Ve čtvrtek 23.6. vyvrcholil v Biu Oko na Praze 7 premiérový ročník Příběhů našich sousedů na Gymnáziu Paměti národa, které zřizuje Post Bellum.

Do projektu se zapojilo všech 30 studentů prvního ročníku gymnázia, kteří se rozdělili do 6 týmů pod vedením svých 4 vyučujících. Společně si našli 6 zajímavých pamětníků a nahráli jejich životní příběh. Pět týmů zpracovalo vyprávění do krátkých videoreportáží a jeden tým se vydal exkluzivní cestou podcastu. Všichni studenti také sepsali pamětníkův životopis s citacemi z literatury i od pamětníka a doplnili příběh fotodokumentací.

Mezi (znovu)objevenými pamětníky byly politické vězeňkyně Frederike Hoffmann a Miluška Havlůjová, která nás ale týden před prezentací opustila. Dále člen undergroundu, zakladatel skupiny Garáž a spolupracovník londýnského exilového nakladatelství Karel Habal nebo svědkyně Šestidenní války v Izraeli Jana Trnkková či Zdeňka Lažanová, jejíž rodině byl zabaven majetek po roce 1948. V neposlední řadě byla pamětnicí v projektu i Jarmila Černá, aktivní a velice vitální seniorka, která je celoživotní členkou Českého Červeného kříže.

Studenti během své závěrečné prezentace představili své pamětníky pomocí recitace, scénky a nebo skrze tanec, jak se můžete podívat ve fotogalerii či na videu níže.

Výstupy na webu i výkony na prezentaci hodnotila porota ve složení Pavlína Krupová za učitele, Tomáš Kohout za novináře a Michal Stehlík za historiky. Tento první ročník běhu byl soutěžní a vyhlašovali jsme první tři místa. Mezi studenty ale nebylo poražených a všechny práce jsou zpracovány na kvalitní úrovni. První místo obsadil tým zpracovávající příběh paní Lažanové, za ním tým paní Havlůjové a na bronzové pozici se umístily dívky s příběhem paní Černé.

Děkujeme za podporu DOX, Creme de la creme, Český červený kříž, audioknihy Tympanum, Sonnentor, Divadlo Na zábradlí, Papelote, Buna café, Ambiente, luxusnípera.cz a Ministerstvo školství. Projekt byl realizován v rámci projektu ESF „Implementace krajského akčního plánu II – Inovace ve vzdělávání“, reg. číslo: CZ.02.3.68/0.0/0.0/19_078/0021106. Děkujeme!

Vše fotograficky zdokumentovali Milan Sameš a Ondřej Staněk.