Divadelní sál Kulturního domu Krakov hostil v pondělí 4. března závěrečnou prezentaci projektu Příběhy našich sousedů v Praze 8

Devět rozhlasových reportáží, dvě video reportáže a jedenáct životopisů pamětníků, jejichž životní osudy jsou propojené s Prahou 8, vzniklo v uplynulých šesti měsících díky žákům místních základních škol. A nejenom to. Děti se věnovaly komplexní dokumentaristické práci, proto součástí jejich výstupů je také jedenáct rozsáhlých fotogalerií obsahujících fotografie z průběhu projektu a dobové snímky ze života pamětníků. To vše si můžete prohlédnout na webových stránkách www.pribehynasichsousedu.cz.

V rámci slavnostního odpoledne v Kulturním domě Krakov děti vystoupily na pódium a představily příběhy „svých“ pamětníků veřejnosti. V publiku je sledovali jejich rodiče, spolužáci, ředitelé škol, ale také starosta Prahy 8 Ondřej Gros a místostarosta Tomáš Tatranský, který za městskou část pronesl úvodní slovo.

V odborné porotě zasedli učitelka a předsedkyně Učitelské platformy Petra Mazancová, historik Michal Šmíd z Ústavu pro studium totalitních režimů a publicista Martin Ocknecht. Bohatým doprovodným materiálem a dobře zpracovaným scénářem o životě Marie Zoubkové porotu zaujal tým děvčat ze základní školy Glowackého. Své vystoupení v Krakově připravili formou stínového divadla, čímž bylo rozhodnuto o prvním místě. Jako druzí se umístili žáci ZŠ Dolákova se svou video reportáží, věnující se klíčovým momentům ze života Marie Krycnerové. Bombardování Prahy v únoru a nesnáze, které pamětnici provázely životem v komunistickém Československu, jsou hlavními tématy videa. Třetí místo obsadili žáci ze ZŠ Palmovka, kteří natočili rozhovor se salesiánským kněžím Ladislavem Heryánem.