Divadlem, otázkami do publika i vlastnoručně vyrobenými maskami se snažili zaujmout veřejnost i porotu žáci základních škol Prahy 1 ve čtvrtek 8. března v Domě U Kamenného zvonu.

Jejich úkolem bylo představit životní příběh pamětníka, kterého buď sami objevili ve svém okolí, nebo prostřednictvím organizace Post Bellum, a nahráli jeho celoživotní vyprávění na diktafon. Projektu se v Praze 1 zúčastnilo šest žákovských týmů z pěti základních škol.
Během závěrečné prezentace děti vystoupily před odbornou porotou, ve které zasedli Andrea Šulcová ze ZŠ Pražačka za pedagogy, Kateřina Svátková z Českého rozhlasu za novináře a za historiky Jiří Hnilica z Pedagogické fakulty UK. Porotci hodnotili nejen vystoupení dětí na závěrečné prezentaci, ale také všechny výstupy, které během půlroční práce dětí vznikly a se kterými se veřejnost může seznámit na tomto webu.
Na třetím místě se umístili žáci ze ZŠ Vodičkova, kteří zpracovali příběh Lubora Meira Dohnala. Druhé místo získaly žákyně ZŠ Curiových s příběhem paní Evy Jourové a jako vítězové odcházeli členové týmu ZŠ Brána jazyků, kteří zpracovali vyprávění zakladatele dětského kardiocentra prof. Milana Šamánka. Fotografie ze slavnostního odpoledne s můžete prohlédnout zde.