Mladí dokumentaristé nezaháleli ani v době pandemie

Praha – 17. května 2021. Ani pandemie covidu, zavřené školy s distanční výukou či nutnost nahrávání přes počítače a telefony nezabránila mladým dokumentaristům z Prahy 6
v zaznamenávání neobyčejných vyprávění pamětníků 20. století. Díky žákovským reportážím z projektu Příběhy našich sousedů se tak už nezapomene ani na devět jedinečných životních osudů z této městské části. Nahrávky se stanou součástí jedné z nejrozsáhlejších veřejně přístupných online pamětnických sbírek v Evropě s názvem Paměť národa. Ve středu 12. května 2021 proběhla závěrečná prezentace projektu, tentokrát kvůli covidu netradičně online.

Šestého ročníku dokumentaristického projektu Příběhy našich sousedů se na Praze 6 zúčastnilo i přes komplikované studijní a nahrávací podmínky celkem 33 dětí a devět učitelů ze ZŠ Norbertov, ZŠ Petřiny – sever, ZŠ Emy Destinnové, ZŠ Hanspaulka, ZŠ Marjánka, ZŠ náměstí Svobody, ZŠ Červený vrch, ZŠ Dědina a ZŠ Na Dlouhém lánu. Pamětníků spojených s šestou městskou částí se děti vyptávaly na jejich vzpomínky na dětství, válku, studium, srpen 1968, život v emigraci nebo na 17. listopad 1989. Jejich úkolem bylo nejen natočit rozhovor, ale také následně nahrávku zpracovat a zpřístupnit publiku.

Velké finále projektu se odehrálo 12. května, kdy děti veřejně odprezentovaly výsledky své práce. Ve čtyři hodiny odpoledne se na online platformě Zoom sešli zástupci městské části, učitelé, žáci, jejich rodiče, a dokonce i někteří z pamětníků. Pro některé z nich to byla zcela nová zkušenost, jiní už měli možnost vyzkoušet si tento způsob komunikace v průběhu projektu. Po oficiálním zahájení akce moderátorkou Ivanou Stejskalovou promluvila ke všem zúčastněným Marie Kubíková, radní pro školství na Praze 6: „Projekt nám ukazuje, že dějepis nejsou jenom data, bitvy nebo listiny, ale také lidé z masa a krve. Jsou to ti, kteří kus historie sami psali. Jsem přesvědčená, že učit se dá i jinak – příjemněji, přínosněji. Důkazem toho je i tento projekt.“

Provozní ředitel organizace Post Bellum, která Příběhy našich sousedů realizuje, ocenil aktivitu této městské části: „Jsem rád, že se na Praze 6 můžeme letos sejít už po deváté. Vždy mi dělá velikou radost, když si uvědomím, kolik příběhů se do sbírky Paměti národa dostává právě díky mladým lidem.“

Po úvodních slovech už přišly na řadu prezentace jednotlivých škol. Žákovské týmy s nadšením vyprávěly o svých pamětnících a jejich životních osudech. Po celou dobu je bedlivě sledovala odborná porota – novinářka a vědecká pracovnice Karlovy univerzity Veronika Macková, dokumentaristka Jitka Andrysová a pedagožka Marcela Šífová. Výkony dětí byly velmi vyrovnané, nakonec ale porota přidělila nejvíce bodů základní škole Dědina s pamětníkem Pavlem Bednářem, který vyprávěl o druhé světové válce. Na 2. místě se umístila základní škola Norbertov, která zaznamenala příběh inženýrky chemie a cvičitelky jógy Evy Trejbalové, 3. místo získala základní škola Hanspaulka s pamětnicí Evou Bártovou, dcerou českého navigátora a mechanika z RAF.

Všichni pamětníci se své role zhostili se ctí, mnohým z nich účast v projektu umožnila sblížit se s mladší generací a navázat nové nečekané vztahy. „Je mi ctí, že mě kluci vybrali. Že mě zařadili mezi své sousedy, i když jsem původem z dalekého Balkánu,“ vyjádřila při prezentaci své pocity paní Nidžar Džana Popović, která do České republiky přijela s dcerou Sanjou před 25 lety z válkou sužovaného Sarajeva.

Díky odhodlání škol a vzájemné podpoře všech zúčastněných i přes letošní velmi komplikované podmínky vzniklo celkem 5 rozhlasových reportáží a 4 videa. Výsledky práce dětí si můžete prohlédnout zde: https://www.pribehynasichsousedu.cz/praha-6/praha-6-2020-2021/
Děkujeme všem za účast a gratulujeme vítězům!