Ve středu 4.12.2019 se v budově Českého rozhlasu Regina v pražském Karlíně uskutečnila závěrečná prezentace prvního ročníku projektu Příběhy našich olympioniků.

Sjely se všechny týmy z celé republiky i většina pamětníků. Nervozitu účinkujících pomohl svým pohodovým přístupem rozptýlit hned v úvodu slavnostního odpoledne moderátor Jan Smetana z České televize, kde působí jako sportovní komentátor. Díky své bezprostřednosti sejmul napětí z čekání na začátek odpoledne.

To zahájil předseda České olympijské akademie Alexand Kliment. Po něm řekl pár slov Petr Graclík z Českého olympijského výboru a úvod k první prezentaci uzavřel Mikuláš Kroupa, ředitel Post Bellum. Začátku samotných prezentací se ujali střelci ze Sportovního klubu Dukla Plzeň. Vzpomenuli olympijské vítězství Jana Kůrky ve střelbě na OH v roce 1968 v Mexiku. Došlo i na střelbu slepými náboji do terče. Další nastoupili žáci ZŠ Pěnčín u Jablonce. Na lyžích vyprávěli příběh Květy Jeriové Peckové. Přítomna byla nejen samotná pamětnice, ale i její manžel Zdeněk Pecka, o kterém byla v jejich práci také řeč. Jediný tým, který to odpoledne svého pamětníka postrádal, byla skupina z Prvního českého gymnázia v Karlových Varech. Jejich Lukáš Bauer měl neodkladné povinnosti v souvislosti s tréninkem polské reprezentace, kde momentálně působí. Na pódium doslova vběhla děvčata z Atletického oddílu Blansko s příběhem Šárky Kašpárkové. Tu jejich vystoupení dojalo a ze srdce svým dokumentaristkám děkovala. Poslední vystoupili domácí pražský tým ze ZŠ Jeseniova v Praze 3. Prezentovali životní osud Imricha Bugára. Po každém vystoupení týmů následovalo promítání jejich videoreportáže, kterou sestavili a vymysleli. Koordinátorka projektu Hana Hubková poděkovala všem učitelům a vedoucím týmů a předala drobné pozornosti.

I když byl projekt nesoutěžní, porota byla přítomna a na samotný závěr vystoupila s hodnocením, aby žáci a studenti měli nějakou zpětnou vazbu a mohli se popřípadě ptát na kvalitu své práce a doporučení odborníků pro příští ročníky. Jako sportovec, pedagog a organizátor promluvit bývalý olympionik Martin Doktor. Média reprezentovala umělecká ředitelka Zlínského filmového festivalu Markéta Pášmová a na historickou správnost dohlížel Michal Šmíd, spolupracovník Paměti národa. Na rozloučenou s pamětníky, jejich týmy i všemi diváky zazněla píseň We are the Champions v podání kapely ve složení Vojtěch Vasko, Martin Sochor a Gregoire Brun.

Celý projekt se uskutečnil díky podpoře Českého olympijského výboru a České olympijské akademie.