Ve čtvrtek 24. února 2022 proběhla slavnostní závěrečná prezentace projektu Příběhy našich sousedů v Roztokách u Prahy.

Projekt se v Roztokách konal poprvé, ale všichni se už teď těší na další ročníky. Zapojilo se pět žákovských týmů z devátých tříd Základní Školy Zdenky Braunerové pod vedením milých pedagožek Jitky Ramdanové a Madly Jelínkové Ťupové.

Večerem nás provedla moderátorka Nikola Bartošová, úvodní slovo za vedení města pronesla člena rady města Vladimíra Drdová.

Během prezentace žáci prezentovali životy pamětníků, jeden tým sehrál na pódiu krátkou divadelní scénku. Žáci odvážně prezentovali jak probíhala jejich téměř půlroční práce na projektu Příběhy našich sousedů. Stali se dokumentaristy, vedli rozhovory s pamětníky, psali životopisy a z nahraných rozhovorů pak zpracovávali výstupy. Výstupy jsme měli v Roztokách různorodé, vznikly dvě skvělé audio reportáže, animovaný film, video reportáž a ilustrovaná reportáž. Všechny tyto výstupy jsme si mohli shlédnout o pauze, během které měla porota čas na společnou poradu k prezentaci i výstupům žáků.

V odborné porotě zasedla pedagožka ze ZŠ Hanspaulka Barbora Tocháčová, historička Pavla Plachá a dokumentarista Viktor Portel.

Byl to večer nabitý emocemi a společným nadšením, jak se žáci s celým projektem popasovali.

Před závěrem prezentace se k mikrofonu dostali i pamětníci a byli pracemi žáků dojatí. „Buďte pořád tak skvělý, jako jste teď. Protože ve Vás je budoucnost.“ Pronesl jeden z pamětníků.

„Jsem pyšná že je o mě film. A mám radost, že jste si vybrali z mého života právě tento příběh, protože on byl pro mne celý život hrozně důležitý.“ Pochválila pamětnice Zlatica Dobošová svůj tým.

A pak už následovala volná zábava, sdílení zážitků a svatební koláčky.

„Bylo to náročnější, než jsem si myslel, ale stálo to za to. Jsem rád, že jsme to zvládli.“ Okomentoval projekt jeden z žáků.

„Z historie se můžeme ponaučit a neopakovat chyby, které se napravovaly hodně dlouho. Revoluce v roce 1989 nám dala možnost změny a svobody. Není to samozřejmost a my na to nesmíme zapomenout!

V kontextu současné situace a dění na Ukrajině, invaze Ruska do této země, si o to více uvědomuji, jak křehká je hranice lidské svobody.“ Napsala po prezentaci Aneta Čapková, žákyně 9. třídy.

Na závěr ještě velké poděkování obchodu se suvenýry a dárkovými předměty (suvenyry.com), který nám ochotně daroval krásná trička, jako odměnu pro žáky.