V pondělí 23. května 2022 proběhla slavnostní závěrečná prezentace projektu Příběhy našich sousedů na Praze 10.

Do devátého ročníku projektu Příběhy našich sousedů na Praze 10 se zapojilo celkem 5 základních škol, 6 učitelů a 8 žákovských týmů. Žáci vyzpovídali celkem 8 pamětníků a vytvořili 8 audioreportáží.

Výsledky projektu, na kterém děti pracovaly již od září 2021, představily veřejnosti v pondělí 23. května ve Strašnickém divadle. Pondělní program zahájili studenti ze ZUŠ Olešská a celým odpolednem provázela herečka a moderátorka Miluše Bittnerová. Po pěveckém vystoupení následovalo úvodní slovo místostarosty Prahy 10 pana Davida Kašpara a za Post Bellum promluvil Jan Polouček. Poté již přišly na řadu jednotlivé týmy.

Jako první vystoupil tým ze ZŠ U Rohačových kasáren, který představil životní příběh paní Evy Hájkové. Poté jsme si mohli vyslechnout vzpomínky účastníka irácko-íránské války, pana Hameda Nafarieha, které zpracovali žáci ze ZŠ Švehlova. ZŠ Solidarita nám představila pana Jiřího Tomana a následně nám byly týmy ze ZŠ U Rohačových kasáren a ZŠ Eden přiblíženy životy manželů Beránkových. Následně se slova ujala ZŠ V Rybníčkách, od které jsme se dozvěděli o panu Rudolfu Douchovi a ZŠ Švehlova nám následně představila paní Bohumilu Valtovou. Slavnostní odpoledne zakončil tým ZŠ V Rybníčkách s příběhem o paní Jaroslavě Turnwaldové.

Během porady poroty, historika Stanislava Holubce, novinářky Anny Dohnalové a pedagoga Petra Staňka, poděkovala Štěpánka Proučilová zapojeným pedagogům. Poté už přišel čas na vyhlášení.

Pomyslné zlato si odnesl tým ze ZŠ V Rybníčkách s příběhem paní Jaroslavy Turnwaldové. Na druhém místě se umístil tým pana Zdeňka Beránka a bronz mířil opět do ZŠ V Rybníčkách, za týmem, který zpracoval příběh pana Rudolfa Douchy.

Po obdarování vítězných týmů následovalo společné focení, které měl celé odpoledne na starost pan Ondřej Staněk. Poté se týmy, učitelé, zástupci městské části Prahy 10 a další diváci odebrali před divadelní sál, kde na ně čekalo bohaté občerstvení ve formě koláčků či kanapek.

Děti, paní učitelky i pamětníci si kromě nových zkušeností a zážitků z projektu odnesli i velmi krásné dary od Grada, PortálCafé JenKávový magnátPlavecký bazén SlaviaSolve PragueHarlequin PrahaŽidovské muzeum a shutdown.AI, kterým ještě jednou moc děkujeme!

Všechny výstupy dětí najdete ZDE.

 

Fotografie: Ondřej Staněk