Sokolka, disident nebo cestovatelka. Znojemští studenti prozkoumali příběhy svých sousedů

Příběhy 20. století jsou populárním pořadem Českého rozhlasu. Popisují silné osudy lidí, kteří čelili nepřízni minulého století. Znojemští studenti nyní zpracovali životní úděly šestice pamětníků, které možná pravidelně potkáváte na znojemských ulicích. Na začátku března je před zaplněným sálem Centra Louka prezentovali veřejnosti.

Známou znojemskou pedagožku Jiřinu Čechovou si lidé spojují s podpisem Charty 77. Těsně po sametové revoluci také řadu studentů učila základní principy fungování demokratické společnosti. Žáci ze ZŠ Václavské náměstí objevili další její příběh. Dětství ve válečném Bezkově na hranicích tehdejšího Protektorátu. Poslechnout si ho můžete zde.

Celý život sportu a výchově dětí zasvětil Jaromír Jiral. Studenti ZŠ Mládeže, ve které strávil většinu svého profesního života, prozkoumali jeho příběh a vypátrali kořeny jeho lásky k pohybu. Veřejnost si je nyní může prohlédnout v jejich odvážné animované reportáži.

Přestože byla činnost Sokola během čtyřech dekád vlády komunismu zakázána, lidé často mluvili o cvičení jako o „chození do Sokola“. Jak je možné, že tato tradice přes nepřízeň režimu vydržela, zjistily studentky Gymnázia Dr. Karla Polesného rozhovorem s Věrou Macounovou. Její příběh zpracovaly do nápadité audioreportáže.

Celý život toužila cestovat. Opravdu to začalo být možné až po roce 1989. Milena Vančurová přesvědčila žáky ze ZŠ Mládeže, že usilovat o naplnění svého snu má cenu v jakékoli situaci. Studenti se na oplátku její poselství rozhodli předat dál v zajímavé videoreportáži.

O dramatických chvílích roku 1968 ve Znojmě, klučičích hrách v poválečném městě, ale i o své dlouhověké želvě vyprávěl žákům ZŠ Prokopa Diviše dlouholetý pedagog Karel Kafka. Studenti jeho příběh převyprávěli v napínavé audioreportáži.

Osobitým způsobem zpracovali osudy disidenta Jana Šinogla studenti Gymnázia Dr. Karla Polesného.  V jejich videoreportáži nechybí techno ani divoké animace. Snažili se tak vystihnout osobnost pamětníka, který jim vyprávěl o šíření zakázaných knih za normalizace i o tom, že se tehdejší režim nezdráhal z politických důvodu zavírat matky jen pár měsíců po porodu.

Stejně nápadité jako samotné reportáže, byly i prezentace studentů, ve kterých veřejnosti příběhy pamětníků v Centru Louka přibližovali. Nechyběly v nich fronty na nedostatkové zboží, sokolské cvičení, čtení pohádek před spaním nebo třeba létání v rogalu. Přítomné pozdravila starostka Znojma Ivana Solařová a večerem provedl moderátor Karel Semotam. Převyprávět Příběhy našich sousedů mohli žáci díky podpoře města Znojma.

Dary studentů, pedagogům i pamětníkům věnovaly společnosti Infinity Laser Game, Znojemská Beseda, Deník N, Butik Brusinky, květinářství My Flowers a týdeník Respekt. Projekt finančně podpořil MUDr. Dominik Bláha. Fotografie pořídil Jindřich Hujňák.

Příběhy našich sousedů je vzdělávací projekt neziskové organizace Post Bellum pro žáky osmých a devátých tříd základních škol a tercií a kvart víceletých gymnázií. Mají za úkol vyzpovídat pamětníka, natočit vzpomínky, digitalizovat fotografie, prozkoumat archivy, a nakonec vytvořit rozhlasovou, televizní nebo psanou reportáž či dokument.