Dcera odbojáře popraveného nacisty, celoživotní milovník skautingu a válečná uprchlice z Ukrajiny – silné příběhy očima žáků z Prahy 12

Již šestý ročník Příběhů našich sousedů v Praze 12 jsme zakončili slavnostní závěrečnou prezentací v krásném Obřadním sále radnice MČ Prahy 12. Konala se ve čtvrtek 23.11.2023, letos opět v komornější a nesoutěžní variantě. Zájem škol v Praze 12 je velký a týmy, které se mohou zúčastnit, si toho velmi váží. Tomu odpovídala i báječná atmosféra v sále.

Pět žákovských dokumentaristických týmů ze čtyř základních škol vytvořilo čtyři rozhlasové reportáže a jednu video reportáž a představilo zaplněnému sálu pět pamětnických příběhů.

Žáci zachytili vzpomínky Jaromíra Holase, celoživotního vyznavače skautingu, který od normalizace do revoluce v roce 1989 vedl skautský oddíl ilegálně, a Jaromíra Kallisty, filmaře, který se výrazně podílel na formování programu Laterny magiky a spolu s Janem Švankmajerem založil v podstatě první soukromou filmovou a produkční společnost mimo struktury státního filmu v tehdejším Československu, Athanor. Jeden z týmů zpracoval silný příběh Jany Rejtharové, dcery poručíka letectva v prvorepublikové armádě Josefa Žampacha, který působil jako jeden ze členů vedení Svazu letců republiky Československé, významně se zapojil do domácího i zahraničního protinacistického a v roce 1943 byl nacisty popraven.

Jako každý rok byli do projektu zapojeni pamětníci z řad cizinců – děti zpovídaly válečnou uprchlici Kristinu Oleinikovu, učitelku fyziky a matematiky, svobodnou matku čtyř dětí, která má za sebou už druhý útěk z války, v roce 2014 kvůli ruské invazi na poloostrov Krym a ten strastiplnější po únorové ruské invazi na Ukrajinu. A dalším pamětníkem z řad cizinců byl Marwan Alsolaiman, který vyprávěl o rodném Damašku a životě v chudých poměrech, ale také o studiu na ČVUT v tehdejší ČSSR a svém současném životě v Praze 12.

V rámci slavnostního podvečera odborná porota ve složení historik Michal Šmíd, novinář Ladislav Dvořák a pedagožka Jarmila Steklá posoudila zpracovaná díla žáků i jejich prezentace před publikem a poskytla jim zpětnou vazbu. 

Na prezentaci se sešli zapojení žáci, učitelé, ředitelé škol, pamětníci, zástupci MČ Prahy 12, zástupci Post Bellum a hosté z řad veřejnosti a slavnostním podvečerem všechny provedl moderátor Roman Elner. Bylo nám ctí, že se prezentace zúčastnil také starosta MČ Prahy 12 Vojtěch Kos a radní pro školství a integraci cizinců MČ Praha 12 Petr Prchal. K hostům promluvila také vedoucí Vzdělávání Paměti národa Dominika Kopčiková a vedoucí projektu Příběhy našich sousedů Veronika Stehlíková. Všichni účastníci dostali hodnotné dárky od dlouholetého partnera projektu HP Inc. 

Projekt je realizován s finanční podporou hlavního města Prahy.

Všechny příběhy naleznete ZDE: 

https://www.pribehynasichsousedu.cz/praha-12/praha-12-2023-2024/ 

Reportáž Českého rozhlasu z prezentace ZDE:
https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/historie/pribehy-nasich-sousedu-post-bellum-josef-zampach_2311292231_jgr