Ve středu 2. března 2022 proběhla slavnostní závěrečná prezentace projektu Příběhy našich sousedů na Praze 9.

Po roční online pauze zase naživo! Na závěrečnou prezentaci čtvrtého ročníku Příběhů našich sousedů na Praze 9 jsme se sešli 2. března ve vysočanském divadle Gong.

I letošní rok byl pro všechny zapojené velmi náročný, kvůli karanténám se často měnily termíny rozhovorů a workshopy se přesouvaly do online formy, přesto všech jedenáct týmů dotáhlo projekt do úspěšného konce a v Gongu příběhy pamětníků představily!

Než se do toho týmy pustily, pozdravil všechny přítomné starosta Prahy 9 Tomáš Portlík a radní Zdeněk Davídek, pak už moderátorka Anežka Petrová pozvala na podium první tým.

Vzpomínky Jitky Rusňákové na srpnovou okupaci v Trutnově představil tým ze ZŠ Univerzum. Následovalo kreativní pojetí příběhu Vlasty Šmídové, která týmu ze ZŠ Litvínovská 600 vyprávěla o konci války, okupaci v roce 68 a zejména o životě manželky československého velvyslance v Japonsku. Vyprávění Jiřího Navrátila, který je nejen zastupitelem Prahy 9, ale také aktivním skautem už od roku 1968, a to i v dobách, kdy bylo skautské hnutí nelegální, zaznamenal tým ze ZŠ Novoborská. Další tým ze ZŠ Univerzum nahrával Miloslavu Smolařovou, která humorně vzpomínala na nelegální dovážení zboží ze západu, ale i na zakládání školy po sametové revoluci. O tom, jak se v patnácti letech zúčastnil demonstrace na Národní třídě povídal Bohuslav Hubálek týmu ze ZŠ Novoborská. Marie Kselíková vzpomínala na rok 1938 a na rychlý odjezd z rodných Sudet, což formou animace ztvárnil tým ze ZŠ Špitálská. Jan Jarolím, bývalý starosta Prahy 9, vyprávěl o svém životě i politických postojích týmu z Gymnázia Špitálská. Třetí tým ze ZŠ Univerzum zaznamenal příběh Eleny Kadlecové, která se musela potýkat s následky toho, že její rodiče odmítli vstoupit do JZD. Hana Vosečková vyprávěla čtvrtému týmu ze ZŠ Univerzum o tom, jak se rozhodla zapojit do protirežimních aktivit a ještě před 17. listopadem 1989 se stala politicky aktivní. Velmi pohnutý osud Aleny Staňkové, jejíž rodiče byli popraveni za účast v odboji v Mauthausenu, zachytil tým ze ZŠ Špitálská a příběh disidenta a fotbalisty Jakuba Rumla nahrál a natočil tým ze ZŠ Univerzum.

Ke všem týmům před samotnou prezentací i v jejím průběhu hovořili také porotci – Aneta Černá, novinářka z České televize, a Michal Šmíd, historik z Post Bella. Kromě drobných námětů na vylepšení měli pro jejich několikaměsíční práci jen samou chválu.

Po závěrečném poděkování všem zapojeným učitelům se slova ujala ještě Magdalena Benešová, vedoucí vzdělávacích programů v Post Bellu, a také pamětník Jakub Ruml. Ten krátce zavzpomínal na srpen 1968, připomněl nám, že to, co se děje na Ukrajině, pro nás není nijak vzdálené a apeloval na osobní angažovanost každého z nás.

Děkujeme všem zapojeným žákům, učitelům a pamětníkům a také Praze 9 za dlouhodobou podporu. Těšíme se na další ročník!