V pondělí 29. listopadu 2021 proběhla on-line slavnostní závěrečná prezentace projektu Příběhy našich sousedů na Praze 12.

Čtvrtý ročník Příběhů našich sousedů v Praze 12 byl zakončen slavnostní on-line prezentací v pondělí 29. 11. 2021. I letos jsme na poslední chvíli museli kvůli epidemické situaci slavnostní prezentaci naživo zrušit a uskutečnit online, ale většina projektu proběhla naživo a všechny týmy své reportáže dokončily, a to na vysoké úrovni. Proto jsme se rozhodli, že prezentace bude přehlídkou vytvořených reportáží – žákovských dokumentárních děl, ale tentokrát soutěžní. A porota měla co hodnotit – celkem se zapojilo 10 týmů ze 7 základních škol a vzniklo 7 rozhlasových reportáží, 1 video, 1 komiks a 1 animace.

Ani ztížené podmínky a ani krizová situace způsobená koronavirem účastníky neodradily. Ukazuje se, že projekt je oblíbený a má svůj velký smysl – žáci si vyzkouší práci dokumentaristů, setkají se se zajímavými pamětníky a více poznají novodobou historii. A navíc je to baví. Velkou radost máme i z toho, že o projekt má zájem stále více dalších učitelů. Letos jsme v projektu přivítali dva nové pedagogy.

V on-line prostoru se na prezentaci sešli zapojení žáci, učitelé, ředitelé škol, pamětníci, zástupci MČ Prahy 12, zástupci Post Bellum a hosté z řad veřejnosti. Prezentací prováděla moderátorka Jarmila Balážová a byla připojena i odborná porota ve složení Michal Šmíd (historik), Ladislav Dvořák (novinář), Roman Elner (pedagog). Ta se také připojila a pronesla k týmům několik slov. Hlavně ale zpracovala slovní hodnocení, které bude každému týmu zasláno jako zpětná vazba.

Po prezentaci všech jednotlivých reportáží pronesl několik slov také Petr Prchal, radní pro školství MČ Praha 12, Veronika Stehlíková, vedoucí projektu Příběhy našich sousedů a Michaela Szkála, koordinátorka projektu. Moderátorka představila partnery projektu a ceny pro všechny účastníky.

Zajímavá mozaika příběhů zahrnovala vyprávění starousedlíků, kteří jsou s Prahou 12 úzce spjati celý život nebo i po celé generace, i příběhy cizinců, kteří opustili svoji rodnou zem a vypráví o tom, jak se jim zde žije. Porotu zaujaly všechny příběhy a celkově hodnotila většinu týmů velmi vysoce, přesto vybrala tři vítězné týmy. Na 1. místě se umístilo zpracování příběhu Evy Cieslarové (ZŠ Zárubova), na 2. místě příběh Natalie Maramyginy (také ZŠ Zárubova) a třetí místo obsadil příběh pamětníka Lva Rybalkina (ZŠ T. G. Masaryka).

Všechny příběhy naleznete ZDE.