Ve čtvrtek 23. června vyvrcholil v Biu Oko na Praze 7 premiérový ročník Příběhů našich sousedů Gymnázia Paměti národa

Do projektu se zapojilo všech třicet studentů prvního ročníku gymnázia, kteří se rozdělili do šesti týmů pod vedením svých čtyř vyučujících. Společně si našli šest zajímavých pamětníků a nahráli jejich životní příběh. Pět týmů zpracovalo vyprávění do krátkých videoreportáží a jeden tým se vydal exkluzivní cestou podcastu. Všichni studenti také sepsali pamětníkův životopis s citacemi z literatury i od pamětníka a doplnili příběh fotodokumentací.

Mezi (znovu)objevenými pamětníky byly politické vězeňkyně Frederike Hoffmann a Miluška Havlůjová, která nás ale týden před prezentací opustila. Dále člen undergroundu, zakladatel skupiny Garáž a spolupracovník londýnského exilového nakladatelství Karel Habal nebo svědkyně Šestidenní války v Izraeli Jana Trnkková či Zdeňka Lažanová, jejíž rodině byl zabaven majetek po roce 1948. V neposlední řadě byla pamětnicí v projektu i Jarmila Černá, aktivní a velice vitální seniorka, která je celoživotní členkou Českého Červeného kříže.

Studenti během své závěrečné prezentace představili své pamětníky pomocí recitace, scénky a nebo skrze tanec, jak se můžete podívat ve fotogalerii či na videu níže.

Výstupy na webu i výkony na prezentaci hodnotila porota ve složení Pavlína Krupová za učitele, Tomáš Kohout za novináře a Michal Stehlík za historiky. Tento první ročník běhu byl soutěžní a vyhlašovali jsme první tři místa. Mezi studenty ale nebylo poražených a všechny práce jsou zpracovány na kvalitní úrovni. První místo obsadil tým zpracovávající příběh paní Lažanové, za ním tým paní Havlůjové a na bronzové pozici se umístily dívky s příběhem paní Černé. Všechny pamětnické příběhy si můžete prohlédnout zde.

Děkujeme za podporu DOX, Creme de la creme, Český červený kříž, audioknihy Tympanum, Sonnentor, Divadlo Na zábradlí, Papelote, Buna café, Ambiente, luxusnípera.cz a Ministerstvo školství. Projekt byl realizován v rámci projektu ESF „Implementace krajského akčního plánu II – Inovace ve vzdělávání“, reg. číslo: CZ.02.3.68/0.0/0.0/19_078/0021106. Děkujeme!

Vše fotograficky zdokumentovali Milan Sameš a Ondřej Staněk.