětí vznikly, a které jsou již zveřejněné na webu Příběhy našich sousedů.

Slavnostní odpoledne svou hudbou doprovázeli hudebníci ZUŠ Bruntál pod vedením paní učitelky Alžběty Černíkové a Babety Lenhartové. 

Toto odpoledne plné silných příběhů se uskutečnilo za finanční podpory města Bruntál, Rýmařov, Vrbno pod Pradědem, Horní Benešov, Břidličná a Moravskoslezského kraje. Odměny pro děti zajistily jednotlivá města, Všeobecné a sportovní gymnázium Bruntál, SPgŠ a SZŠ Krnov a Turistické známky Rýmařov. 

Děkujeme nejen za finanční podporu, ale i všem, kteří se na přípravě slavnostního odpoledne podíleli, především porotcům, hudebníkům ze ZUŠ Bruntál, moderátoru Šimonu Švubovi, fotografovi Hubertu Beinhauerovi, všem řečníkům, předávajícím cen a panu starostovi Bruntálu za pronajmutí sálu. 

Díky vám všem proběhla prezentace v tak přátelské atmosféře!