V pondělí 22. června 2026 se v Národním zemědělském muzeu uskutečnilo závěrečné setkání projektu Příběhy našich sousedů Prahy 7. Deset týmů ze škol Prahy 7 a Trojského gymnázia představilo výsledky své půlroční práce: deset příběhů lidí, kteří žili a žijí v sousedství.

Žáci a studenti během prezentací vyprávěli nejen osudy svých pamětníků, ale také to, co je práce na projektu naučila. Jak spolu mluvit, naslouchat, pracovat v časové tísni. A jak z rozhovorů sestavit rozhlasovou reportáž, video nebo animaci.

Zazněly vzpomínky na holocaust i na kočárkovou demonstraci roku 1989, na rodinné statky zabrané ze dne na den i na začátky televize Nova, na procesy v padesátých letech i na mistrovství světa v dračích lodích. A také na to, jaké to bylo hrát si jako dítě uvnitř Stalinova pomníku na Letné.

Úvodní slovo přednesli starosta MČ Praha 7 Jan Čižinský a místostarostka pro vzdělávání a školství Hana Šišková. Odbornou porotu tvořili Pavlína Krupová z Gymnázia Oty Pavla v Radotíně, Jan Geier z Archivu bezpečnostních složek a Robert Oppelt z MF Dnes. Odpolednem provázel moderátor Vojtěch Koval, hudební doprovod zajistil flétnový komorní soubor Syrinx pod vedením MgA. Magdaleny Bílkové Tůmové.

Zapojené školy a jejich pedagogové

ZŠ Tusarova: Mgr. Tereza Šerá
ZŠ Strossmayerovo náměstí: Mgr. Renata Lomnická, PhDr. Aleš Sedlmeier, Mgr. Lucie Jirásková, Mgr. Anna Hrubanová
ZŠ Korunovační: PhDr. Zdeněk Bláha
Gymnázium Nad Štolou: Mgr. Klára Hausmannová
Trojské gymnázium: Mgr. Martin Malinek

Všechny příběhy jsou k dispozici ZDE.

Velké díky patří partnerům, kteří projekt podpořili: Praha 7, Jenom kytky, OC Stromovka, Alza, Pod 7 kilo, Letenské papírnictví, Národní zemědělské muzeum a Mercuria Laser game. Za fotografie z akce děkujeme Annette Heidlové.