V úterý 19. dubna 2022 proběhla slavnostní závěrečná prezentace projektu Příběhy našich sousedů na Brně-střed.

Po roční online pauze zase naživo! Na závěrečnou prezentaci Příběhů našich sousedů Brna IX. jsme se sešli 19. dubna v sále zastupitelů na Brně-střed.

Letošní ročník nebyl pro týmy zrovna jednoduchý – děti se střídaly v karanténách, přesouvat se musely termíny natáčení i workshopů, ale i přesto celkem 10 týmů dotáhlo projekt do úspěšného konce.

Akci zahájila klavíristka Marie Vaňková. V úvodním slově promluvil ředitel pobočky Paměť národa Jižní Morava David Butula, dále již moderátorka Karolína Antlová pozvala na pódium první tým.

Vzpomínky Václava Šimíčka představil tým ze ZŠ Vedlejší pod vedením paní učitelky Evy Šůstkové. Vyprávění Radomíra Malého, který v době komunismu podepsal Chartu 77, představil tým ze ZŠ a MŠ Zemědělská pod vedením paní učitelky Barbory Trnkové. Další tým ze ZŠ Pavlovská pod vedením paní učitelky Hany Plškové nahrál vzpomínky Milady Jedličkové, pamětnice druhé světové války. Příběh Věry Abeskové nám scénkou představil tým ze ZŠ Labská pod vedením paní učitelky Martiny Cendelínové. Vzpomínky Věry Totuškové, která vzpomínala na život za normalizace, zaznamenal tým ze ZŠ Husova pod vedením pana učitele Martina Bortlíka. Další tým ze ZŠ Pastviny pod vedením pana učitele Jana Egerleho nám přiblížil příběh Tomáše Kopřivy, který dlouhou dobu pracoval v Egyptě. Příběh paní učitelky Jany Vintrlíkové připravil tým ze ZŠ Měšťanská pod vedením pana učitele Zdeňka Julínka. Prezentace žáků ze ZŠ Horáckého náměstí pod vedením pana učitele Svobody přiblížil příběh českého kreslíře a disidenta Bohumila Jůzy a posledním příspěvkem byl příběh Anastaziose Jiaxise, který pochází z Řecka, a vybral si jej tým žáků paní učitelky Dominiky Zečevičové rovněž ze ZŠ Horáckého náměstí.

Po skončení prezentací na pódium přišly i porotkyně – Lucie Hlavicová, Kristýna Daňková a Michaela Mrázková, které obecně shrnuly práci všech týmů i prezentace, které zhlédly. Týmy měly možnost po skončení prezentace možnost vyhledat porotkyně a poslechnout si podrobnější zpětnou vazbu jak na jejich výstupy na webu, tak na jejich prezentace.

Před vyhlášením prvních třech míst se slova ujala koordinátorka projektu Příběhy našich sousedů Brno IX. Martina Čichoňová, která poděkovala všem a následně vyzvala na pódium pedagogy, kterým poděkovala za vedení jejich týmů.

Na závěr prezentace proběhlo vyhodnocení, které dopadlo následovně – na 1. místě se umístily žákyně ze ZŠ a MŠ Zemědělská, 2. místo obsadil tým ze ZŠ Pavlovská a na 3. místě se umístil tým ze ZŠ Horáckého náměstí.