V úterý 3. května proběhla slavnostní závěrečná prezentace Příběhů našich sousedů na Teplicku a Ústecku v krásném Císařském sále Muzea města Ústí nad Labem. 

Do projektu se zapojilo celkem 42 žáků v devíti týmech ze základních škol. Pod vedením svých učitelů zaznamenali pamětnická vyprávění žáci ze ZŠ Bílá cesta, ZŠ Na Stínadlech, ZŠ Novosedlice, ZŠ Proboštov, ZŠ Chlumec, Fakultní ZŠ Čs. Mládeže, ZŠ Mírová, ZŠ Rabasova a ZŠ Neštěmická.

V průběhu sedmi měsíců žáci zaznamenávali a zpracovávali velmi zajímavé a někdy až dechberoucí životní osudy osmi pamětníků a jedné pamětnice.

Mezi pamětníky, jejichž osudy děti zpracovávaly, je podle regionální koordinátorky Nikoly Fialové Seifrtové velice pozoruhodný mix osobností.

Děti zpovídaly například pana Jana Záhoříka, který se jako dítě přestěhoval s rodiči z Prahy do pohraničí, do obce Tuchomyšl. Obec byla ovšem v 70. letech zničena kvůli těžbě uhlí a všichni obyvatelé byli donuceni se vystěhovat. Žáci sledovaly také příběhy spoluzakladatele československých filmových klubů Jana Jíry nebo Milana „Freda“ Pištěka, hudebníka z prostředí undergroundu, který působil v několika kapelách v Ústí a v Teplicích. Dalším umělcem, který se podělil o své zážitky z dob normalizace je Pavel Horák a operní zpěvec s židovsko-ukrajinskými kořeny Serguei Nikitin. Naším nejstarším pamětníkem s velmi vitální povahou je pan Hanuš Adamec. Žákům přiblížil, jaké to bylo vyrůstat v německém Ústí nad Labem, kde se cítil byl Němcem i Čechem zároveň.

V rámci slavnostního podvečera odborná porota ve složení Martin Krsek, Veronika Kindlová a Martin Rak posoudili zpracovaná dokumentární díla žáků i jejich prezentace před publikem a vybrala tři vítězné projekty. Výsledky byly velmi těsné a na 1. místě se umístila ZŠ Rabasova se svým komiksem o Volyňské Češce Nině Burlákové. S rozdílem pouhého jednoho bodu se na 2. místě umístil tým ze ZŠ Bílá cesta, který velmi originálně prezentoval život Roberta Appela. 3. místo získala ZŠ Novosedlice se svou videoreportáží dědečka jedné z členek týmu, pana Jaroslava Jochece.

Oceněni byli ale všichni zapojení žáci, protože si velice vážíme jejich zapálení pro věc a vytrvalost při překonávání překážek i výzev spojených s dokončením všech výstupů. Z celého srdce jim přejeme, aby je neopustilo zapálení pro badatelskou činnost a zájem o historii.

Slavností nás provedl moderátor Jiří Starý a za fotografie děkujeme Jiřímu Preclíkovi.

Děkujeme za podporu Statutárního města Ústí nad Labem, Statutárního města Teplice, Města Chlumec, Obce Proboštov a Obce Novosedlice, Visit Teplice, Mystery Case, Severočeské vědecké knihovně Ústí nad Labem a Regionálního muzea v Teplicích.

Koordinátorky projektu Nikola Fialová Seifrtová a Petra Honová