Příběhy našich sousedů se poprvé na Zbraslavi slavnostně představily veřejnosti

Celkem 30 dětí ze ZŠ Vladislava Vančury na Zbraslavi od září do února pracovalo spolu se čtyřmi učitelkami zdejší školy na projektu Příběhy našich sousedů neziskové organizace Post Bellum, o.p.s. Program se uskutečnil díky veliké podpoře městského úřadu na zdejší škole poprvé. Žáci natočili a zpracovali příběhy celkem 7 významných pamětníků ze Zbraslavi a blízkého okolí. Tématem byly nejen časté vzpomínky na válečná léta a květen 1945, ale i následující život v komunistické totalitě, ať už se s ní pamětníci vyrovnávali jakkoli. Každý tým neotřelým a nápaditým způsobem prezentoval životní osudy lidí, které vyslechl a nad kterými se ve svých výstupech zamýšlel. Zaznělo i všech 7 reportáží natočených dětmi v Českém rozhlase. Zcela zaplněný společenský sál Barbora se dočkal různých hereckých i hudebních ukázek, které rámovaly životní peripetie zpovídaných pamětníků napříč 20. stoletím. Děti v mnoha případech vyrobily i dárky pro své vypravěče – nejčastěji obrazy a kresby.

Diváci spolu s kapelou vytvořili skvělou atmosféru. Moderátorka Barbora Kreuzerová a kapela ve složení Tereza Rejšková, Pavel Jurečka a Ondřej Zlevor dodali závěrečnému odpoledni zaslouženě slavnostní ráz. Všechny dětské práce včetně samotného vystoupení před publikem hodnotila i odborná porota ve složení: učitelka Martina Kaslová, redaktorka Revue Forum Johana Hovorková a spolupracovník Post Bellum Jan Polouček. Sice šlo o nesoutěžní běh, ale i tak se žákům díky hodnocení poroty dostalo zpětné vazby jejich půlroční práce.

Projekt na Zbraslavi závěrečnou prezentací ještě nekončí. Dne 8. 5. 2019 bude vernisáž výstavy k tomuto prvnímu ročníku projektu. Všechny přítomné na slavnostní květnové výročí pozvala starostka Ing. Zuzana Vejvodová a Mgr. Michaela Bernardová. Ta má spolu s radní Mgr. Zuzanou Wildovou největší zásluhu na tom, že se program na zdejší škole uskutečnil. Srdečné poděkování zaslouží pochopitelně všechny zúčastněné učitelky. Trpělivě vedly své žáky po celou dobu projektu. Děkujeme pamětníkům, kteří ochotně věnovali svůj čas dětem a vyprávěli jim o sobě a samozřejmě i všem zapojeným žákům, jejichž velká píle a vytrvalost všechny překvapila. Doufáme, že to nebyla poslední příležitost, kdy se Příběhy našich sousedů na Zbraslavi realizovaly, a těšíme se někdy na další ročník.